bildirgec.org

php hakkında tüm yazılar

Ücretsiz İlan Verebileceğiniz Script İlan Sitesi

Bayraktar Network | 11 September 2012 17:21

Bütün web arkadaşlarıma beş kademeli bir projenin ilk kademesini tanıtmak istiyorum. İlk kademe script yazarları ve script alacak kişiler için.

Bildiğiniz üzere bir çok webmaster forum sitesinde bir çok script satılmaktadır. Bu durum, hem script yazarlarının müşteriye ulaşmasını hem de script alacakların arayışlarını zorlaştırıyor. Çünkü forum altyapısı sistemi nedeniyle iki üç gün sonra açılan başlık oldukça arka sayfalarda kalıyor.

Proje, sadece scriptlerin yayınlanacağı bir ilan sitesi. Bu siteyi, script alım ve satım alanında; diğer webmaster forumlarının önüne geçiren etken, kategorilendirilmiş olması. Yani scriptini arayan bir kişi kolayca istediğini bulabilmektedir.

Php number_format()

mTanriverdi | 14 February 2012 14:35

Php ile number_format() kullanımını bir önceki kitabımda[1][php number_format()] bahsetmiştim. Ama number_format() fonksiyonun detaylarına pek inmedim. Bu makalemde number_format() ile yapabileceklerimizi göreceğiz.

1
number_format(deger, ondalik_hane, ondalik_ayirici, binlik_ayirici)

Basit Php Yönetim Paneli

cenkko | 18 May 2011 18:08

Merhaba arkadaşlar bu ilk yazim inşallah yararlı olur sizin için. Konumuz php ile basit yönetim paneli. Size en basit yolla anlatacağım sorularınız olursa cevaplayabilirim.

index.php :

1
2
<a href="makaleekle.php">Yazı ekle</a><br/>
<a href="makaleduzenle.php">Yazı düzenle</a>

PHP ile basit uyarı kutusu oluşturucu ve sezgisellik üzerine

bilgehank | 02 May 2011 14:16

Bu yazının sonunda, tüm PHP projelerinde çağırıp kullanabileceğiniz son derece basit bir kod vereceğim, kullanıcı uyarılarının neden gerekli, önemli olduğundan ve bu uyarıların neden sezgisellik gözardı edilmeden tasarlanması gerektiğinden bahsedeceğim. Size göstereceğim PHP kodu hemen bir bakışta anlayabileceğiniz düzeyde basittir, bir çoğunuzun zaten kendi yazdığı kodu ya da üçüncü parti yazılım geliştirme çatılarının hazır fonksiyonlarını kullandığını biliyorum. Fakat asıl vurgulamak istediğim noktayı daha iyi anlatabilmek yazı içerisinde bir yerlerde bulunursa iyi olur diye düşündüm. Ben bu kodu nasıl yazmanız, kullanmanız gerektiğini değil neden kullanmanız gerektiğini anlatmak istiyorum.

Öncelikle aşağıdaki soruları kendinize sorup biraz düşünmenizi tavsiye ederim. (Yanıtları hemen altında bulabilirsiniz.)

  • S: Windows programlarının kullanıcı ile etkileşimi sağlayan genel diyalog kutularında neden öncelikle “Evet” ya da “Tamam” düğmeleri bulunur?
    C: Çünkü insan beyni, karar verme anında, olumlu ya da sonuç üreten şeyleri öncelikle uygulama eğilimindedir.

Php Hesap Makinesi

gmzkky | 30 April 2011 18:43

Merhabalar,

Bilgisayar ve Kontrol Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim ve 1 buçuk aydır Php dersi alıyorum. Benim gibi yeni başlayanlara basit örnekler sunmak istiyorum. İlk örneğimiz basit bir hesap makinesi…

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
<body>
<?php
if(isset($_GET["submit"]))
{ echo"1.deger:".$_GET["d1"]."<br>";
echo"2.deger:".$_GET["d2"]."<br>";
switch($_GET["islem"])
{ case "topla":
echo "ISLEM : TOPLAMA<br>";
echo "SONUC :".($_GET["d1"]+$_GET["d2"]);
break;
case "cikarma":
echo "ISLEM : ÇIKARMA<br>";
echo "SONUC :".($_GET["d1"]-$_GET["d2"]);
break;
//.......
}
} else {
?>
<form name="hesap" method="GET" action="hesapla.php">
<table >
<tr>
<td 1. değeri giriniz :</td>
<input type="text" name="d1"></td>
</tr><tr>
<td 2. değeri giriniz :</td>
<input type="text" name="d2"></td>
</tr> <tr>
<td valign="top">işlemiSeçiniz:</td>
<td>
<input name="islem" type="radio" value="topla">Toplama
<input name="islem" type="radio" value="cikarma">Çýkarma<br>
<input name="islem" type="radio" value="carpma">Çarpma
<input name="islem" type="radio" value="bolme">Bölme
</td>
</tr> <tr>
<td colspan=2 align="right">
<input name="submit" type="submit" value="Hesapla">
<input type="reset" value="Temizle">
</td> </tr>
</table><form>
<?php } ?>
</body>

Güvenlik Kodu Oluşturma ve Sayfaya Ekleme

onurabi | 04 March 2011 12:19

Merhaba arkadaşlar;

2 yazıyorum 1 susuyorum ve galiba yazdıklarımın dili biraz ağır geliyor. Ne yapayım sonuçta edebiyatçı filan değilim ama elimden geldiği kadar düzgün ve basit bir Türkçe ile anlatacağım.

Hepimizin bildiği üzere çeşitli web sitelerde kayıt oldan tutun da giriş yapa kadar her yerde güvenlik kodu doğrulama sistemi bulunuyor. Bunun temel mantığı kullanıcının bir bot mu yoksa insan mı olduğunu saptamak. Sonuçta kimse kendi web sitesine binlerce arama sorgusu binlerce üyelik yapılmasını istemez yani bot tarafından 🙂 Bunu önlemek için CAPTCHA (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) dediğimiz  resimler kullanılır. Bunu hazır kullanmak yerine herkes kendine göre istediği şekilde istediği fontu kullanarak yapması daha iyi olur diye düşündüm ve bu yazıyı hazırladım.

Kasım 2010’un En Popüler jQuery Dersleri

angelsdemos | 27 November 2010 13:30

Bu ayın en popüler jQuery uygulamalarını sizin için derledik. Kullanıcıların kasım ayında en çok takip ettiği uygulamaları inceleyebilir ve bu uygulamaların tümünü ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca bazı jQuery uygulamalarında css3 kullanılarak görsel açıdan zenginlik sağlanmış. Kasım ayının en popüler jQuery dersleri :

Super Ajax Polling

Super Ajax Polling, ajax, php ve mySQL ile yapılan bu anket uygulamasıdır. Eşzamanlı olarak oyunuzu sunucuya kaydeder ve sayfa yenilemesi olmadan sonuçları ekrana yansıtır.

Ajax Domain Checker Application with JQuery and PHP

jQuery ve PHP ile hazırlanan bu muhteşem uygulama ile alan adlarını sayfa yenilemenize gerek kalmadan kısa süre içerisinde kontrol edebileceksiniz.