bildirgec.org

macro hakkında tüm yazılar

Google Dokümanlarına Şimdi de Makro Desteği Ekledi!

algoz | 13 March 2010 10:36

Google tarafından, işletmeler, okullar ve organizasyonlar için geliştirilen Google Apps * kullanıcıları için daha önce kullanıma sunulan Google Apps Script (Makrolar/Komut dosyaları), Google tarafından, tüm Google Dokümanlar (Google Docs) kullancılarının kullanabilmesi için, E-Tablo’lara (spreadsheets) eklendi.


E-Tablo’larda tekrar tekrar yapmak durumundan kaldığınız birçok işlemi, çok daha hızlı ve otomatik olarak yapmanızı sağlayacak olan Google Apps Script, Google tarafından hazırlanmış makroları kullanabilmenizi sağlamanın yanında, kendi makrolarınızı da oluşturabilmenizi sağlamakta.

E-Tablo’ların araç çubuklarında bulunan Ekle menüsüne eklenen Komut dosyası linki ile, Komut Dosyası Galerisine ulaşabilirsiniz. Bu galeride bulunan makrolardan herhangi birini, Yükle butonu ile ekledikten sonra, E-Tablo’nuzu tekrar yüklemeniz/kapatıp-açmanız gerekmekte.Araç çubuğunuza eklenecek olan makronuzu, sizden istenecek yetkilendirmeyi onaylamanız durumunda kullanabilmektesiniz.

excel makro ile hücre değerlerini okuma

maydesign01 | 25 February 2010 16:22

excel de araçlar ile gerçekleştirelemeyen yada formüller ile bir kaç adımda yapılan işleri makro yardımı ile tek bir seferde gerçekleştirebiliriz.
şimdi yapacağımız örnek te a1 den a10 kadar bulunan hücre aralığında değerler olsun,bu değerleri makro ile 1 artıralım.Geliştirici sekmesi altında bulunan makroları açalım ve şu vba kodunu yazalım.

excel 2007
excel 2007

sub artirma()
dim x as integer
for x=1 to 10
Sayfa1.Cells(x,1)=Sayfa1.Cells(x,1)+1
next x
end sub

makro çalıştıktan sonraki ekran
makro çalıştıktan sonraki ekran

for döngüsü ile 10 lu bir döngü açtık,Sayfa1.Cells ile hücre değerlerini aldık ve bir artırdık.

doyasıya fotoğraf 2

xururuca | 23 February 2010 13:07

Roeselien Raimond'a ait bir çalışma
Roeselien Raimond’a ait bir çalışma

2photo.ru:Fotoğraf müdavimlerinin aşina olduğu,
meraklılarının ise acilen göz atması gerektiğini düşündüğüm birbirinden harika fotoğraf çalışmalarına websahipliği yapan rus menşeili fotoğraf sitesi.
web2.0 ile yoğurulup,tasarımını yenileyerek takipçilerinin karşısına yeni ingilizce yüzüyle çıkan site de 3d,hdr,
siyah/beyaz,fantastik,portre,spor,macro/micro,
reklam gibi konu başlıkları altında toplanmış yüzlerce fotoğraf meraklılarını bekliyor.yeni tasarımıyla videolar başlığı da eklenen siteye,dilerseniz üye olarak puanlama da yapabilirsiniz. eski hali daha güzeldi,yatay sitelere alışamadım diyenleri de böyle alalım.
not:sitedeki erotik içerikli bazı fotoğraflar ziyaretçileri rahatsız edebilir.

peter callesen'e ait bir çalışma
peter callesen’e ait bir çalışma

excel de makro ile inputbox ve msgbox kullanımı

maydesign01 | 08 February 2010 20:34

excel makro yönetimi
excel makro yönetimi

excel de penceremizde bulunan araçlarla yapamadığımız bazı özel işlemleri sizinde bildiğiniz gibi makro yardımıyla gerçekleştirebiliyoruz.bu yazımızda visual basic in msgbox ve inputbox fonksiyonlarını kullanacağız.Daha sonrasında hazırladığımız makroları bir düğme ile harekete geçireceğiz.

Microsoft Office 2010 bugün sahne alıyor!

dextarus | 14 July 2009 17:05

Microsoft Office 2010
Microsoft Office 2010

Daha önce sadece resimlerini görebildiğimiz ve videolardan izlediğimiz Microsoft Office 2010 bugün ilk defa sahne alıyor. eğer bu gösteri için davetiyeniz yoksa
Ön izleme resimleri için buraya
Microsoft Office Programları Tanıtım Videosu buraya.
Microsoft Word 2010 videosu için buraya
Microsoft Excel 2010 videosu için buraya.
Diğer tanıtım videolarını da buradanizleyebilirsiniz.

Excel : Metine Dönüştür Makrosu

Victorious | 14 May 2009 11:00

Excelde çalışırken bazen başka bir kaynaktan Excele veri yapıştırdığınızda metinsel alanların metin olarak gelmediğini yada sayısal alanların sayı olarak tanımlanmadığını görürüz. Hatta bazen Tarih alanlarının metin alanı olarak tanıtıldıgını farkederiz. Böyle durumlarda Hücre Biçimledir ile Hücre tipini olması gereken tipe getiririz. Fakat Excel bunu algılamaz ve illaki o hücrelerin içine girip Enter basmamızı ister. Heleki uzun bir tablonuz varsa bu bazen ölüm olur. İşte aşağıdaki kod sizi bu dertten kurtaracak Makro yu içeriyor.

Bunu Excelde makro kaydederek ekleyin ve o sütunun en başına gelin, tanımladığınız kısayolu kullanın. Makro bir sonraki boş satıra kadar önüne gelen tüm hücrelere girip Enter basıcaktır.

sualtı fotoğraf yarışması 2009 kazananları

xerre | 04 May 2009 16:06

daha önce burada ve şurada sualtı fotoğraflarından bahsedip birbirinden güzel örnekler vermiştik.
burada bahsi geçen ise Miami üniversitesi, Rosenstiel Deniz ve Atmosfer Bilimleri‘nin düzenlemiş olduğu sualtı fotoğraf yarışmasının sonucunda ödüle layık görülen çalışmalar.
5. kez düzenlenen yarışmaya bu yıl 23 ülkeden 918 fotoğraf ile başvurulmuş. yarışmada; geniş açı, makro ve balık veya deniz canlıları portresi kategorilerinin dışında öğrenci kategorisi de bulunmakta. işte Miami üniversitesinin düzenlemiş olduğu sualtı fotoğraf yarışmasının sonuçları:

Best Overall - Marchione Giacomo, Italy
Best Overall – Marchione Giacomo, Italy
Macro 1st Place - Vickie Coker Austin, TX
Macro 1st Place – Vickie Coker Austin, TX

Son Derece Kullanışlı PHP Araçları

pinkfloyd | 01 April 2009 19:19

PHP, günümüzde en çok kullanılan sunucu taraflı betikleme dillerinden bir tanesidir. Aralarında Facebook, Digg ve WordPress gibi dünya çapında meşhur sitelerin de bulunduğu, PHP kullanan 20 milyonun üzerinde kayıtlı alan adı ile PHP, pek çok web geliştiricisinin bu dili Python ya da Ruby gibi diğer betikleme dillerine nazaran tercih etmesini sağlıyor.

PHP daha hızlıdır ve pratikte en çok kullanılan betikleme dilidir. Bu dilin derinlemesine yazılmış belgelemesi, devasa komünitesi, halihazırda kullanıma sunulmuş pek çok betiği ve iyi desteklenen çatıları (framework) bulunmaktadır ancak bunlardan en önemlisi PHP öğrenmek, örneğin Python gibi diğer dillere kıyasla çok daha kolaydır. Sırf bu sebeple bile çok sayıda PHP geliştiricisi, diğer geliştiricilerin geliştirme süreçlerini kolaylaştırmak için pek çok araç geliştirmektedir.

Bu yazıda kodlama sürecinizi hızlandıracak ve iyileştirecek 50 kullanışlı PHP aracını bulacaksınız. Diğer şeylerin yanında özellikle hata ayıklamaya, test etmeye, profillemeye ve PHP’de kod yönetimine yönelik pek çok kütüphane ve sınıfa da bu yazıda yer verildi.

Hata Ayıklama Araçları

1. Webgrind

Webgrind PHP 5 için bir Xdebug profilleme web önyüzüdür. kcachegrind‘in pek çok özelliğini içerir ve tüm platformlara sadece birkaç dakika içerisinde kurulabilir. Özellikle çabuk ve fazla detaya inmeden PHP betikleriniz üzerinde iyileştirme yapmayı tercih ediyorsanız, webgrind ihtiyacınıza cevap verecek kalitede bir çözüm.

Webgrind
Webgrind

portotif makro fotoğraf stutüdyosu yapma

safayasin | 25 November 2008 12:04

makro fotoğrafın çekenler için birebir bir çalışma
makro fotoğrafın ne olduğunu bilmeyenler için kısaca açıklayım çekilen fotoğrafın sonuçtaki boyutunun 1:1 yani gerçeği ile aynı boyutta veya daha büyük olması anlamına gelir.

neyse hemen anlatmaya başlayım biraz uzun. Elimize bir kutu alıyoruz ve düzgünce kutunun sağın da solun da ve üstünde eşit şekilde a4 kağıdından biraz küçün kare şeklinde kesiyoruz altını ise tamamen kesiyoruz ardından a4 kagıtlarımızı siyah bant ile bantlıyoruz maksat içeri boşluklardan ışık sızmasın

düzeneğimizin içine a4 kağıdımızı yerleştirin (şekli detaylı şekilde aşağıdaki resimden inceleye bilirsiniz) manual fotoğraf makinesi flash aydınlatmasını düzeneğimizin sağ tarafına yerleştirelim ve sütüdyomuz hazır kolay gelsin.

kaynak

Ölürken Neler Hissedersiniz?

macro | 17 October 2007 09:00

Ölmek üzere olan bir insanın neler hissettiğini hiç düşündünüz mü? Gerçi bu ölümün çeşidine göre de değişir diyeceksiniz haklısınız . Buradanhaberin devamını okuyabilirsiniz ancak haberin asıl ilgi çeken tabiri caiz ise can alıcı yeri burası…