bildirgec.org

php kodu hakkında tüm yazılar

Son Derece Kullanışlı PHP Araçları

pinkfloyd | 01 April 2009 19:19

PHP, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. Aralarında Facebook, Digg ve WordPress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, PHP kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile PHP, pek çok web geliştiricisinin bu dili Python ya da Ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.

PHP daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. Bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi PHP öğrenmek, örneğin Python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. Sırf bu sebeple bile çok sayıda PHP geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.

Bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı PHP aracını bulacaksınız. Diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve PHP’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.

Hata Ayıklama Araçları

1. Webgrind

Webgrind PHP 5 için bir Xdebug profilleme web önyüzüdür. kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. Özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden PHP betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
Webgrind

WordPress’te PHP kodu çalıştırmak

taha paksu | 17 April 2008 16:27

Wordpress ile hazırladığınız blog sitelerinde bazen kendi kodlarınızı çalıştırmak istersiniz. Bu durumda dosyanızı sunucuya FTP yoluyla atarak ‘sadece bir link veririm ne olacak’ diye düşünenleriniz olabilir. Ama işin kötü tarafı, header’ları footerları sidebarları falan bu php dosyasına eklemeden sizin kodunuz sitenizin bir parçası olarak görünmeyecek ve bunu düzeltmek için çeşitli taklalar atmak zorunda kalacak olmanız.

Herşey tamam düzelttim oldu derken, bu seferde sayfanın linkini permalinklerde ya da seo uyumlu querystringlerde arayacaksınız ve bulamayacaksınız. Sayfaya erişiminiz olmayacak. İşte bu durumda imdadınıza bu küçük ama etkisi tartışılmaz bir eklenti yetişiyor.