bildirgec.org

smarty hakkında tüm yazılar

Smarty Fan Club’da eğlenceye doyun.

bithikotsis | 30 March 2011 12:33

d smart
d smart

Smile adsl ve D-Smart kampanyalarına ait advergaming unsurlu eğlenceli bir oyun sizleri burada bekliyor.
Oyun nasıl oynanıyor? Öncelikle karşınıza çıkan labirennten soruları bilerek çıkıyorsunuz sonra bir tünele geliyorsunuz. Peynir ve logoları topluyorsunuz, faturalara dikkat ediyorsunuz çünkü faturalar sizi yavaşlatıyor. İyi eğlenceler…

Smarty Template Motoru ile Merhaba Dünya

admin | 28 August 2010 13:18

Uzun br aradan sonra güzel bir yazıyla geri dönüş yapayım dedim. Bu kez konumuz ne C# nede ASP olacak . Şimdi PHP yi diğer web yazılım dillerinden ayıran birçok güzellikten biri olan template kullanabilme yeteneğini anlatmaya çalışacağım. Önce template kavramı üzerine biraz laf kalabalığı yapalım.

Template nedir ?

Template bir web sitesinin yada yazılımın birden fazla arayüzden herhangi biri ile çalışabilmesini sağlayan koddan ayrılmış görsel dosyalarıdır.

PHP de template nasıl kullanılır ?

PHP de dahil birçok web yazılım dilinde template mantığı css,image,js dosyaları ile kod dosyalarını ayırıp bir parametre ile bunu değişken kılmak en basit yoldu ancak her ne olursa olsun bu ayrım tamamen keskin çizgilere sahip olamıyordu örneğin kod içinde tanımladığımız bir table da kullandığımız class eğer parametre ile tanımladığımız css dosyası içinde bulunmuyorsa bu başımıza iş açabiliyordu. Bu şekilde çalışabilmek için her oluşturduğumuz template te oldukça hassas davranmak gerekiyordu. Ancak Smarty ve buna benzer template motorları bu yükü üzerimizden almayı başardılar.

Zend Framework’e Smarty Entegrasyonu

admin | 12 July 2010 17:48

Zend Smarty Entegrasyonu
Zend Smarty Entegrasyonu

Zend Framework, polimorfik yapısı ile pek sevdiğimiz bir PHP framework. Kullandığı componentler için sağladığı interface’ler sayesinde, o component’in yaptığı işi, başka bir araç ile yapmak çok kolay oluyor.

Zend’in mevcut template engine’ini pek sevmeyebilirsiniz. Html kodu arasında <?php etiketi görmek pek tatsız olabiliyor. Zend, polimorfik yapısı ile template engine’ini istediğiniz herhangi bir template engine olarak değiştirmenize izin veriyor.

Smarty ise gönüllerde taht kurmuş, daha iyi alternatifleri varmış gibi dursa da PHP dünyasında en çok kullanılan template engine.

Bu yazıda, işini iyi yapan bu iki aracın, ortak bir şekilde nasıl kullanılacağınız anlatacağım.

Bunu yapmak için yeniden implemente etmemiz gereken component ise Zend_Controller_Action_Helper_ViewRenderer ‘ı Zend_View_Abstract sınıfından türeyen kendi implemente ettiğimiz Smarty sınıfından türeyen bir obje ile değiştireceğiz.

Bunun için aşağıdaki gibi bir sınıf yazabiliriz.

Son Derece Kullanışlı PHP Araçları

pinkfloyd | 01 April 2009 19:19

PHP, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. Aralarında Facebook, Digg ve WordPress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, PHP kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile PHP, pek çok web geliştiricisinin bu dili Python ya da Ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.

PHP daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. Bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi PHP öğrenmek, örneğin Python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. Sırf bu sebeple bile çok sayıda PHP geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.

Bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı PHP aracını bulacaksınız. Diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve PHP’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.

Hata Ayıklama Araçları

1. Webgrind

Webgrind PHP 5 için bir Xdebug profilleme web önyüzüdür. kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. Özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden PHP betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
Webgrind