bildirgec.org

internette sansür hakkında tüm yazılar

Sansüre Sansür YAY! Hareketi

ekuplu | 11 May 2009 10:50

Bu bildiriye erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir!

Sansüre Sansür yine bir hareketle karşımızda: Yay! Hareketi. Sansür konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan grup bu kez yönetmen İlkay Kopan‘ın çektiği 5 kısa film ile yeni bir hareket başlatıyor.

Daha önceleri web sitelere “Bu Siteye Erişim Kendi Kararıyla Engellenmiştir.” şeklinde açılışlar ekleyerek dikkat çeken grup şimdi biraz daha reel hayata inerek önce videolarla, daha sonra da dağıtılan poster ve sticker örnekleriyla YAY! ılmaya çalışacaklar. Örneğin bir restorana gittiğimizde karşımızda “bu tabağa erişim mahkeme kararıyla engellenmiştir” yazısı çıkabilecek.
5 farklı video hazırlanmış.
Video 1
Video 2
Video 3
Video 4
Video 5

Devler Bir Arada

muratcevikgs | 31 October 2008 23:35

İnternette uygulanan sansurlere karşı mücadele eden Global Network Initiative adlı sansur karşıtı grub kuruldu ve bu grubun kurucuları arasında microsoft,google,yahoo gibi internet devleride yer alıyor.

Bu grubun amacı hükümetler tarafından internetteki özgürlüğün kısıtlanmasını karşı çıkmak.Ve oluşum için çalışan denetçiler de şirketlerin mahremiyet alanındaki davranışarını inceleyecek bu oluşuma bir çok insan hakları grubu da destek veriyor.

oluşuma Amerikalı şirketlerin yanısıra avrupalı şirketlerde latılmayı düşünüyor bu şirketler; Vodafone, France Télécom

Google video engellendi?

pasacocugu | 28 October 2008 11:27

Google video engellenmiş olsa gerek, dmry.net’de gördüğüm yazıdan sonra, gerçek mi diye içime bir kurt düştü denedim, http://video.google.com adresine ulaşılamıyor, sayfa yükleme hatası veriyor,

Sayfa yüklenirken sunucuyla bağlantı kesildi.Bağlantı sırasında ağ iletişimi kesintiye uğradı. Lütfen yeniden deneyin.

Yazısıyla karşılaşıyorum, tabi herhangi bir site olsa belki sunucularında bir problem vardır filan deriz demesine de önce okuduğum bir yazıda görmüştüm, google’ın bir yılda kapalı kalma süresini bildiğimden ilginç geldi, sonra bir de proxy tarayıcısıyla rahatça ulaşılabiliyor, ktunnel’den başarılı bir girdim, umarım kapatılmamıştır…

yoksa sıradaki facebook mu!

xerre | 26 October 2008 16:27

neden siteler kapatılıyor?
youtube ile başlayan erişimin engellenmesi dalgası küçük bir dalga değil ki, büyüyerek devam ediyor. bunların arasında bildiğiniz gibi;
youtube, dailymotion, ekşisözlük, wordpress, vatan gazetesi, richard dawkins, ve son olarak blogger da bulunmakta.

bu sitelere bakacak olursak (richard dawkins bir evrim bilimci olduğu için burada onu hariç tutalım) genelde kullanıcıların kendi seslerini diğer milyonlarca internet kullanıcısına rahatlıkla duyurduğu, özgür yazıların ve özgür iletişimin yaşandığı siteler.
ve kapatılan sitelerin bu özellikleri göz önüne alındağında erişimlerin engellenmesindeki amaç:
“internet kullanıcılarının kendi kendilerine konuştukları, düşüncelerini paylaşamadıkları, yani kısacası kullanıcılarının ağzı dili olan bu sitelerin kapanması ile susturulmaya çalışılan internet kullanıcıları” olarak düşünülebilir.
şimdi sıradaki neden facebookolabilir bir bakalım.