bildirgec.org

optik hakkında tüm yazılar

Oyun Oynamanın Şekli Kökten Değişiyor…

Beacool | 19 December 2010 14:51

OYUN OYNAMANIN ŞEKLİ KÖKTEN DEĞİŞİYOR…

ONLIVE Microconsole
ONLIVE Microconsole

Geçmişten günümüze bilgisayar sektörü çok değişti. Teknolojinin gelişimiyle doğru orantılı olarak yükselen ivmesi yanında oyun sektörünü de geliştirdi. Oyunların gelişimi ise oyunculuk gereksinimlerini…

ONLIVE Microconsole Kontrol

Samsung’dan uygun fiyatlı fotoğraf makinesi PL200

sCoRPionTR | 26 July 2010 10:15

Samsung’un 180$ fiyat etiketi ile çıkacak olan PL200 fotoğraf makinesi 14.2 megapixel sensör, 7x optik zoom ve 3 inch LCD ekrana sahip.

PL200
PL200

PL200, 720p video kayıt yapabiliyor. Optik ve dijital olarak image stabilization özelliklerine sahip.

Siyah, gümüş ve kırmızı renk seçeneklerine sahip olacak olan PL200’ün satışına Eylül ayında başlanacak.

Daha fazla ayrıntı isteyenler buraya bakabilir.

el yazısını anlayan iphone geliyor

lazaronnie | 21 July 2010 12:18

fotoğrafı çekilmiş bir kartvizit
fotoğrafı çekilmiş bir kartvizit

creaceed, prizmo isimli yazılımına birkaç ay önce yaptığı güncelleme sayesinde kamera destekli taranmış resimlerin perspektif düzeltimlerini sağlamayı başarmıştı. bu gelişmeler “iphone ne zaman optik karakter tanımlama (ocr) yapabilecek?” sorusunu gündeme getirmişti.

yazılım perspektif ayarlaması yapıyor
yazılım perspektif ayarlaması yapıyor

eğer apple onayından geçerse, ocr işlemeyi başaran yazılım birkaç hafta içinde apple yazılım indirme servisinde yayınlanacak. yazılımın geleceği çok parlak. çünkü ilerleyen zamanlarda kötü perspektifleri daha doğru düzeltme ve desktop pc’ler ile daha iyi uyumluluk getirecek. yazılım sizden sadece kamerayı metin içeren objeye yöneltmenizi ve deklanşöre dokunmanızı istiyor.

Superonline (Quiknet)’in yeni tarifeleri

BaRY | 29 March 2010 16:35

Bir zamanlar kullanıcıların semtinde görmek istediği logo
Bir zamanlar kullanıcıların semtinde görmek istediği logo

Bir çoğumuzun semtine gelmesi için dört gözle beklediği Superonline servisi olan Quiknet ya da Fiber internet ne yazık ki artık, mevcut kullanıcıları için kabus durumunu almış durumda.

Bu güne kadar üyelerinden;

10 mbit bağlantı 49 TL
20 mbit bağlantı 69 TL
50 mbit bağlantı 99 TL
100 mbit bağlantı 199 TL

tarifesi üzerinden ücret alan Superonline, bu ücretlendirmeyi değiştirdi.Bu durumdan en çok etkilenenler de evindeki bağlantılarını kapatıp, Superonline’a abone olanlar oldu.

FragFX Controller V.2

zlo | 21 October 2009 14:40

FragFX Controller V.2 sayesinde ps3 oyunlarınızda mouse kullanabileceksiniz…

FSP oyunlarını artık ps3 de pc deki gibi rahat oynayabileceksiniz…

özellikler;

  • tak – çalıştır özelliğine sahiptir
  • tüm oyunlara uyumludur
  • SixAxis kontrol özellikleri
  • sürüm yükseltme
  • ps3 üzerinden çalıştırdığınız ps2 oyunlarına uyumluluk
  • kullanıcı ayarları
  • ve birçok özellik daha

incelemesi için buradan

Gözlüğün Geçmişine Yolculuk ve Camın Hikayesi

nacak | 05 June 2009 09:04

Gözlüğün olmadığı dönemlerde görme sorunu olan insanların nasıl sorunlarla karşılaştıklarını hiç düşündünüz mü? Hele de göz numaraları çok yüksek olan insanların. Evden çıkmayıp, sosyal hayata karışmamış olmaları ihtimal dahilinde. Tabii eğer soruna başka türlü bir çözüm bulamadılarsa. Ben yine de bir şekilde bu soruna da çözüm bulmuşlardır diye düşünüyorum. Geçmiş çağları araştırınca, o devir insanlarının beyinlerinin daha fazla bölümünü kullandıkları belli. Teknolojik aletlerin de olmadığını düşünürsek hele ki internet gibi her aradığını insanın önüne anında çıkaran ve beyin yormak zorunda bırakmayan bir icadı düşününce başka çareleri olmadığını anlamamak da mümkün değil zaten. Tek çözüm sorunlara çare üretmek.

Antik çağ insanlarının optik camlar hakkında bilgileri olduğu biliniyor. Girit’te yapılan kazılarda M.Ö 1000 yılına ait büyüteç bulunmuş. Gözlüğü ilk bulan kişinin kim olduğu ise muammasını koruyor. Bilinmeyen bu şahsa teşekkür mü etmek gerek yoksa kızmak mı gerek bilemiyorum. Zira gözlük icad edilmeseydi belki lazer ameliyatlara çok daha önceden başlanabilirdi. Bu da garip bir yaklaşım oldu galiba.

Gözlüğü bulan kişi bilinmese de Venedik’te yaşamış birisi olduğu düşünülüyor. Zira ortaçağda Venedik cam üretimiyle çok ünlenmişti. 13. yy’a doğru unutulup giden renksiz cam yapma tekniğini Venedikli cam ustaları yeniden canlandırmıştı.

Full objektif flash (Makro-2)

safayasin | 18 May 2009 16:57

bilmiyorum neden bu makro çekimi bu kadar sevidim ama değişik bir aşk fotoğrafa çekme aşkı neyse saçmaladımmı ne hemen konumuza dönelim ya geçenlerde geziyorum google da bide ne göreyim makro üzerine bir yazı direk daldım

Pioneer 500gb hafızaya sahip optik disk üretti

admin | 30 December 2008 15:26

500gb disk
500gb disk

Pioneer firması resmi sitesinde yaptığı açıklama ile 500gb hafızalı optik diski tanıttı.

Bu optik disk 25gb lık 20 katmandan oluşuyor. Şimdilik diskin prototipi sadece okunabilir olarak üretiliyor ancak yakın gelecekte yazılabilir hafıza olarak üretilebilecek.

Çok katmanlı disklerin en zor yanı her katmandan yüksek kalitede sinyal almaktır. Firma yetkilileri disklerin yapısını değiştirerek bu problemin önüne geçtiklerini belirtiyorlar. Yeni üretilen bu diskler piyasada şu an bulunan 50gb lık iki katmanlı blu-ray disklerden tam 10 kat daha fazla hafızaya sahip.

İstediğiniz yerde mouse kullanmak artık Microsoft Blue Track ile hayal değil…

todesengel | 03 December 2008 12:56

Microsoft’un yeni ürünü ile artık neredeyse istediğimiz herhangi bi yüzeyde mouse kullanabileceğiz. (En azından Microsoft öyle diyor:))

Microsoft Blue Track adlı yeni ürününü bir bankta, granit mutfak tezgahında, ve hatta evimizdeki halıda bile kullanabilecekmişiz.

Optik ve lazer teknolojisinin birleşimi olan Blue Track, altında bulunan gelişmiş optikleri kullanarak yüzeyin daha hassas görüntüsünü algılayabilmekteymiş. Böylece yüzeydeki hareketleri daha kusursuzca izleyebilen Blue Track (Türkçeye “mavi izleme” olarak çevirilebilir), neredeyse her yüzeyde çalışabilmesini sağlayabilecekmiş.

Blue Track