bildirgec.org

zend hakkında tüm yazılar

Zend Framework’e Smarty Entegrasyonu

admin | 12 July 2010 17:48

Zend Smarty Entegrasyonu
Zend Smarty Entegrasyonu

Zend Framework, polimorfik yapısı ile pek sevdiğimiz bir PHP framework. Kullandığı componentler için sağladığı interface’ler sayesinde, o component’in yaptığı işi, başka bir araç ile yapmak çok kolay oluyor.

Zend’in mevcut template engine’ini pek sevmeyebilirsiniz. Html kodu arasında <?php etiketi görmek pek tatsız olabiliyor. Zend, polimorfik yapısı ile template engine’ini istediğiniz herhangi bir template engine olarak değiştirmenize izin veriyor.

Smarty ise gönüllerde taht kurmuş, daha iyi alternatifleri varmış gibi dursa da PHP dünyasında en çok kullanılan template engine.

Bu yazıda, işini iyi yapan bu iki aracın, ortak bir şekilde nasıl kullanılacağınız anlatacağım.

Bunu yapmak için yeniden implemente etmemiz gereken component ise Zend_Controller_Action_Helper_ViewRenderer ‘ı Zend_View_Abstract sınıfından türeyen kendi implemente ettiğimiz Smarty sınıfından türeyen bir obje ile değiştireceğiz.

Bunun için aşağıdaki gibi bir sınıf yazabiliriz.

Zend Studio 7 Çıktı

CNKT | 05 August 2009 12:17

PHP kod yazımı için artık endüstri standartı haline gelen Zend Studio 7.0 sürümü ile IDE platformlarına yeni bir soluk getirdi.

Zend Studio 7 ile PHP’nin son sürümü olan 5.3 için kod renklendirme ve yazarken tamamlama özellikleri geliyor.

Ayrıca son Zend Framework sürümü 1.8 için de otomatik proje yaratma ve Zend Frameform bileşenlerini kolayca ekleme özellikleri sunuluyor.

Zend Studio 7 artık kodunuzda aynı olan kısımları seçerek bir değişkenin kod içinde nerelerde kullanıldığını kolaylıkla görmenizi de sağlıyor.

Son Derece Kullanışlı PHP Araçları

pinkfloyd | 01 April 2009 19:19

PHP, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. Aralarında Facebook, Digg ve WordPress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, PHP kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile PHP, pek çok web geliştiricisinin bu dili Python ya da Ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.

PHP daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. Bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi PHP öğrenmek, örneğin Python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. Sırf bu sebeple bile çok sayıda PHP geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.

Bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı PHP aracını bulacaksınız. Diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve PHP’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.

Hata Ayıklama Araçları

1. Webgrind

Webgrind PHP 5 için bir Xdebug profilleme web önyüzüdür. kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. Özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden PHP betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
Webgrind

php 5.3

laroux | 16 June 2008 09:09

php 5.3
php 5.3

Tamamen unicode destekli bir PHP 6’a geri sayarken, PHP ekibi daha önce alışık olduğumuz bir uygulamaya gidiyor. PHP5’e geçtiğimiz günlerde PHP4 desteğinin ve sürümlerinin devamlılığının geldiğini biliyoruz. PHP6’dan önce PHP 5.3 sürümü yakında download edilebilir halde olacak.

PHP5 aslında sürümleri itibariyle oldukça verimli oldu. PHP 5’de nesne yönelimli programlama, PHP 5.1’de PDO, PHP 5.2’de ise SPL ile tanıştık. Ki çoğu PHP kullanıcısı halen bu özellikleri tam anlamıyla kullanmıyordur.

Zend Studio’da Debugging işlemleri

MyriaN | 07 February 2008 09:02

Zend Studio
Zend Studio

benim gibi web programcıları bilirler, web üzerine uygulama geliştirirken en çok zorluk çekilen alanlardan birisi de kodlama mekanının konforunun yetersizliğidir. Yıllardır editPlus kullanmama ve her türlü özelliğine hakim olmama rağmen bir IDE nin mutlaka gerekli olduğu şüphesizdi. Sonun birkaç ay kadar önce zaten PHP’nin yanından adı eksik olmayan Zend Studio yu denedim ve hiç de haksız olmadığımı farkettim, Zend Studio birçok özelliği ile programcıya yardımının yanı sıra oldukça gelişmiş bir debugging (hata bulma) özelliğine sahip, Michael J. Ross şuradaki makalesinde bu konuyu detaylıca açıklamış.

Zend Studio 5.5 Çıktı

trampfd | 09 December 2006 16:52

Daha önce beta sı bildirilen Zend Studio 5.5 in kararlı ve full versiyonu çıktı.
Php coderın sağ kolu olan ide de en göze çarpan yenilikler şöyle sıralanmış:

  • Yeni PHP 5.2 desteği
  • Intel işlemcili Mac OS X desteği
  • Anti-aliasing özelliği
  • Daha geliştirilmiş web servisleri desteği
  • Java kod tamamlayıcı
  • Zend Platform yenilikleri için özel pencere
  • Zend Framework entegrasyonu
  • Daha geliştirilmiş kaynak kontrol desteği
  • Dahası..

Denemek için burdan, direk satın almak için burdan..

zend & adobe

stalker | 18 April 2002 01:28

Adobe go live 6.0 için zend ekibi ile işbirliği yaptı. adobe golive 6.0 içerisinde zend php debugger bulunduruyor. adobe firması php çekirdeğinin yaratıcısı zend firması ile çalışmayı golive 6.0 a benzersiz bir nitelik kazandırmak için yararlı gördü ve böylece web geliştiricilerinin scripting teknolojileri ile uyumlu çalışan bir görsel editör ihtiyaçları karşılanmış da olabilir. kaynak: zend.com