neden siteler kapatılıyor?youtube ile başlayan “”erişimin engellenmesi”” dalgası küçük bir dalga değil ki, büyüyerek devam ediyor. bunların arasında bildiğiniz gibi;youtube, dailymotion, ekşisözlük, “”wordpress””, vatan gazetesi, richard dawkins, ve son olarak blogger da bulunmakta.

bu sitelere bakacak olursak (richard dawkins bir evrim bilimci olduğu için burada onu hariç tutalım) genelde kullanıcıların kendi seslerini diğer milyonlarca internet kullanıcısına rahatlıkla duyurduğu, özgür yazıların ve özgür iletişimin yaşandığı siteler.ve kapatılan sitelerin bu özellikleri göz önüne alındağında erişimlerin engellenmesindeki amaç:”internet kullanıcılarının kendi kendilerine konuştukları, düşüncelerini paylaşamadıkları, yani kısacası kullanıcılarının ağzı dili olan bu sitelerin kapanması ile susturulmaya çalışılan internet kullanıcıları” olarak düşünülebilir.şimdi sıradaki neden facebookolabilir bir bakalım.

en temelinde “”facebook”” da kapatılan diğer örnekleri gibi kullanıcılarına özgürce yazabildikleri ve binlerce insana rahatlıkla ulaşabildikleri özgür iletişim ortamı sağlıyor. bunun yanında yakın zamanlarda facebook’a karşı dava açılmış ve erişimin biran önce engellenmesi istenilmişti.bir de bunlardan farklı olarak olayı hızlandırabilecek bir durum olan “facebook’ta anket düzenleyip annesini öldüren genç” örneği mevcut.son olarak (facebook kapatılır veya kapatılmaz) birçok insan “yasaklı olan x sitesine girmenin yolları“, “yasaklı olan sitelere şu şekilde ulaşabilirsiniz” ya da “onların yerine şunları kullanabilirsiniz” diye anlık çözümlerden bahsedip duruyor. önemli olan yasaklı bir siteye erişebilmek değil, sitelere yasaksız bir şekilde erişebilmek.
erişime engellenen sitelere geçici değil de kalıcı bir şekilde ulaşabilmek için yapmamız gereken (bir vatandaş olarak) tek şey bu durumdan şikayetimizi belirtmek.işte tüm yasaklı sitelere en kesin ve sorunsuz çözüm:Türkiye Büyük Millet Meclisi22. Dönem Milletvekilleri Elektronik Posta Adresleri Listesi