bildirgec.org

özgür internet hakkında tüm yazılar

Faydalı Program : EMS Free Surfer

CihanTurK | 21 May 2010 12:16

Faydalı program serisine devam ediyorum. Bu programda internet kullanıcılarının işine yarayabilecek güzel bir işlevi olan faydalı bir program. Programın amacı internet sitelerindeki gereksiz ve can sıkıcı pop-up reklamlarını engellemesidir. Yani bu program sayesinde artık karşınıza 10 larca reklam sayfası açılmayacak. Siz bir siteye giriyorsunuz girdiğiniz an en az gereksiz 1 tane açılıyor. Bu program sayesinde bu dertten kurtulacaksınız.
Programı indirmek için burdan girip mavi olarak yazılmış program adına tıklayın ve indirin.

Google video engellendi?

pasacocugu | 28 October 2008 11:27

Google video engellenmiş olsa gerek, dmry.net’de gördüğüm yazıdan sonra, gerçek mi diye içime bir kurt düştü denedim, http://video.google.com adresine ulaşılamıyor, sayfa yükleme hatası veriyor,

Sayfa yüklenirken sunucuyla bağlantı kesildi.Bağlantı sırasında ağ iletişimi kesintiye uğradı. Lütfen yeniden deneyin.

Yazısıyla karşılaşıyorum, tabi herhangi bir site olsa belki sunucularında bir problem vardır filan deriz demesine de önce okuduğum bir yazıda görmüştüm, google’ın bir yılda kapalı kalma süresini bildiğimden ilginç geldi, sonra bir de proxy tarayıcısıyla rahatça ulaşılabiliyor, ktunnel’den başarılı bir girdim, umarım kapatılmamıştır…

yoksa sıradaki facebook mu!

xerre | 26 October 2008 16:27

neden siteler kapatılıyor?
youtube ile başlayan erişimin engellenmesi dalgası küçük bir dalga değil ki, büyüyerek devam ediyor. bunların arasında bildiğiniz gibi;
youtube, dailymotion, ekşisözlük, wordpress, vatan gazetesi, richard dawkins, ve son olarak blogger da bulunmakta.

bu sitelere bakacak olursak (richard dawkins bir evrim bilimci olduğu için burada onu hariç tutalım) genelde kullanıcıların kendi seslerini diğer milyonlarca internet kullanıcısına rahatlıkla duyurduğu, özgür yazıların ve özgür iletişimin yaşandığı siteler.
ve kapatılan sitelerin bu özellikleri göz önüne alındağında erişimlerin engellenmesindeki amaç:
“internet kullanıcılarının kendi kendilerine konuştukları, düşüncelerini paylaşamadıkları, yani kısacası kullanıcılarının ağzı dili olan bu sitelerin kapanması ile susturulmaya çalışılan internet kullanıcıları” olarak düşünülebilir.
şimdi sıradaki neden facebookolabilir bir bakalım.

digg’de dijital ayaklanma!

bakyelli | 03 May 2007 08:11

digg'in zor günü
digg’in zor günü

popüler haber sitesi digg, dün tarihinin belki de en hareketli gününü yaşadı. binlerce digg kullanıcısı “dijital bir ayaklanma” gerçekleştirerek yönetime seslerini fazlasıyla duyurdular.

her şey bundan 6 hafta kadar önce arnezami isimli bir hacker’ın HD-DVD formatının kopyalanmasının önüne geçilmesi amacıyla konmuş şifreyi kırması ve bunu internette yayınlaması ile başladı. Bu haber internette hızla yayılırken, HD-DVD ve Blue Ray medyalarının yasa dışı çoğaltılmasını engellemekle görevli AACS kurumu, elinden geleni yaparak bu haberi mümkün olduğu kadar internet sitelerinden ve forumlardan kaldırttı.