OYUNLAR GERÇEK OLUYOR!

ScentScape

Oyun sektöründe bir şeyler kökten değişiyor bu kesin. Birileri artık oyunları gerçekten yaşamamızı istiyor. Sanal dünyanın gerçeğe dönüşme yolculuğu Wii ile başlarken bu değişim move ve kinect ile devam ediyor. 3d görüntülerin gözlüksüz hale gelmesi ile de daha bir yaşanır olacak. Tabii bunların yanında duyurulmuş ama satışa sunulmamış birçok gelişim de var. Ama çok yakında sanal dünyalar için çok büyük bir değişimin daha satılmaya başlanacağını söylesem?..ScentScape adlı bu gadget bizi sanal dünyayı ilk kez gerçekten hissetmeye davet ediyor! Bunu ise koku alma hislerimizi uyararak yapıyor. Düşünün bir çiçeklerin arasından mezarlığa doğru giden yolda güzel çiçek kokularının arasından cesetlerle dolu çürümüş et kokularının yayıldığı mezarlığa giriyorsunuz. O koku eminim oyunun üzerinizdeki etkisini kat ve kat arttıracaktır…

ScentScape ile koklamaya hazırmıyız?
ScentScape ile koklamaya hazırmıyız?

Yirmi adet önceden yüklenmiş kokunun yanında beraberinde gelen “koku editörü” sayesinde kendi kokularınızı yaratmanıza da olanak veren ScentScape oyunculuğa ve multiplayer oyunculuğa (bkz yazı sonu sorusu) yepyeni bir yaklaşım getiriyor. Sadece (belirtilmemiş ama sanırım usb) bağlantısını yapıp gerek konsollarda gerekse bilgisayarınızda kullanmaya direkt olarak başlayabileceğiniz bu yeni yaklaşımın ismi ise Smell-O-Vision!
Yıllar süren araştırmaların ardından görüntü ile kokunun birleştirilmesini sağlayan Scent Sciences teknisyenleri aslında bu fikri yönetmen Hans Laube in 1960 senesindeki Scent of Mystery filminde bulunan Smell-O-Vision sisteminden aldıklarını söylemişler. Tabi bu fikri önceleri Disneyde Fantasia ile Disneylandlarında denemişti. Çalışma prensibi olarak şuan kullanmakta olduğumuz yazıcılar gibi düşünebileceğimiz yapıda olan ScentScape a kokular için ekstra kartuşlarda alabilmek mümkün.

ScentScape şimdiden birçok ekstra kokuya sahip...
ScentScape şimdiden birçok ekstra kokuya sahip…

Bu sene ortalarında 70$ dolar gibi bir fiyatla satılmaya başlanacak ScentScape için şuan ayrıca greyfurt, lavanta ve tarçın aromalarının hazır olduğu ve her geçen gün yenilerinin ekleneceği de belirtilmiş. Bu yeni teknolojik gelişim bakalım bir dönem kazı ve kokla adıyla (Scratch ‘N’ Sniff adıyla bilakis yurtdışında) manyaklık haline gelen üründen daha popüler olabilecek mi?
Yazı Sonu Sorusu: Ülkemizde Gazman gibi bir süper kahramana sahip olan halkımız aceba oyunlarda nasıl bir koku kullanacaktır?

Hans Laube Scent of Mystery ilk kez Smell-O-Vision fikrini kullanandır...
Hans Laube Scent of Mystery ilk kez Smell-O-Vision fikrini kullanandır…

Kaynak