bildirgec.org

aroma hakkında tüm yazılar

Oyunlar gerçek oluyor!

Beacool | 05 November 2012 16:11

OYUNLAR GERÇEK OLUYOR!

ScentScape

Oyun sektöründe bir şeyler kökten değişiyor bu kesin. Birileri artık oyunları gerçekten yaşamamızı istiyor. Sanal dünyanın gerçeğe dönüşme yolculuğu Wii ile başlarken bu değişim move ve kinect ile devam ediyor. 3d görüntülerin gözlüksüz hale gelmesi ile de daha bir yaşanır olacak. Tabii bunların yanında duyurulmuş ama satışa sunulmamış birçok gelişim de var. Ama çok yakında sanal dünyalar için çok büyük bir değişimin daha satılmaya başlanacağını söylesem?..

Fesleğen Sefası

firatocal | 12 July 2010 09:47

İnsanı en çok şaşırtan şeylerden biride , o güne kadar farkına varmadığınız özel bir duygunun , hiç bekle medi ğiniz bir anda dönüp dolaşıp sizi bulma sıdır..
Az önce burnumun bu güne kadar kokladığı en güzel , en etkili çiçek kokularından biriyle karşılaştım.. – 38 yıldır burnun ve aklın neredeydi diye sormazlar mı adama – deseniz de , söyledim ya , once güzel ve özel kokunun arasında , belki benim ruhsal halimden , belki de çiçeğin o zamanki keyfinden , hiçbir fesleğini bugüne değin o kadar hoş bulmamıştım..

beni cezbeden karizmatik kokulu fesleğen
beni cezbeden karizmatik kokulu fesleğen

Köyümüzdeki evin avluya bakan balkonunda dertsiz tasasız , avare avare otururken , gözüme ilişiverdi , pencerenin önündeki o cilveli kokusuyla fesleğen çiçeği…
Her zamankinden pek farklı gözüktü gözüme.. Biraz sıkıntı biraz keder sarmışken insanı , tutunacak lezzetli , keyifli dallar arıyoruz sanırım… Benim dalım da o yalın , mütevazi görünümlü fesleğen çiçeği oldu.. Kalkıp da size bilmem o yararından , yok şu hastalığa iyi gelmesinden , aman efendim edebiyat tarihinde bub bu efsanelere konu olmasından bahsedecek değilim… Evren ve kainat için her ne değeri bulunursa bulunsun , sadece ruhumu alevlendiren o eşsiz aromatik kokusudur şu yazının konusu..
Öyle bir koku ki beni yaşadığıma şükrettiren , iyi ki varsın ve yanımdasın dedirten..
Eğer şu an imkanınız varsa , her neyle ilgileniyorsanız işi gücü bırakıp en yakınınızdaki benzersiz çiçek fesleğeninizin tadını çıkartın…
Hatta bir ocak bir de çaydanlığınız varsa , kopartın az az , ya tek başına kaynatıp çayını yapın , yada sıcacık bir çay demleyip üzarine aroma olarak fesleğenlerinizi katın ve tadına varın…O misler misi kokulu çayınızı yudumlarken hayat katığı fesleğeninizi öpüp koklamayı ve ciğerlerinize bayram yaşatmayı unutmayın.. Sevgi ve Saygılarımla.. FIRAT ÖÇAL

Nargile içenler ne yapacak?

MuzafferKaan | 26 July 2009 12:39

Dumansız hava sahası! Ne güzel!Sigara içenlerin olmadığı temiz havanın olduğu o mis gibi havayı içimize çektiğimizde hissettiğimiz duygu. Bunların hepsi çok güzel ama ve lakin;
Nargilecafeler var, kahveler var şimdi sen kahveye zaten 3-4 sigara içmek arkadaşlarıyla okey,kart,batak oynamaya gidiyor, sen bu adama diyorsun ki hemşerim al masayı çık dışarda iç sigaranı… Tamam masayı dışarı koyacak kahvehane sahipleri ne yapsın. Hadi kahveleri geçtim işi duman üzerine olan nargile sahipleri ne yapsın? Şimdi onlara ne diyeceksin Nargileden duman çıkarma mı? bu imkasınsız ve mantıksız. Yaz dolayısı ile belki fazla tepki almadı nargilecafe sahiplerinden ama kış gelince görün siz onları, onlar bir yana nargile bir zevktir.

Nargile
Nargile

Benim gibi sigara içmeyenler nargileden büyük zevk alır çeşit çeşit aromaları var. Elma,çilek,portakal,vişne,kavun,şeftali,nane,cappucino,bal muz çikolata,tömbeki ve daha sayamadığım birçok aroması ve tadı var. Şimdi biz bu karara sevinelimmi üzülelimmi bilemiyorum sigara içilmemesi restaurantlarda, vapurda, aile cafelerinde güzel ama kahvehanelerde ve nargilecafelerde bu yasak ne kadar iyi oldu bilemem. Kahveye gitmedim gitmemde orasıda duman altı oluyor yahu.. Ama nargile içmekten vargeçemem haftada 1 kez olsa mutlaka Beşiktaaş yada Tophanede içerim nargilemi bu zevki kış aylarında nasıl yaşayacağım merak ediyorum. Bu arada gördüğüm kadarı ile zabıtalar şuan için bu konuda oldukça kararlılar. Diyeceğim şudur ki bu yasak kahvehaneler ve nargilecafeler için kalkmalı kalkmasa bile onlara uygun şartlar getirtilmeli örneğin; havalandırma zorunlu olmaı nargilecafeler için eğer yaz ayında ise dışarda yer varsa dışarda verilsin. Nargile içen onun nasıl bir zevk olduğunu bilir. Hayırlı günler dilerim. Sanırım yasakta düzenleme olmazsa artık bunun seri üretimine geçilecek

Yeni nesil nargile
Yeni nesil nargile

Baharatın öyküsü

haritametoddefterikasalKSL | 10 May 2009 10:28

Hemen hemen hepimizin mutfaklarindan eksik etmediği ve yemeklerini tatlandirdiği,renklendirdiği ve çeşnilendirdiği baharatlarin öyküsü öylesine inanılmazki ,bu konuyu işlememek olmazdı.Bugun kolayca ve oldukça makul bedellerle ulaştiğimiz baharatllarin dünya tarihini şekillendirdiğinden haberiniz varmıydı?
Sadece lezzet avcılarinin çıktıgı bir serüvenden ziyade,şifa arayanlarinda uğrak noktasidir baharatlar ve şifalı bitkiler.Modern tıp ilmi ilaçlari bitkilerdeki etken maddelerin, sentetik hallerini üreterek (farmasotik botanik) veya eser miktarda kullanarak yapmaktadir.Şifa arayanlar yine ayni gaye ile aktarlarin kapısını aşindirir.Kimi doğru kimi yanlış olsa da bu yöntem geçmişte kullanilmiş ve nice lokman hekim yaralari sarmiş ve hastalara şifa vermiştir.Spekülasyona açik bir konu olsa da faydalarinin oldugu su götürmez bir gerçektir.1900 yıllarin başinda eczacilar siparişle ilaç yapar ve imalatta ise baharat ve bitkileri kullanirlardi.Koca karı ilaci diye de bugun yerildiğine şahit olsakda,doğru ellerde şifa kaynağidir ve farmakoloji bilminin temelidir.Bu kadarla sınırlı kalmıyor elbet kozmetik sanayi, özellikle parfüm imalatinda bitki tohum ve yağlarindan faydalanmaktadir.Bitki yağlari oylesine pahalidir ki,bizlerin marketlerden yada eczanelerden satın aldiğimiz bitki yağlarinin çok az bir kısmı gerçekten bitkinin yağı ,geri kalani ise zeytin yağidır.Benzer konu ve başlıklar hafif.org da burada,surada, ve orada işlenmiş,belirtmeden geçmek istedim.
Faydalari ve yarı mamul olarak kullanildiği sektorleri burada yazarak sizleri sıkmak niyetinde değilim,şimdi yazimin girişinde belirttiğim üzere baharatlarin dünya tarihini nasıl şekillendirdiği konusunda bilgi vermek istiyorum
Yeryüzünün verimli topraklarinda gelisip büyüyen bitkilerin :tohum ,çekirdek,meyve,çiçek,kabuk,kök,yaprak gibi aromatik kısımlarindan elde edilen bahratlar,dünya tarihinde önemli gelişmelerde neden olmuştur
Günümüzde kolaylikla ve ucuz sayılbilecek fiyatlarla edinilen ve genellikle yemeklere tat verici olarak kullanilan baharatlar, eski zamanlarda çok daha az miktarda ve sadece varlıklılarin ulaşabildiği ,öncelikle koku ve tat verici olarak kullanilirdi.
Baharatın öyküsü bes bin yıl önce, Hindistan’ın zengin cografyasinda baslar.Uzak diyarlarla ticareti geliştiren Sümerler Hindistan’da karşilaştıkları baharatı ülkelerine götürerek tanınmasini sağlarlar.Ancak pahalı ve zor bulunanan baharat, sadece soylularin sofralarina girebilirSümerleri:Asurlular,Babililer,Persler ve diğerleri izlerken, komşu bölgeler ve giderek Avrupalılar da tanırlar.Romalıların tüm akdenizi ele geçirmesiyle birlikte baharat yollari ilk kez Avrupalilarin kontrolune girer.Roma’da giderek statu sembolune dönüşen baharat,gösterişli yemeklerin gözdesi olurİslamiyetle birlikte yeni bir güç olarak sahneye çıkan Araplar özellikle Avrupalılara baharat temin ederek büyük bir refaha ulaşirlar.Bu dönemde Bağdat baharat ticaretinin en önemli kentlerinden biri olarak tüm dünyada tanınırTürklerin sahneye çıkmasiyla dengeler yeniden değişir.Baharat yollarını ellerine geçiren Osmanlilar bir yandan Avrupalilari köşeye şıkıştırırken,diğer yandan da baharatı sofralarının ve kültürlerinin ayrılmaz bir parçasi haline getirirler. Tarihler 1500’leri gösterdiginde ise zamanın akısını degistiren sıradısı gelismeler yasanır.Akdenizde sıkısan Avrupalıların arayısları İspanyol ve Portekizli denizcilerin, kesifler cagını baslatmasına yol acar.Hindistan’daki baharat ve altına ulasmak amacıyla yelken acan Christopher Colombus farkında olmadan Amerikayı kesferderken,Magellan ve Vasco de Gama gibi denizciler de yeni yollar bularak tüm dunyayı kesfederler.

aromalı kahve

ufu | 09 April 2009 19:12

son birkaç yıldır hızla çoğalan kahve mekanlarındaki birbirinden farklı lezzetlere sahip kahveleri evde de yapabilmek için kahve şurubu dediğimiz sıvılar mevcut :

birçok farklı aroma var, denemeye değer gibi gözüküyorlar…

Ülker’den Suda Eriyen Çay

rpc | 24 October 2008 12:24

Sapı ipi çöpü olmadan; bardağınıza direk boşaltıyorsunuz; suda eriyen doğal çayınız hazır oluyor. Ülker çatısı altında T-max markasıyla üretilen; doğal çayların T-max Şekerli Klasik Siyah, T-max Şekersiz Klasik, T-max Elma Aromalı ve T-max Şeftali Aromalı Siyah Suda Eriyen Çay çeşitleri mevcut.

Cafe Crown Frenchise veriyor

NLPMaster | 03 June 2008 14:27

Ülker Cafe Crown Frenchise veriyor
Ülker Cafe Crown Frenchise veriyor

Ülker‘in hazır kahveve kahve mağaza zinciri martkası Cafe Crown frenchise veriyor.
Nescafe‘nin yıllardır lider olduğu pazarda özellikle fındık aromalı kahve ile iyi bir çıkış yapan ve hatta nescafe’ye bile fındık aromalı kahve hazırlama mecburiyeti hissettiren ÜlkerCafe Crown, mağazalarından siz de frenchise alarak kendi mağzanızı açmak isterseniz burayabakabilirsiniz.
Eğer Ülker Cafe Crown’a iş başvurusunda bulunmak isterseniz burayabakabilirsiniz.

sodanızı nasıl alırdınız?

eminkeles | 19 March 2007 17:44

ipifini‘nin ürettiği bu şişe sayesinde artık iki tuşa basarak içeceklerinizi 32 farklı kombinasyondan biri olarak içebileceksiniz. tuşlardan biri aromayı seçmenize diğeri ise rengi belirlemenize yarıyor. Şişe bildiğimiz soda ile dolduruluyor ve sonra siz sodanızı neyli istediğinize göre aromayı seçiyorsunuz. Mesela çilek aromalı ve limon kokulu bir soda yapabilirsiniz.

Kişisel Kahve Makinası

zabun | 14 June 2006 13:16

David Mansueto, tek kişilik kahve pişirebileceğiniz bir kahve makinesi yapmış. Tasarımı parfüm şişelerini andıran estetikteki makine, paslanmaz çelik iç silindiri ile dayanıklı yapıda. Polikarbonat dış silindiri ise (Xylex’ten yapılmış– GE plastik) PC/polyester reçine karışımıyla mükemmel şeffaflığın yanında ısıya ve kimyasal etkileşime karşı dayanıklılık sunuyor. Termal sigortası, basınç vanası, ısı ve basınçla oluşacak patlamaları önlüyor.