bildirgec.org

netbeans hakkında tüm yazılar

Son Derece Kullanışlı PHP Araçları

pinkfloyd | 01 April 2009 19:19

PHP, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. Aralarında Facebook, Digg ve WordPress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, PHP kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile PHP, pek çok web geliştiricisinin bu dili Python ya da Ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.

PHP daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. Bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi PHP öğrenmek, örneğin Python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. Sırf bu sebeple bile çok sayıda PHP geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.

Bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı PHP aracını bulacaksınız. Diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve PHP’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.

Hata Ayıklama Araçları

1. Webgrind

Webgrind PHP 5 için bir Xdebug profilleme web önyüzüdür. kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. Özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden PHP betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
Webgrind

geliştirme platformu olarak OpenSolaris (2008.11)

admin | 12 March 2009 12:30

aşağı yukarı bir yıla yakın zamandır, masaüstü olarak ubuntu (upgrade ederek 7.04, 7.10, 8.04, 8.10) kullanıyordum, artık işletim sistemi saçmalamaya başlayınca – menüler 4-5 dakikada açılmaya, firefox kendi kendine kapanmaya, ses kartı arada çalışmamaya başlayınca vs. ) makineyi formatlamanın zamanı geldi de geçiyor diye düşündüm. tekrar sıfırdan ubuntu kurmak yerine denemek için open solaris kurmaya karar verdim. son 1 haftadır masaüstü ve geliştirme ortamı olarak open solaris kullanıyorum, yaşadığım tecrübeleri burdan paylaşmak istedim.

önce biraz geçmişinden bahsedelim, solaris, sun microsystems’ın ürünü, ilk versiyonu 1991-1992 civarında piyasaya çıkıyor. Sun o zamanlarki popüler unix türevlerinin iyi yönlerini alarak (bsd, system v, xenix) bunları birleştirip bir unix versiyonu yapacağını açıklıyor. 2005 yılında sun solaris kaynak kodunu open source olarak açacağını açıklıyor, projenin ismide open solaris oluyor. Sun 2007 yılında Ian Murdock – debianın kurucusu – u kadroya dahil ettiğini açıklıyor. Gnome ve GNU nun araçlarını alarak yeni bir dağıtım hazırlıyorlar. 1 kasım 2008 de dağıtım 2008.11 çıkıyor.

Netbeans 10.Yılını kutluyor

metas | 24 October 2008 15:05

Java geliştirme ortamlarının gözde IDE’lerinden Netbeans 10.Yılını kutluyor.

Kutlama sayfası burada
Geçmişten günümüze Netbeans IDE’nin ekran görüntüleri burada

Netbeans Sun tarafından geliştirilen ücretsiz açık kaynak kodlu bir Java geliştirme ortamıdır. Windows, MacOs, Linux, Solaris gibi farklı işletim sistemleri altında çalışabilir.

Java ME Nedir?

Redingot | 13 August 2008 15:37

Bilindiği üzere Sun Microsystems 1999 yılında Java 2 Micro Edition (J2ME) platformunu duyurmuştu. Günümüzde Java’nın diğer platformları olan Java 2 SE (Standard Edition) ve Java 2 EE (Enterprise Edition)’a göre Java 2 ME’nin önemi giderek artmıştır. Özellikle cep telefonu kullanımının ve özelliklerinin hızla artması bu alana olan ilgiyi artırmıştır.

Java ME platformu sadece mobil cihazlarda değil aynı zamanda gömülü sistemlerde de yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Zaten bu gibi kodlamanın kısıtlı olabileceği yerler düşünülerek geliştirilmiş bir teknolojidir Java ME. Bu alandaki gereksinimleri karşılamak için JRE (Java Runtime Environment) ya da JVM (Java Virtual Machine) diyebileceğimiz Java Sanal Makinesi özel olarak tasarlanmıştır.

Netbeans 6.5 Milestone 1 sürümü yayınlandı.

hsn22 | 16 July 2008 15:47

Netbeans
Netbeans

Netbeans 6.5 Milestone 1 sürümü yayınlandı.
Yenilikler arasında PHP desteği ve Glassfish Server 3 versiyonu da var. Ayrıntılı bilgiyi buradan bulabilirsiniz.

Netbeans Mobility kısmındaki yenilikler ise DataBinding, J2ME komponentleri ve kütüphaneleri oluşturmanız için gelişmiş Custom Components API desteği ve yeni SVG özellikleri olarak sayabiliriz.

Yeni sürümü buradan indirebilirsiniz.

netbeans flash videoları & tv

SnefeRu | 30 November 2007 20:48

Daha önce şuralardanbilgi edinebileceğiniz Netbeans hakkında resmi sitesindeki anlatımlı flash videoları hem ide ye yabancı olanlar için hemde ide nin gücünü görmek isteyenler için şuradatoplanmış. Java geliştiricileri için izlenesi bir kaynak demeyeceğim çünkü ruby on rails yada yakında gelecek diye duyduğum php yada c++ geliştiricileri içinde vazgeçilmez olacak olan netbeans bence yakın gelecekte en favori ide halini alacaktır.

Ayrıca “community videos
& screencasts
” olayıyla karşımıza çıkan netbeans.tv yi de linklemesek olmaz.

Bir free repository; freepository.com

fat_cat | 24 July 2006 12:01

Freepository, farklı yada aynı yerde olsanız dahi bir uygulama projesi geliştirirken ihtiyaç duyacağınız versiyonlama sistemlerinin dosyalarını barındırabileceğiniz bedava repository hizmeti veren bir site. 300MB a kadar repository bedava,1GB ise aylık sadece 4$.

freepository
freepository

Eclipse, TortoiseCVS ,WinCVS, Netbeans, CVS-Server, CVSNT, KDevelop, Web Browser gibi uygulama geliştirme,versiyonlama programlarını ve opensource projeleri destekliyor.