bildirgec.org

zend studio hakkında tüm yazılar

Zend Studio 7 Çıktı

CNKT | 05 August 2009 12:17

PHP kod yazımı için artık endüstri standartı haline gelen Zend Studio 7.0 sürümü ile IDE platformlarına yeni bir soluk getirdi.

Zend Studio 7 ile PHP’nin son sürümü olan 5.3 için kod renklendirme ve yazarken tamamlama özellikleri geliyor.

Ayrıca son Zend Framework sürümü 1.8 için de otomatik proje yaratma ve Zend Frameform bileşenlerini kolayca ekleme özellikleri sunuluyor.

Zend Studio 7 artık kodunuzda aynı olan kısımları seçerek bir değişkenin kod içinde nerelerde kullanıldığını kolaylıkla görmenizi de sağlıyor.

Son Derece Kullanışlı PHP Araçları

pinkfloyd | 01 April 2009 19:19

PHP, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. Aralarında Facebook, Digg ve WordPress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, PHP kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile PHP, pek çok web geliştiricisinin bu dili Python ya da Ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.

PHP daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. Bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi PHP öğrenmek, örneğin Python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. Sırf bu sebeple bile çok sayıda PHP geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.

Bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı PHP aracını bulacaksınız. Diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve PHP’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.

Hata Ayıklama Araçları

1. Webgrind

Webgrind PHP 5 için bir Xdebug profilleme web önyüzüdür. kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. Özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden PHP betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
Webgrind

Zend Studio’da Debugging işlemleri

MyriaN | 07 February 2008 09:02

Zend Studio
Zend Studio

benim gibi web programcıları bilirler, web üzerine uygulama geliştirirken en çok zorluk çekilen alanlardan birisi de kodlama mekanının konforunun yetersizliğidir. Yıllardır editPlus kullanmama ve her türlü özelliğine hakim olmama rağmen bir IDE nin mutlaka gerekli olduğu şüphesizdi. Sonun birkaç ay kadar önce zaten PHP’nin yanından adı eksik olmayan Zend Studio yu denedim ve hiç de haksız olmadığımı farkettim, Zend Studio birçok özelliği ile programcıya yardımının yanı sıra oldukça gelişmiş bir debugging (hata bulma) özelliğine sahip, Michael J. Ross şuradaki makalesinde bu konuyu detaylıca açıklamış.

Zend Studio 5.5 Çıktı

trampfd | 09 December 2006 16:52

Daha önce beta sı bildirilen Zend Studio 5.5 in kararlı ve full versiyonu çıktı.
Php coderın sağ kolu olan ide de en göze çarpan yenilikler şöyle sıralanmış:

  • Yeni PHP 5.2 desteği
  • Intel işlemcili Mac OS X desteği
  • Anti-aliasing özelliği
  • Daha geliştirilmiş web servisleri desteği
  • Java kod tamamlayıcı
  • Zend Platform yenilikleri için özel pencere
  • Zend Framework entegrasyonu
  • Daha geliştirilmiş kaynak kontrol desteği
  • Dahası..

Denemek için burdan, direk satın almak için burdan..