bildirgec.org

pear hakkında tüm yazılar

Son Derece Kullanışlı PHP Araçları

pinkfloyd | 01 April 2009 19:19

PHP, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. Aralarında Facebook, Digg ve WordPress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, PHP kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile PHP, pek çok web geliştiricisinin bu dili Python ya da Ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.

PHP daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. Bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi PHP öğrenmek, örneğin Python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. Sırf bu sebeple bile çok sayıda PHP geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.

Bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı PHP aracını bulacaksınız. Diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve PHP’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.

Hata Ayıklama Araçları

1. Webgrind

Webgrind PHP 5 için bir Xdebug profilleme web önyüzüdür. kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. Özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden PHP betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
Webgrind

PHP İle Zip Dosyalarını Açmak

admin | 01 January 2009 09:50

Bazı web sitelerinin siz bir ZIP dosyası gönderdiğinizde ilgili dosyayı açıp içindeki dosyaları sitenin tercihlerine göre işlediğine şahit olmuşunuzdur. NETTUTS’ta yayımlanan bu makale ile sizlere PHP kullanarak Zip dosyalarının nasıl açılabileceğini açıklamaya çalışacağım.

Yapmamız Gerekenler

  • Kullanıcıların zip dosyası seçmelerini sağlayacak basit bir upload formu oluştur
  • Kullanıcının zip dosyası seçtiğinden emin ol ve ardından onu tekil bir dosya olarak kaydet.
  • Zip’in içindeki dosyaları bir klasöre çıkar
  • Zip dosyasını sil ve içeriğini göndericiye göster.

Adım 1: Upload Formunu Oluşturmak

Code Igniter: PHP’ciler için yeni bir framework

eburhan | 28 September 2006 16:38


Ateş Seni Çağırıyor !

Code Igniter Nedir?
Code Igniter, web sitelerini PHP kullanarak yazan kişiler için yeni bir araçtır. Sizi spagetti kodlarla boğuşmaktan kurtarıp daha basit ve daha temiz kod yazmanızı sağlar. Böylece projelerinizi her zamankinden daha kısa bir sürede tamamlayabilirsiniz.

Code Igniter kimler içindir?
1. Devasa olmayan küçük ve hızlı bir uygulama çatısı isteyenler için
2. PEAR gibi kütüphaneleri ilginç bulmayanlar için
3. Çok az bir konfigürasyon değişikliği gerektiren bir çatı isteyenler için
4. Komut satırı gerektirmeyen bir çatı isteyenler için
5. Karmaşık, birbiri içerisine geçmiş kodlar istemeyenler için (spagetti kod)
6. PHP’nin farklı sürümlerinde ve yapılandırmalarında sorunsuz çalışan yüksek uyumluklu bir çatı isteyenler için