bildirgec.org

engelleme hakkında tüm yazılar

ŞU KARAPARA DEDİKLERİ

Sule34 | 14 December 2010 14:36

ŞU KARAPARA DEDİKLERİ
Dünya üzerinde vergi kaçırma suçu insanlığın tarihi kadar eskidir. Paranın bulunuşu ve aktif olarak günlük hayatta kullanılmaya başlanmasıyla da iyice somutlaşmıştır. Tarih boyunca suçlular yakalanıp cezalandırılsa dahi çoğu kez kazançları yanlarına kar kalmış bu yüzden de insanlar tarafından sıklıkla başvurulan bir kazanç yöntemi olarak görülmeye devam etmiştir.Suçlu yakalansa da suç sonucu elde edilen gelirin takibinin tam olarak yapılamaması ve bu gelire el konulamaması organize suç örgütlerinin güçlenerek varlığını sürdürmeye devam etmesindeki en önemli etkenlerdendir.
1900’lerin başından itibaren kara para aklanması konularında dünya devletlerinin duyarlılıklarının artması suç ile ilgili gelirlere ve suçluların mal varlıklarına el konulmaya başlanmasıyla birlikte yasa dışı kazanılan paraların gizlenmesi, nev’i nin değiştirilmesi suretiyle yasal kimlik kazandırılması şeklinde tanımlanabilecek “kara paranın aklanması “ durumu oluşmuyu başlamıştır.
L’expresse gazetesinde yayımlanan bir haberde 1920 ‘li yıllarda kanun dışı paranın yasal hale getirilmesi için,Chicago ‘da mafya üyesi bir şahsın; o dönemde çok popüler olan ve sadece nakit para kullanılabilen ;çamaşırhaneler zinciri almak suretiyle suç gelirlerini yasal gelirleriyle karıştırarak muhasebe kayıtlarına geçirdiğini belirtmektedir.İngilizce de kara para aklama anlamında kullanılan “laundering”(çamaşır yıkama) tabirinin buradan buradan geldiği söylenmektedir.

1960’lardan sonra uyuşturucu ticaretinin uluslar arası hale gelmiş olması paralelinde kara para aklamasının da uluslar arası hale gelmesine sebep olmuştur.Dünya ülkeleri çok uzun süre kara para aklanması konusuyla bireysel mücadele etmiş ancak;suç örgütlerinin uluslar arası düzeyde örgütlenmiş olmasından dolayı tek başlarına etkin olamamışlardır.

FACEBOOK’TA KiŞi ENGELLEME (GiZLiLiK AYARLARI)

ehlikalem | 09 December 2010 12:32

Facebook’ta profilinizi gezmesinden rahatsiz oldugunuz ve engellemek isteyeceginiz kisiler olabilir. Facebook, bizlere Facebook’ta kisi engelleme imkani sagliyor.

Simdi de birini nasil engelleyebilecegimizi ögrenelim:

1. Facebook hesabınızı açın ve sağ üstteki “Hesap” yazısını tıklayın ve ardindan “Gizlilik Ayarları”nı seçin.

2.Açılan sayfada en altta “Engellenenler Listeleri”ardindan mavi yazili “Listelerinidüzenle”yazısına tıklayın.

Google Public DNS İle Tanışın

trampfd | 04 December 2009 17:00

Özellikle telekomünikasyon kurumu tarafından engellenen sitelere erişebilmek için birçoğumuz alternatif alan adı servisleri (dns) kullanıyorduk.

Bu servislerin başında hızlı ve güvenilir olarak bilinen OpenDNS geliyor.

Bugün Google resmi blogunda duyurulan habere göre Google,

dünya çapında ücretsiz olarak kullanılabilecek bir alan adı sağlayıcı hizmeti vermeye başladı, ismi kısaca Google Public Dns
Bu servis ile Google un bize öncelikli vaadi; dns standartlarında hız, güvenlik.

Neden şirketiniz sosyal ağlardan nefret ediyor?

denizkar | 08 May 2009 16:02

Twitter medyanın son modası olabilir ama o da Facebook, MySpace ve LinkedIn ile aynı kaderi paylaşarak birçok şirket ağında engellendi. Internet güvenliği firması Sophos tarafından 709 sistem yöneticisi ile yapılan anketin sonuçlarına göre şirketlerin %54’ü çalışanlarının en popüler 4 sosyal ağa ulaşımını iş yeri ciddiyetini bozduğu ve şirket verilerinin güvenliğini tehlikeye attığı gerekçeleriyle engelliyor. Daha detaylı sonuçlar aşağıdaki grafikte görülebilir. Anketin bir diğer sonuca göre sistem yöneticilerinin %63’lük kısmının bir diğer korkusu ise insanların sosyal ağlar üzerinden şirket ile ilgili çok fazla bilgiyi paylaşması. Ankete katılan şirketlerin yarısı ağlarının sosyal ağlar yüzünden spam ve phishing saldırılarına uğradığını belirtmiş.

SOPHOS anket sonuçları
SOPHOS anket sonuçları

Sophos’un baş güvenlik uzmanı Graham Cluley, popüleritesi sebebiyle Facebook’un şirketleri için en riskli sosyal ağ olduğunu belirtiyor. Ağın üye sayısı Britanya nüfusunun üç katına ulaşarak 200 milyon seviyesine ulaşmıştır ve kalabalık neredeyse suçlular da her zaman oradadır.

Öte yandan, TV yıldızı Oprah Winfrey’in Twitter’a katılması ile beraberinde bir milyon kişiyi daha üye yapacağı tahmin ediliyor, Twitter büyük hedefleri olan ağların en günceli. Cluley Twitter’in göreceli olarak çok yeni olduğunu ve şirketlerin konuyla ilgili net bir politikaları olmadığını söylüyor fakat bu durumun böyle gitmeyeceğini de belirtiyor.

İstenmeyen HTML tag’lerini önlemek

UVERCANKi | 23 February 2009 11:54

WP kullanıyorum. Bazı yazar üyeler içerik ekleyeceği zaman diğer bir sitedeki içeriği kopyala yapıştır yapıyorlar. Böyle olunca da ister istemez ordaki biçimlendirmesiyle birlikte yapıştırmış oluyorlar. Ben sadece div tag’inin engellenmesini istiyorum. Diğer tag’ler önemli değil. İçeriklerde ve yorumlarda div kullanılmamasını nasıl sağlayabilirim?

jQuery datePicker’de Pazar Günlerini Engellemek

admin | 13 February 2009 14:04

Dükkanınız Pazar günleri kapalı ve Pazar günlerine rezervasyon yapılmasını istemiyorsunuz. Web sitenizdeki rezervasyon formunda jQuery datePicker kullanmaktasınız.

jQuery’nin esnekliği sayesinde aşağıdaki çözüm ile bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Olay şudur; takvimin her hücresi oluşturulurken o günün pazar günü olup olmadığını kontrol ediyoruz. getDay() bize 0 verirse o gün Pazar günüdür ve o hücreye “disabled” CSS class’ını atıyoruz.

Google Maps’de Görmenize İzin Verilmeyen 51 Şey

drkloji | 20 December 2008 12:01

Bilindiği gibi Google Maps bir online haritalama servisidir. Yani Google‘nın bu servisi uydu fotoğrafları aracılığıyla dünyayı bilgisayar ekranımıza taşıyor. Mısır Pramitleri’nden, Çin Seddi’ne kadar dünyadaki bir çok noktayı görebiliyoruz. Ancak göremeyeceğiniz bazı yerlerde var. Şuradaki habere göre google maps’de 51 noktanın görüntülenmesinde izin verilmiyormuş. Bu engelleme ya fotoğraflar üzerinde dijital olarak silinme ya da tamamen engelleme şeklinde değişiyor. Listenin başını Beyaz Saray çekiyor. Listenin tamamına buradanulaşabilirsiniz.

Başkalarının msn açmasını engelleme

| 25 November 2008 13:56

bilgisayarınızda benim gibi siz de başkasının msn açıp virüsler bulaştırmasını istemiyorsanız Msn Plus ve No Guests scripti ile bunu halledebilirsiniz.
-İlk önce Msn Plus’ı İndiriyoruz
-Şimdi de Msn Plus’ı kuruyoruz.
-Msn’imiz açıkken No Guests Scripti‘ni İndiriyoruz.
-Scripti indirdikten sonra Msn Plus’la açıyoruz.
-Script Kurulum ekranı geliyor.Burada scriptimizle ilgili ayarları yapıyoruz.

No Guest Scripti Ayar Ekranı
No Guest Scripti Ayar Ekranı

Add an email kısmına izin vereceğimiz veya engelleyeceğimiz adresleri yazıp add diyoruz.
-Eklediğimiz msnler Allow Liste kaydolacak.
-Sadece kendi msnimizi açmak için Everyoneı seçip >> tuşuyla Deny Liste geçireceğiz.Allow Listte sadece kendi msnimiz kalacak.
-Belli msnleri engellemek istersek de Everyone ve kendi msnimize dokunmayacağız.Engellemek istediğimiz msnleri ekleyip >> tuşuyla Deny List bölümüne geçireceğiz.
-Son olarak da Enable Unload Protection ve Sign-out blocked users seçeneklerini seçip işlemlerimizi tamamlıyoruz.

Beni Engelleme

umutsuzaskyok | 11 November 2008 18:24

herhaldde bugmenot.com u duymayan kalmamıştır..
ama yine de bilmeyenler için tekraralayalim.. Bugmenot bedavakullanıcı adı şifreleri vererek
sizi engelleyen

“İçeriği görüntülemek için üye olunuz”
“Download edebilmek için üye olunuz”
gibi mesajların üstesinden gelen bi site..

Yani sitedeki arama bölümünde istediğiniz siteyi aratıyorsunuz ve bu site ile ilgili olan paylaşılmış kullanıcı adı ve şifreleri karsınıza çıkıyor.. bu kullanıcı adı ve sifrelerle giriş yapabiliyorsunuz..

Bu sitenin türkçesinin yapılması çoktandır beklenen bir olaydı..
ve sonunda sitemiz açıldı..