PHP, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. Aralarında Facebook, Digg ve WordPress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, PHP kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile PHP, pek çok web geliştiricisinin bu dili Python ya da Ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.PHP daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. Bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi PHP öğrenmek, örneğin Python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. Sırf bu sebeple bile çok sayıda PHP geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.Bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı PHP aracını bulacaksınız. Diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve PHP’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.
Hata Ayıklama Araçları
1. WebgrindWebgrind PHP 5 için bir Xdebug profilleme web önyüzüdür. kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. Özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden PHP betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
Webgrind

2. XdebugXdebug PHP uzantılarında hata ayıklamaya yönelik en popüler araç olup, kaynak kodunuzdaki hataları giderebilmeniz için pek çok kullanışlı araç sunmaktadır. Xdebug PHPEclipse ve phpDesigner gibi pek çok popüler PHP uygulaması ile birlikte de çalışabilmektedir.
3. Gubed PHP DebuggerAdından da anlayacağınız üzere Gubed PHP Debugger, mantıksal hataları gidermek için kullanılabilecek bir araç.
4. DBGHem yerel hem de uzaktaki PHP dosyalarınız üzerinde hata ayıklaması yapmak için kullanabileceğiniz bir araç olan DBG, aynı zamanda pek çok PHP IDE’sine bağlanarak doğrudan komut satırı üzerinden de kullanılabilir.
5. PHP_DebugPHP_Debug, PHP kodunuz hakkında hata ayıklama için kullanılabilecek kullanışlı bilgiler veren açık kaynaklı bir uygulama. PHP ve SQL kodunuzun işleme sürelerini size bildirebilir, belirli kod blokları hakkında grafiksel bilgiler sunabilir; ki bu tip grafiksel geribildirimler, size print_r() ya da var_dump()‘ın sunabileceğinden çok daha anlaşılır olacaktır.
6. PHP_DynPHP_Dyn açık kaynaklı olan bir diğer mükemmel PHP hata ayıklama aracıdır. Bir değerin işleme süresini ve fonksiyonlarınızın sonuç değerlerini izleyebilirsiniz.
7. MacGDBpMacGDBp, Mac işletim sistemi için eş zamanlı bir PHP ayıklama aracıdır. Tam özellikli bir hata ayıklama aracından beklediğiniz tüm özellikleri sunan bu araç, kod bölümleriniz arasında gezinebilmenizi ve duraklama noktaları belirleyebilmenizi sağlıyor.
Test ve İyileştirme Araçları
1. PHPUnitPHPUnit, JUnit‘in PHP 5’e uyarlanmış sürümü olup web uygulamalarınızın kararlılığını ve esnekliğini ölçmenize yardımcı olur. PHPUnit kullanarak test uygulamaları yazmak kolaydır.2. SimpleTestSimpleTest PHP uygulamaları için geliştirilen bir birim test aracıdır. SimpleTest ile çabucak çalışmaya başlamak için bu kılavuz size yeni test oturumları oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

SimpleTest
SimpleTest

3. SeleniumSelenium Remote Control (RC), JavaScript’in etkin olduğu hehangi bir tarayıcı üzerinden, herhangi bir kodlama dilini kullanan HTTP web sitelerindeki web uygulamalarının kullanıcı arabirimlerini (UI) test edebilmenizi sağlıyor. PHPUnit ile birlikte kullanılarak doğrudan tarayıcı üzerinden otomatikleştirilmiş testler oluşturulması da mümkün.
4. PHP_CodeSnifferPHP_CodeSniffer bir PHP 5 betiği olup kodunuzun öntanımlı PHP kodlama standartlarına uygunluğunu kontrol etmek için kullanılmaktadır. Özellikle büyük boyutlu projeler ve ekiplerin yönettiği uygulamalarda ortak bir kodlama stili kullanmak isteyenler için kullanışlı olabilir.
5. dBugdBug, ColdFusion’un cfDump uygulamasının yaptığını PHP için yapıyor. Bu basit araç sayesinde diziler, sınıflar ve nesneler, veritabanı kaynakları ve XML kaynakları gibi veri tabloları oluşturabilirsiniz. Bu tip tablolar ayrıca hata ayıklama için de kimi zaman oldukça kullanışlı olabilirler.

dBug
dBug

PHP Profile ClassPHP Profile Class, Web uygulamaları için bir PHP profil çıkarma aracıdır. Bu sınıfı kullanarak uygulamanızın hangi bölümlerinin yeniden kodlanması ve/veya iyileştirilmesi gerektiğini anlayabilirsiniz.
Belgeleme Araçları
1. phpDocumentorphpDocumentor (ayrıca phpdoc ve phpdocu olarak da bilinir) PHP kodunuz için bir belgeleme aracıdır. Aralarında HTML, PDF, CHM ve XML DocBook biçimlerinde çıktı almak gibi sayısı özelliği bulunmakta olup hem Web tabanlı hem de komut satırı arayüzüne sahiptir. Uygulamanın kaynak kodu işaretleme desteği de bulunmaktadır. phpDocumentor hakkında daha fazla bilgi almak için, uygulamanın çevrimiçi kılavuzuna bir göz atabilirsiniz.2. PHP DOXAJAX ile güçlendirilmiş bir PHP belge arama motoru olan bu uygulama sayesinde tüm PHP belgelerinin başlıkları üzerinde arama yapabilirsiniz.Güvenlik Araçları
1. SecurimageSecurimage, formlarınızı spam saldırılarına karşı korumak için kullanabileceğiniz karmaşık görseller ve CAPTCHA kodları oluşturabilmenizi sağlayan bir PHP CAPTCHA betiğidir.
2. ScavengerScavenger açık kaynaklı ve gerçek zamanlı bir kırılganlık (vulnerability) yönetim uygulamasıdır. Özellikle sistem yöneticilerine uygulamalarının saldırılara karşı ne kadar kırılgan olduğunu kontrol etmek, bulunan kırılganlıkları takip etmek ve kabul edilen ve doğru/yanlış yanıtlanan kırılganlıkları, diğer kırılganlıkları etkilemeden inceleyebilmelerini sağlar.
3. PHP-IDSPHP-IDS (PHP İhlal Tesbit Sistemi), PHP tabanlı web uygulamalarınız için kullanımı kolay, iyi yapılanmış, hızlı ve güçlü bir güvenlik katmanıdır.
4. Pixy: PHP Güvenlik TarayıcısıPixy bir Java programı olup PHP 4 kaynak kodu üzerinde XSS be SQL enjeksiyon kırılganlıklarını tesbit etmek için otomatik taramalar gerçekleştirebilir. Pixy, bir PHP programını bir girdi olarak alıyor ve onun üzerindeki olası kırılganlıkların yanısıra ilgili kırılganlık hakkında daha fazla bilgi alabileceğiniz bazı yardımcı açıklamaları da beraberinde gösteriyor.
Görsel İşleme ve Grafikler
1. PHP/SWF ChartsPHP/SWF Charts dinamik veriler üzerinden çekici web grafikleri oluşturabileceğiniz güçlü bir PHP aracıdır. Veritabanlarından veri almak için PHP betikleri kullanabilir ve ardından alınan verileri bu araca aktararak Flash grafikler oluşturabilirsiniz.
2. pChart – Çizelge Çizimi PHP KütüphanesipCharts, çizelge oluşturmak için kullanabileceğiniz PHP sınıfı yönelimli bir PHP çatısıdır. Günümüzde kullanılan çizelge kütüphanelerinin bir fiyatı vardır ancak bu kütüphane ücretsiz. Veriler hem SQL isteklerinden hem de CSV dosyalarından alınabilir ya da el ile girilebilir.

pCharts
pCharts

3. WideImageWideImage dinamik görsel işleme ve işletme için kullanılabilecek bir PHP kütüphanesidir. PHP 5 için kullanılabilecek bu kütüphaneyi kullanabilmek için web sunucunuzda GD PHP Uzantısının kurulu olması gerekiyor.4. PHP İçin MagickWandMagickWand for PHP ImageMagick API’si ile çalışabilecek bir PHP modülüdür. ImageMagick API’si sayesinde bitmap görsellerini düzenleyebilir ve yeni görseller oluşturabilirsiniz. PHP uygulamalarınız üzerinde görsel düzenleme özellikleri sunmak için birebir.PHP Kod Güzelleştiricileri
1. PHP BeautifierPHP Beautifier, PHP 4 ve PHP 5 kaynak kodlarını otomatik olarak biçimlendirmeye ve “güzelleştirmeye” yaranyan bir PEAR paketi.
2. PHPCodeBeautifierPHPCodeBeautifier, size kodunuzun güzel görünümlü sunumu için harcadığınız zamanı önemli ölçüde kısaltmaya yarayacak bir araç. Uygulamanın grafiksel kullanıcı arabirimine (GUI) sahip sürümü dosyaları görsel olarak işlemenize yardımcı olurken, uygulamanın komut satırı sürümü CVS, SubVersion ve IDE gibi diğer araçlara entegre edilebilir. Uygulamanın ayrıca PHPEdit’e entegre edilmiş bir sürümü de bulunmaktadır.
3. GeSHi – Generic Syntax HighlighterGeSHi, popüler programlama dillerini destekleyen bir kod işaretleme aracıdır. Geliştiriciler işaretlemek için yeni diller ekleyebilirler ve çıktı biçimlerini diledikleri gibi özelleştirebilirler.
Versiyon (Sürüm) Kontrol Sistemleri
1. PhingPhing, PHP için kullanılabilen popüler bir versiyon kontrol projesidir. Özellikle projelerinizin farklı sürümlerini yönetebilmek için kullanabileceğiniz güçlü bir araçtır.
2. xincxinc PHP 5 üzerinde yazılmış sürekli etkileşimli sunucu sürüm kontrol sistemidir (gecelik sürümler yerine sürekli sürümler). Subversion ve Phing gibi diğer sistemlerle sorunsuz çalışmaktadır.Kullanışlı Uzantılar, Araçlar ve Sınıflar
1. SimplePieSimplePie RSS beslemeleri ile çalışabilmek için kullanabileceğiniz bir PHP sınıfıdır. Çevrimiçi RSS ve Atom Okuyucusu uygulamasını kontrol ederek, SimplePie kullanan basit bir web uygulaması örneğini görebilirsiniz.

SimplePie
SimplePie

2. HTML PurifierHTML Purifier, standartlarla uyumlu bir HTML filtresidir. HTML Purifier, XSS olarak da bilinen şüpheli kodları kaldırmakla kalmaz, ayrıca belgelerinizin standartlarla uyumlu olduğundan da emin olmanızı sağlar. Açık kaynaklı olan bu uygulama ayrıca yüksek seviyede özelleştirilebilir.
3. TCPDFTCPDF açık kaynaklı bir PHP sınıfı olup PDF belgeleri oluşturmak için kullanılabilir.4. htmlSQLhtmlSQL, HTML değerlerini SQL benzeri kod kullanarak yönetmek için kullanabileceğiniz nev-i şahsına münhasır bir araç. htmlSQL nasıl çalışır tanıtımını izlemeyi ihmal etmeyin.5. The Greatest PHP Snippet File Ever (Using Quicktext for Notepad++)“Tüm zamanların en iyi PHP Kod Parçası” olarak çevirebileceğimiz bu kod parçası, tüm PHP tabanlı web uygulamalarında kullanılan PHP kod parçalarını içeriyor ve bu sayede her bir PHP uygulaması için aynı kodları tekrar tekrar yazmanıza gerek kalmıyor. Kodlar, NotePad++ için QuickText kullanılarak hazırlanmış.6. CreoleCreole, PHP 5 için bir veritabanı soyutlama katmanıdır. Uygulama, PHP’nin bütünleşik veritabanına özgü olan API’sini çıkararak, daha taşınabilir bir kod oluşturulmasına yardımcı olurken, ayrıca geliştiricilere, Java’nın JDBC API’si tabanlı ve tümüyle nesne yönelimli bir arayüz sunuyor.
7. PHPLinq8. PHPMathPublisherPHPMathPublisher sayesinde web üzerinde matematiksel sembolleri sadece PHP betiği kullanarak yayımlayabilirsiniz (Sunucuda herhangi bir LaTeX programı ya da MathML kullanmanız gerekmiyor).

PHPMathPublisher
PHPMathPublisher

9. phpMyAdminEğer PHP üzerinde çalışıyorsanız, LAMP konfigürasyonu üzerinde çalışıyor olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. phpMyAdmin MySQL veritabanlarının aktarımı, kullanılması, oluşturulması ve yönetimi için kullanabileceğiniz web tabanlı bir araç.
10. PHPExcelPHPExcel, Microsoft Excel dosyaları ile çalışabilmenizi sağlayacak bir dizi PHP sınıfını içermektedir. PHPExcel sayesinde Microsoft Excel dosyalarını okuyabilir ve yeni Excel dosyaları oluşturabilirsiniz. Bu özellikle dinamik olarak Excel tabloları oluşturmak istediğinizde oldukça kullanışlıdır.
11. PhormerPhormer, Internet üzerinde fotoğraflarınızı kategorilendirebileceğiniz ve yönetebileceğiniz PHP tabanlı bir fotoğraf galerisi yönetim uygulamasıdır.
12. xajax PHP Class Libraryxajax, PHP AJAX uygulamaları ile kolayca çalışabilmeniz için kullanabileceğiniz bir PHP sınıfıdır. Uygulama, AJAX ile ilgili görevleri yönetebilmeniz için kullanımı kolay bir API sunmaktadır. xajax PHP sınıfını çalışır bir uygulama üzerinde görmek için xajax Multiplier ve Graffiti Wall tanıtımlarına bir göz atabilirsiniz.13. PHP User ClassPHP User Class kayıt, giriş, hesap profili gibi kullanıcı yetkilendirmesi gerektiren sistemler oluşturmak için kullanabileceğiniz mükemmel bir betiktir. Eğer web uygulamalarınızı kullanabilmek için kullanıcıların hesap oluşturmaları gerekiyorsa kesinlikle kullanmanızı öneririm.
14. PHP-GTKPHP-GTK, GTK+ (grafiksel kullanıcı arabirimleri oluşturmak için kullanılabilecek güçlü bir araç) için bir PHP uzantısıdır. Özellikle nesne yönelimli programlama özellikleri sayesinde istemci taraflı grafiksel kullanıcı arabirimleri oluşturmek için kullanabilirsiniz.Çevrimiçi PHP Araçları ve Kaynakları
1. Minify!Minify, birden fazla CSS ve JavaScript dosyasını birleştirip içeriğini sıkıştırabilen (gereksiz boşlukları ve yorumları kaldırabilen) bir uygulama olup, sonucu Gzip/deflate kullanarak işleyen bir uygulama. Bu sayede Yahoo!’nun Yüksek Performansa Sahip Web Siteleri İçin Kuralları yerine getirmeniz kolaylaşacaktır.

Minify
Minify

2. HTTP_StaticMerger: CSS ve JavaScript dosyalarının otomatik olarak birleştirilmesiBu kütüphane CSS ya da JavaScript dosyalarını birleştirerek sayfaların açılma sürelerini kısaltıyor.3. PHP Nesne OluşturucusuPHP Object Generator, açık kaynaklı ve web tabanlı bir uygulama olup PHP nesnelerini kolayca oluşturabilmenizi ve kodunuz üzerinde nesne yönelimli yaklaşımı kullanabilmenizi sağlıyor.

PHP Object Generator
PHP Object Generator

4. gotAPI/PHPgotAPI özellikle PHP fonksiyonları ve sınıflarına kolayca ulaşabilmek için kullanabileceğiniz bir araçtır. Ayrıca Quick PHP Look-up widget’ine de bir göz atmanızı öneririm. Bu widget sayesinde bu güçlü uygulamayı web sitelerinize de entegre edebilirsiniz.

gotAPI/PHP
gotAPI/PHP

5. koderskoders, açık kaynaklı ve indirilebilir içerikler üzerine odaklanmış bir arama motorudur. Bir milyar satırın üzerinde kodu arşivinde barındıran bu uygulamanın arşivindeki kod sadece PHP ile sınırlı değil.
6. PECLPECL bilinen tüm PHP uzantılarını içeren bir dizin olup, PHP uzantıları için barındırma hizmeti de veriyor.
Tarayıcı-içi Araçlar (Firefox Eklentileri)
1. FirePHPFirePHP, Firebug üzerinde veri depolamanızı sağlayan bir araçtır. Hata ve ayrıcalık işlemelerini değiştirebilmenizi ve hata kayıtlarını doğrudan Firebug konsoluna aktarabilmenizi sağlıyor. FirePHP’nin daha neler yapabileceğini öğrenmek için, FirePHP nasıl kullanılır kılavuzuna bir göz atmayı ihmal etmeyin. Zend PHP Çatısı‘nı kullanan geliştiriciler ise FirePHP’yi Zend İle Kullanmak kılavuzunu faydalı bulabilirler.

FirePHP
FirePHP

2. phpLangEditorphpLangEditor, betiğinizdeki dil dosyalarını ve değişkenleri çevirmek için kullanabileceğiniz oldukça kullanışlı bir Firefox eklentisi.

phpLangEditor
phpLangEditor

3. PHP LookupPHP Lookup, PHP kodlarına yönelik referanslar üzerinde arama yapabileceğiniz bütünleşik bir arama çubuğu.
4. PHP Kılavuz AramasıPHP Manual Search Resmi PHP Belgeleri üzerinde doğrudan tarayıcınız üzerinden arama yapabileceğiniz bir arama çubuğu.PHP İçin Çatılar (Frameworkler)
1. DwooDwoo Smarty’e bir alternatif olarak geliştirilen bir PHP 5 şablon motorudur. Smarty şablonları ve eklentileri ile neredeyse tümüyle uyumlu olan bu uygulama günümüzde tümüyle yeniden yazılarak daha temiz bir kod temeli üzerine oturtulmak üzere.
2. CodeIgniterCodeIgniter, verimli ve hızlı bir şekilde yeni PHP uygulamaları yazmak için kullanabileceğiniz açık kaynaklı, yüksek performanslı ve güçlü bir PHP çatısıdır. CodeIgniter, özellikle sunucuya aşırı yük bindirmeyen uygulamaların oluşturulmasını kolaylaştırması ile bilinmektedir. CodeIgniter ile çalışmaya çok kısa bir süre içerisinde başlayabilirsiniz: Çatının mükemmel bir çevrimiçi rehberi, bir dizi video kılavuzu ve etkin bir kullanıcı forumu mevcut.

CodeIgniter
CodeIgniter

3. YII FrameworkCodeIgniter, CakePHP, ZF ve Symfony’den daha verimli olmayı hedefleyen, bileşen tabanlı ve yüksek performanslı bir PHP çatısı. Özellikle büyük boyutlu web uygulamaları geliştirmek için kullanılabilecek bu çatı, MVC, DAO/ActiveRecord, I18N/L10N, caching, jQuery tabanlı AJAX desteği, yetkilendirme ve rol tabanlı erişim kontrolü, iskele, girdi doğrulama, widgetler, etkinlikler, şablonlama ve Web hizmetleri için destek içeriyor.4. NetBeansWeb standartları ile tümüyle uyumlu çalışan bir PHP kodlama ortamı. NetBeans PHP Düzenleyicisi dinamik olarak HTML, JavaScript ve CSS düzenleme özellikleri sunuyor.
5. SolarSolar, Savant şablonlama motorundan ayrıldıktan sonra Web uygulamaları için bir PHP 5 geliştirme çatısı olarak geliştirilmeye devam etmiştir. Solar, MVC mimari şablonunu kullanıyor ve Web uygulamalarınızı SQL injection, XSS ve diğer bilinen güvenlik açıklarına karşı koruyan bir dizi sınıf içeriyor.

Solar
Solar

6. symfonysymfony, açık kaynaklı bir PHP 5 web uygulama çatısı olup özellikle modülerliği ve kullanışlı sınıfların yer aldığı kütüphanesi ile biliniyor. Mümkün olan en kısa sürede ilgili çatıyı kullanmaya başlamak için, çatının özelliklerini anlatan Symfony 1.2 takvim kılavuzu adındaki çevrimiçi kılavuzu incelemenizi öneriyorum. Bu kılavuz, symfony tabanlı bir uygulamanın geliştirilme aşamalarını içeriyor.7. PEAR – PHP Extension and Application RepositoryPEAR, yeniden kullanılabilir PHP bileşenleri için bir çatı ve aktarım sistemidir. Bu çatının amacı PHP kullanıcıları için açık kaynaklı ve iyi geliştirilmiş bir kod kütüphanesi içermek ve kod yayımı ve paket yönetimi için bir sistem oluşturmak ve PHP kodu için standart bir tarz yaratmak.
8. PropelPropel, PHP 5 için bir ORM (Object Relational Mapping). Bir dizi nesne kullanarak veritabanınıza erişebilir ve veri depolamak ile veri aktarımı için kullanımı kolay bir API sunar.9. {{macro}} template engine{{macro}}, şablonları çalıştırılabilir PHP betiklerine dönüştüren, WACT ve Smarty‘den çok daha temiz bir kod sunan ve onları oldukça hızlı bir şekilde çalıştıran bir PHP çatısıdır. Motor, XML benzeri bir kod kullanmamakla birlikte evrensel ve yerel olmak üzere sadece iki veri kapsama alanı sunar. Tüm veriler kurallı PHP değişkenleri ile birlikte gösterilir ve sistem, şablonlar, kaydırma ve dahil etme gibi WACT’ın sunduğu tüm özellikleri de destekler.

{{macro}}
{{macro}}

9. Zend FrameworkPHP’nin betikleme motorunun yaratıcıları Zend Technologies tarafından geliştirilen Zend Framework, PHP OOP’nin temellerini kullanıyor. Son derece genişletilebilir olan bu çatıda ayrıca ücretsiz Web servis APIleri (Google, Flickr ve Amazon gibi) üzerinde çalışabilmeniz için bir dizi bütünleşik aracı da içermektedir.10. QcodoQcodo, mükemmel bir açık kaynaklı PHP Web uygulama çatısıdır. Kod Oluşturucusu ve Qforms olmak üzere iki alt bölüme ayrılmıştır. Kod oluşturucusu, veri modeliniz üzerinden nesne kodu ve PHP’nin yanısıra HTML ön-yüz kodunuzun da oluşturulmasından sorumludur. Qforms ise PHP tabanlı karmaşık Web formlarının geliştirilmesinden sorumludur. Qcodo kullanan uygulama tanıtımlarını ve Qcodo’yu kapsayan sunum materyallerini inceleyin.

Qcodo
Qcodo

11. SAJAXBir JavaScript ve AJAX uygulama çatısı olan SAJAX, PHP’nin yanısıra bir dizi diğer sunucu tabanlı betikleme dili ile birlikte sorunsuz çalışmaktadır. WALL uygulama tanıtımını ziyaret ederek SAJAX’ın nasıl çalıştığını görebilirsiniz.12. SmartySmarty, popüler PHP şablonlama sistemi olup PHP mantığı ile ön-yüz kodunu (HTML, CSS, JavaScript) birbirinden ayırabilmenizi sağlıyor. Bu çatı sayesinde projelerinizi modüler tutabilecek ve onları kolayca yönetebileceksiniz.13. CakePHPCakePHP, güçlü ve tam özellikli Web uygulamaları geliştirmek için kullanabileceğiniz lider PHP çatılarından bir tanesidir. CakePHP oldukça detaylı ve iyi organize edilmiş bir çevrimiçi rehbere sahip. Eğer video kılavuzları aracılığı ile öğrenmek istiyorsanız, o zaman CakePHP screencastlarını inceleyebilirsiniz.

CakePHP
CakePHP

14. Savant2Savant2 bir diğer popüler nesne yönelimli PHP şablonlama sistemidir. Savant2’ye özgü kodun yerine projelerinizin şablonunu oluşturmak için klasik PHP kodu kullanıyorsunuz.
15. PHPSpecPHPSpec sade ve kullanışlı bir PHP çatısıdır. Davranışa Yönelik Geliştirme kuralını takip ettiğinden ötürü davranış yönelimli kod yazmanızı sağlar ki yazdığınız kod genellikle sade İngilizce gibi görünür.
PHP IDEleri ve Düzenleyicileri (Editörleri)
1. PHPEclipsePHPEclipse popüler bir PHP kaynak kodu düzenleyicisi olup açık kaynaklıdır ve Windows, Linux ve Mac OS gibi yaygın kullanılan işletim sistemleri üzerinde çalışır. Bir PHP kaynak kodu düzenleyicisinden beklediğiniz tüm özelliklere sahiptir.

PHPEclipse
PHPEclipse

2. PhpEDPhpED, Windows kullanıcıları için mükemmel bir IDE’dir. Günümüzde kullanımda olan en güçlü ve en çok özelliğe sahip IDE olan PhpED, bütünleşik kaynak kodu profil oluşturucusuna sahiptir. Uygulama ayrıca üçüncü parti ön-yüz kod doğrulama servisleri ile de mükemmel bir uyum içerisinde çalışmaktadır.

PhpED
PhpED

3. phpDesignerphpDesigner, ön-yüz kodunu da destekleyen hafif bir PHP düzenleyicisi/IDE’dir. phpDesigner’in çevrimiçi kılavuzlarının yanısıra, size IDE hakkında daha fazla bilgi verecek phpDesigner Screencastlarına da bir göz atın.

phpDesigner
phpDesigner

4. Zend StudioZend Studio, Eclipse için mükemmel bir PHP IDE’si olup Zengin İnternet Uygulamaları (RIAlar) geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Zend Studio
Zend Studio

5. Aptana PHPAptana PHP, açık kaynaklı bir IDE uzantısı/eklentisi olup, Aptana Studio ile birlikte kullanılabilir. Aptana PHP hakkında daha fazla bilgi almak için, Aptana PHP Çevrimiçi Belgelerine bir göz atın.6. PDTPDT bir dizi PHP geliştirme aracı için çatı olup Eclipse projesinin bir parçasıdır. PDT, PHP tabanlı Web uygulamaları geliştirmek için kullanabileceğiniz tüm gerekli araçları içermektedir.
7. VS.PhpVS.Php, MS Visual Studio için bir PHP IDE’si olup özellikle MS VS kullanarak web uygulamaları geliştirmiş eski ASP geliştiricileri için mükemmel bir araçtır. Vs.Php üzerinde kısa sürede çalışmaya başlamak için Jcx.Software’nin çevrimiçi kılavuzlarının yanısıra çevrimiçi belgelerine bir göz atın.8. PHPEditPHPEdit mükemmel bir PHP düzenleyicisi/IDE olup çok sayıda kullanışlı özelliğe ve yenilikçi bir kullanıcı arabirimine sahiptir. PHPEdit’in neden iyi bir IDE olduğunu öğrenmek için PHPEdit Kullanmanın 10 Sebebi ve PHPEdit’e Giriş Screencastı sayfalarını inceleyebilirsiniz.Faydalanabileceğiniz Kaynaklar
1. PHP Fonksiyon ReferansıPHP Function Reference (PHPfr) bir Mac OS X Dashboard Widget’i olup PHP Web Programlama Dili hakkında aradığınız bilgilere çabucak ulaşabilmenizi sağlar.
2. 30 Kullanışlı PHP Sınıfı ve BileşeniPHP uygulamalarınızı test etmek, geliştirmek ve yayımlamak için kullanabileceğiniz 30 kullanışlı PHP sınıfı.3. PHP Advent 2008Aralık ayında phpadvent.org fikirlerini ve bilgilerini ücretsiz olarak paylaşan PHP uzmanlarını bir araya getirerek 2009 içerisinde neler göreceğimiz hakkında bir ön bilgi sahibi olmamızı sağladı.
4. PHP için tarayıcı üzerinden çalışan kullanışlı geliştirme araçları5. PHPClasses.orgÇeşitli PHP sınıfları hakkında bilgi alabileceğiniz dev bir kaynak.6. PHP Geliştiricilerinin Alet ÇantasıÇeşitli PHP ile ilgili kaynakları bir araya toplayan bir başka kullanışlı kaynak.*


Kaynak: Smashing Magazine* Yazılarımı RSS Üzerinden Takip Edin* @pinkfloyd twitter* pinkfloyd köşesiPHP İle İlgili Yazdığım Diğer Yazılar
* Size Sıfırdan PHP Öğretecek 25 Kaynak