bildirgec.org

php 4 hakkında tüm yazılar

Son Derece Kullanışlı PHP Araçları

pinkfloyd | 01 April 2009 19:19

PHP, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. Aralarında Facebook, Digg ve WordPress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, PHP kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile PHP, pek çok web geliştiricisinin bu dili Python ya da Ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.

PHP daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. Bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi PHP öğrenmek, örneğin Python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. Sırf bu sebeple bile çok sayıda PHP geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.

Bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı PHP aracını bulacaksınız. Diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve PHP’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.

Hata Ayıklama Araçları

1. Webgrind

Webgrind PHP 5 için bir Xdebug profilleme web önyüzüdür. kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. Özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden PHP betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
Webgrind

PHP 4 için SimpleXML

taha paksu | 15 April 2008 18:17

PHP5 için XML dökümanlarını işlemek için kullandığımız SimpleXML kütüphanelerinin PHP4 serverları üzerinde çalışmadığını çoğu developer bilir. Bu yüzden değişik sınıf kütüphaneleri veya PECL eklentileri kullanılır. Ama genelde pek istenilen sonuçlar vermediği için bir class yazma ihtiyacı duydum ve çoğu XML dosyaları üzerinde denedim. Daha önce fazla test imkanı olmadığı için güvenilirliği tartışılır durumdaydı ve paylaşmadım. Ancak şimdi birkaç kişi tarafından test edilip yeni özellikler eklendiği için paylaşıyorum. Kullanımı indireceğiniz dosya içerisinde detaylı olarak anlatılmıştır. Ama yine de bir örnek verecek olursak;