bildirgec.org

php excel hakkında tüm yazılar

Son Derece Kullanışlı PHP Araçları

pinkfloyd | 01 April 2009 19:19

PHP, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. Aralarında Facebook, Digg ve WordPress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, PHP kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile PHP, pek çok web geliştiricisinin bu dili Python ya da Ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.

PHP daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. Bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi PHP öğrenmek, örneğin Python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. Sırf bu sebeple bile çok sayıda PHP geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.

Bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı PHP aracını bulacaksınız. Diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve PHP’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.

Hata Ayıklama Araçları

1. Webgrind

Webgrind PHP 5 için bir Xdebug profilleme web önyüzüdür. kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. Özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden PHP betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
Webgrind

Bilmeniz gereken 20 harika php kütüphanesi

vectro | 19 March 2009 21:05

Bildiğiniz gibi projelerde günümüzde zaman oldukça dardır. ve sizden en kısa zamanda işi en iyi şekilde yapmanız beklenmektedir. tabii iş çok zaman az olunca yazılımcılarımız da saç baş yolmaya başlar.

Bu süreci kısaltmak ve hızlı sonuç üretmek isteyen yazılımcılar tabii ki kütüphanelere baş vururlar. işte başucunuzdan eksik edeyemeyceğiniz müthiş php kütüphaneleri.

Charting Kütüphaneleri

pchart
pchart

Belki basit grafikler için php gdi işinizi görebilir ama işler karmaşıklaştıkça daha farklı şeylere ihtiyac duyacaksınız. işte grafik kütüphanelerinden birkaçı.

pChart – çizelgeleri oluşturmak için bir PHP sınıfı.
Libchart– Basit PHP ile grafik çizim kütüphanesi.
JpGraph– Nesne yönelimli bir grafik PHP kütüphanesi oluşturmak için ideal.
Open Flash Chart– Flash tabanlı charting kütüphanesi.