bildirgec.org

php 5 hakkında tüm yazılar

Yeni PHP5 Framework – Logikit

arsenelupin | 27 October 2009 12:57

Logikit Framework
Logikit Framework

Logikit::Framework (LF), PHP5 için geliştirdiğim, hızlı, derli-toplu ve düzgün kod yazmaya yarayan, açık kaynak kodlu ve çok özgürlükçü bir lisansla (MIT lisansı) yayınlanan bir uygulama çatısı.
LF kullanarak, basit bir blog uygulamasını, ajax form doğrulama ve ajax sayfalama özellikleri dahil, birkaç dakika içinde gerçekleştirmek mümkün.
Şimdilik dağıtımla bütünleşik kütüphane sayısı fazla değil.
Kodun yanında belgelendirmenin de çok önemli olduğunu düşündüğümden geniş örnekler içeren belgeler de hazırladım. Vaktim kısıtlı olduğundan belgeler şimdilik yalnız ingilizce, ancak kısa zamanda türkçe ve mümkün olursa diğer dillerde de yayınlamayı istiyorum.

LF’i daha iyi hale getirebilmek için topluluğun katılımlarını, desteklerini ve eleştirilerini bekliyorum.

Son Derece Kullanışlı PHP Araçları

pinkfloyd | 01 April 2009 19:19

PHP, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. Aralarında Facebook, Digg ve WordPress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, PHP kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile PHP, pek çok web geliştiricisinin bu dili Python ya da Ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.

PHP daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. Bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi PHP öğrenmek, örneğin Python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. Sırf bu sebeple bile çok sayıda PHP geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.

Bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı PHP aracını bulacaksınız. Diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve PHP’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.

Hata Ayıklama Araçları

1. Webgrind

Webgrind PHP 5 için bir Xdebug profilleme web önyüzüdür. kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. Özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden PHP betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
Webgrind