bildirgec.org

code beautifier hakkında tüm yazılar

Web Geliştiricileri için Çevrimiçi Araçlar

angelsdemos | 15 April 2010 14:47

Web tasarımla ilgilinenenler için web tasarım araçları oldukça önemlidir. Normalde birkaç dakika hatta daha fazla zaman ayıracakları bir işi birkaç saniyede halledebilirler. Aşağıdaki çevrimiçi araçlar sayesinde daha az zaman harcayabilirsiniz. İşte çevrimiçi kullanışlı web tasrarım araçları;

Preloaders

Web sitenizde ajax kullanıyor ya da sayfalar yüklenirken “yükleniyor” yazısı veya buna benzer animasyonlar kullanıyorsanız tam size göre bir uygulama. Gif formatında oluşturabileceğiniz birçok yükleniyor simgesi bulunmakta ve kategorilenmiş durumda. Çevrimiçi oluşturabileceğiniz bu simgeleri istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Renk ve arka plan rengini, Hızını, Transparanlığını ve boyutlarını istediğiniz gibi ayarlayarak saniyeler içinde oluşturabilirsiniz. Ayrıca simgeler 3 Boyutlu, Dairesel, Yatay gibi kategorilere ayrılmış.

Son Derece Kullanışlı PHP Araçları

pinkfloyd | 01 April 2009 19:19

PHP, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. Aralarında Facebook, Digg ve WordPress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, PHP kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile PHP, pek çok web geliştiricisinin bu dili Python ya da Ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.

PHP daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. Bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi PHP öğrenmek, örneğin Python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. Sırf bu sebeple bile çok sayıda PHP geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.

Bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı PHP aracını bulacaksınız. Diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve PHP’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.

Hata Ayıklama Araçları

1. Webgrind

Webgrind PHP 5 için bir Xdebug profilleme web önyüzüdür. kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. Özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden PHP betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
Webgrind

en kullanışlı 5 kod paylaşım sitesi

bbayer | 24 February 2009 12:12

Herhangi bir kod parçasını güzel renklenmiş şekilde mi paylaşmayı tercih edersiniz yoksa forumlara düz yazı olarak eklenmiş şekilde mi? ben de kodumu düzgünce paylaşmak istiyorum diyorsanız buyrun en kullanışlı 5 seçenek.

1-pastebin
bir kod yapıştır paylaş sitesinden çok kendi tabiriyle hata ayıklama aracı olan sitede kodlarınızı paylaşıp başka insanların yorum yapmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra eklediğiniz kodları düzenleme imkanı da sunuyor.

2-pasteninja
çoklu dil desteği ile dikkat çeken site, 100 adet dili renklendirmesiyle öne çıkıyor. kullanıcıya değişik zaman aşımı süreleri sağlaması da cabası.

3-codetiny.com
“Kod paylaşmanın en kolay yolu” olduğunu iddia eden sitenin en dikkat çekici yanı paylaştığınız kodda herhangi bir süre sınırı olmaması ve 80’e yakın dili renklendirebilmesi.

Kodlarınıza Makyaj Yapın

afs | 15 July 2007 22:16

Yine bir Smashing Magazine yazısı fakat bu adamlar gerçekten işlerini iyi yapıyorlar:) Bu seferki makale yazdığımız kodları temizlemek, düzenlemek ve göze hoş görünür bir hale getirmekle ilgili… 15 adet farklı program listelenmiş. Css, ruby, html, c++, java ve daha bir çok dil için editörler mevcut. Siz de temiz kodlar istiyorsanız bir göz atın.