bildirgec.org

php class hakkında tüm yazılar

PHP Class Yapısı

admin | 11 July 2009 11:55

Kodaman’daki 2. yazıma hoşgeldiniz. Bu yazımda sizlere PHP class yapılarını açıklamaya çalışacağım.

Başlamadan önce size Object Oriented için düşündüklerimi açıklamak istiyorum :
Object Oriented dillerin en önemli özelliği class yapılarını esnek kullandırtmalarıdır. Object Oriented dillerde her şey “ojbect” nesnesinden türemedir. Bu object nesneside aslında bir classtır. Yani Object Oriented = Class yapılarını kullanmaktır.

Not : Object Oriented’ın içerisine asla derinleme dalmadım. Fakat yüzeysel olarak bu şekilde biliyorum. Yanlış biliyorsam lütfen fazla üzerime gelmeden yorumunuzu ekleyiniz.

Şimdi gelelim bunu neden anlattığıma. OOP( Object Oriented Programming ) dediğimiz olay bizim yapacağımız işle birebir bağlıdır. Bunun için class yapılarını öğrendiğinizde aslında OOP’yede giriş yapmış olacaksınız.

Son Derece Kullanışlı PHP Araçları

pinkfloyd | 01 April 2009 19:19

PHP, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. Aralarında Facebook, Digg ve WordPress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, PHP kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile PHP, pek çok web geliştiricisinin bu dili Python ya da Ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.

PHP daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. Bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi PHP öğrenmek, örneğin Python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. Sırf bu sebeple bile çok sayıda PHP geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.

Bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı PHP aracını bulacaksınız. Diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve PHP’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.

Hata Ayıklama Araçları

1. Webgrind

Webgrind PHP 5 için bir Xdebug profilleme web önyüzüdür. kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. Özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden PHP betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
Webgrind

php ile nesne tabanlı programlama

ortorigo | 10 March 2009 14:05

Sınıf ve nesne tabanlı kodlama, Php ve Mysql ile program geliştiren bir çok kişinin aslında aşikar olduğu bir sistemdir.Programcılar arasında orjinal adı ile “Object Oriented Programming”, türkçeleştirilmiş adı ile de “Nesne Yönelimli Programlama” olarak anılmaktadır. Daha detaylı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Bu durum bir programcıya ne sağlar derseniz;

  • Hız
  • Güvenlik
  • Temiz Kod Yazımı
  • Esneklik

gibi aklıma ilk anda gelen 4 maddeyi size sıralayabilirim.