OYUN OYNAMANIN ŞEKLİ KÖKTEN DEĞİŞİYOR…

ONLIVE Microconsole
ONLIVE Microconsole

Geçmişten günümüze bilgisayar sektörü çok değişti. Teknolojinin gelişimiyle doğru orantılı olarak yükselen ivmesi yanında oyun sektörünü de geliştirdi. Oyunların gelişimi ise oyunculuk gereksinimlerini…

ONLIVE Microconsole Kontrol

Bu güne kadar aynı biçimde süregelen oyun dünyası Nintendonun Wii ve Ds modelleriyle oynanışı kökten değiştiren yöntemler sunmuş Playstation Move, 3DS ve en son olarak da Xbox ın Kinect i yıllardır süregelen tekdüzeliklere radikal yöntemler geliştirdiler. Ama değişmeyen bir şey vardı…Oyun oynamanın şekli hep konsolu satın aldıktan sonra istenen oyunu almak ve oynamak üzerine kuruluydu. Her ne kadar Steam bu satın alma durumuna değişik bir yaklaşım sunduysa da kök mantığı değiştiremedi. Değişimin ismi ise ONLIVE Microconsole!

ONLIVE Microconsole bu kadar...
ONLIVE Microconsole bu kadar…

ONLIVE Microconsole ilk ve en önemli özelliği artık oyunlar için bir konsol yada bilgisayar (yada bilgisayarınıza upgrade) sahibi olma gereksinimini ortadan kaldırması. Bu özelliğinin getirisi olarak da farklı sistem uyumsuzluklarını ortadan kaldırması. Mesela bir oyun Pc için yapılmışsa siz onu Mac sisteminizde oynayamazdınız (tabii kuvvetli bir bilgisayarınız ve emulatorünüz yoksa). ONLIVE Microconsole tüm sistemlerin (anlaşılan firma) oyunlarını kendi içinde çalıştırabiliyor. Sizin ise sadece standart bir görüntü biriminiz (monitör, projeksiyon yada TV) ve internet bağlantınızın olması yeterli. (bkz yazı sonu notu)
ONLIVE Microconsole tüm oyunları size internet üzerinden oynatıyor. Sisteminize herhangi bir dosya yükleme yada harddiskinizde save dosyaları filan yaratmıyor. Zaten bilgisayara bağlamadıysanız sizden bir sistemde istemiyor. Tüm işlemler, yedekler ve hatta oyunların render edilip çalıştırılması karşı serverlarda gerçekleştiriliyor. Bunun kullanıcıya katkısı ise inanılmaz paralar harcayıp kuvvetli sistemler, ekran kartları kısaca sistem yükseltmelerinden veya herhangi bir konsol sahibi olma zorunluluğundan kendilerini kurtarmaları. Öyle ki bir Netbookta HD çözünürlükte (Netbook un ekranının maksimum görüntü sağlayabildiği boyuta küçültülerek) bir oyun oynamak mümkün! Yada tüplü bir CRT televizyona bağlanamayan Playstation 3 oyunlarını o ekranda (Htmi i dönüştüren kablolar ile) oynamak.

ONLIVE Microconsole Fear 2 Karsilastirma
ONLIVE Microconsole Fear 2 Karsilastirma

ONLIVE Microconsole oyunları 1080p çözünürlükte 60fps hızında 1.4 surround ses ile oynatabiliyor. 4 adet kablosuz kontrol veya 4 adete kadar bluetooth~kulaklık desteği de eklenecekmiş. Eksi denebilecek tek tarafı kablolu olarak internet bağlantısı istemesi.
Ürünün arkasında sırasıyla güç girişi, Ethernet portu, Optik ses çıkışı ve HDMI görüntü çıkışı yer almakta. Ön tarafında ise iki adet USB çıkışa yer verilmiş.

ONLIVE Microconsole Giriş Çıkışları
ONLIVE Microconsole Giriş Çıkışları

Sistemi aldığınızda güç adaptörü, hdmi kablo, konsol ve bir adet kablosuz gamepad e sahip oluyorsunuz. Gamepad in Xbox kontrol ünitesine çok benzediğini ama biraz daha gelişmiş bir model olduğunu söyleyebiliriz. Tabii bu konsolun sadece bu gamepadle kontrol edildiği anlamına gelmesin ona kullandığınız usb klavye Mouse unuda (ya da usb ile bağlanan başka kontrol birimlerini) sorunsuzca bağlayıp oyunlarınızı onlarla da oynayabilirsiniz. Sistem bu kadar az içerikle gerçekten ismine yaraşır bir şekilde piyasadaki en mikro konsol.
ONLIVE Microconsole u satın alıp internete bağlanıp kurduğunuzda yanında bir adet oyunu size hediye ediyorlar. Bundan sonra aynı steam mantığı ile oyunları satın alabiliyorsunuz. Asıl yenilik ise oyunları bir süreliğine daha uygun bir fiyatla kiralayabiliyor da olmanız. Üretilen cd kapak aracı firma ya da ulaşım maliyetlerinin olmaması yüzündense fiyatlar inanılmaz derecede uygun oluyor. Ürünün bir diğer güzelliği ise oyunları almadan önce görmek veya sırf zevkine (eğer oynayan izin vermişse) sanki film izler gibi o an oyun oynayanları izleyebiliyor olmanız. Bu bana yıllar önce ataricilerde oynayanları izleyen çocukları hatırlattı.

ONLIVE Microconsole Home (Ana) ekranı
ONLIVE Microconsole Home (Ana) ekranı

Sisteme giriş yaptığınızda çalışan seçenek olarak şuanda oyuncuları buluşturan Arena bölümü, kişisel ayarlarınızın yapıldığı Profile bölümü, Satın alma kiralama işlemlerinin yapıldığı Marketplace, oyunlarınıza erişebileceğiniz My Games, Son oynanan oyunlara erişmenizi sağlayan Last Played, en iyi kliplerin olduğu Brag Clips ve en son olarak sosyalleşmenize yardım eden Friends bölümleri mevcut. İçeriği henüz sır gibi saklanan Coming Soon sekmesi ise ONLIVE Microconsole a gelecekte çok daha güzel özelliklerin geleceğinin habercisi gibi duruyor. Kesin olmamaklar beraber aldığım duyumlara bakılırsa buradan en son fillmleri yada müzikleri dinlemek ve televizyon izlemek ve radyo mümkün olacakmış.

ONLIVE Microconsole Arena ekranı
ONLIVE Microconsole Arena ekranı

Videosuna bu adresten erişebileceğiniz bütün bu radikal getirilerin maliyeti olarak ONLIVE Microconsole aralık sonunda 100$ gibi bir çok güzel bir fiyatla satılacakmış. Bu durum diğer konsolları nasıl etkiler bilmiyorum ama onlar için korkulu günler yaratacağı kesin. Ne diyelim oyun dünyası değişiyor ve bence bu sadece bir başlangıç!

ONLIVE Microconsole Marketplace ekranı
ONLIVE Microconsole Marketplace ekranı

Yazı Sonu Notu: Sistem gayet güzel bir mantıkla çalışıyor. Lakin bu sistemin oturması ve tüm firmaların oyunlarını bu sisteme çıkarttıkları düşünülürse ülkem halkının korsan günlerine bir veda etme durumu da söz konusu. Ama sunulan fiyatlar cazip olursa ve sistemlere yada konsollara harcanacak paranın cepte kalacağı düşünülürse kopya oyunlara da gerek kalmayabilir. Sizce de öyle değil mi?
Kaynak