bildirgec.org

xerre

12 yıl önce üye olmuş, 411 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

anadolu’nun isyanı – HES’lere dur de!

xerre | 25 February 2011 16:53

HES’ler yani hidroelektrik santraller su gücünden faydalanarak elektrik üreten santrallerdir. suyu bir noktada toplayarak suyun sahip olduğu enerjiden yararlalıp, bazı türbinlerin dönmesi sonucu oluşan mekanik enerjinin jeneratörler vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüşmesini sağlayan yapılardır.
ilk bakışta diğerlerine nazaran daha çevreci bir enerji kaynağı gibi görünse de çeşitli uygulamalarla uzun çok da uzun olmayan vadede doğanın doğanın canına okuyacak yapılar olduğu anlaşılacaktır.

100 photoshop dersi [size foto manipülasyonu öğretecek]

xerre | 24 November 2010 15:43

manipülasyon tekniği photoshop‘un en temel ve en yaygın kullanım alanlarından birisidir. herhangi bir fotoğraf üzerinde yapacağınız sahte görünümler oluşturmaktır aslında. bu tekniği fotomontaj olarak da adlandırabiliyoruz.

bu bildiride foto manipülasyon tekniğini öğrenmenize yardımcı olacak 100 adet photoshop dersine yer vereceğiz. foto manipülasyon denince akla gelen en iyi çalışmaların bir araya toplandığı bu muhteşem dersleri inceleyerek manipülasyon tekniğinizi geliştirebilirsiniz.

yepyeni 24 adet ücretsiz ikon seti [arşivlik]

xerre | 22 November 2010 12:43

günümüzde ikonlar, kişisel çalışmalar olsun web tasarımı olsun birçok yerde yoğun bir şekilde kullanılmakta. İkonların bu denli yoğun bir şekilde kullanılmasının başlıca nedeni boyutunun küçük olması ve oldukça fazla çeşidinin rahatlıkla bulunabilmesidir.

bu durumda ise asıl önemli olan tasarımınıza uygun olan en doğru ikonu bulmanızdır. bu bildiride çalışmalarınıza uygun ikonlar bulmanıza yardımcı olacağını düşündüğüm 24 adet ücretsiz ikon setine yer vereceğiz.

hayatı sorgulamanızı sağlayacak 10 oyun

xerre | 16 November 2010 10:46

oyun, denince aklımıza ilk olarak genellikle “eğlenece” unsuru gelir. hoş vakit geçirebileceğimiz, kafamızı dağıtabileceğimiz, ufak bir süre olsa da sorunlarımızı unutmamızı sağlayabilecek bir araç olarak görürüz oyunları.

bu bildiride oyunların bu “eğlence” unsurunu gözardı edip biraz düşünmemizi sağlayacak hatta ufak da olsa hayatı sorgulamamıza yardımcı olacak 10 adet oyuna yer vereceğiz. hepsi küçük boyutlu hepsi de muhteşem bir kurguya sahip.

The Company of Myself

bence dünyanın en dokunaklı ve en anlamlı oyunu. ve de en başarılı yalnızlık betimlemesi. dikkat edin, bitirince kendinizi çok kötü hissediyorsunuz.

Every Day the Same Dream

hayat gibi bir oyun. her gün aynı rüya. oyunda farklı bulmacalar var. fakat amaç bulmacaları çözmek değil. günü farklı kılabilmek için bir şeyler yapabilmek.

oldukça eğlenceli 14 adet interaktif web sitesi

xerre | 12 November 2010 17:11

bir web sitesine girdiğimizde dikkatimizi çeken ilk şey o sitenin tasarımıdır. basit tasarımlar her zaman daha tercih edilesi ve daha sık kullanılan olsa da bazı durumlarda farklı site tasarımları kullanılmakta. bunlardan biri de flash tabanlı interaktif site tasarımları.

interaktif tasarımlar çeşitli noktalarda yönlendirme fırsatı tanıyarak kullanıcıyı da işin içine katıyor. bu sayede kullanıcıyı daha aktif kılarak sitede eğlenceli vakit geçirmesini sağlamış oluyor.

bu bildiride de flash tabanlı 14 adet interaktif siteye yer vereceğiz.

özel tasarımlarınız için yepyeni 50 ücretsiz font

xerre | 11 November 2010 12:36

fontlar (yazı tipi), özellikle web tasarımı başta olmak üzere birçok tasarımın dikkat edilmesi gereken önemli öğelerinden birisidir.
internette ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz binlerce font mevcut. durum böyle olunca sanırım en zoru da o binlerce font arasından tasarımınız için en uygun olan fontu seçmek oluyor.


Base [download]

bu bildiride, internette dolanan binlerce font arasından sıyrılan yepyeni ücretsiz 50 adet fonta yer vereceğiz. ve umuyorum ki buradaki fontlar çeşitli çalışmalarınızda en uygun fontu seçmenizde size yardımcı olacaktır.

AGE [download]


Bext [download]

zeka ürünü 30 yaratıcı logo tasarımı

xerre | 08 November 2010 15:12

logolar, bir markanın en güçlü unsurlarından biridir. öyle ki bir marka hakkında konuştuğumuzda ilk olarak aklımıza gelen o markanın logosudur. bu yüzden markanın en önemli bileşenlerinden biri olan logoların markayı en iyi şekilde ifade edebilmesi için doğru bir şekilde seçilmesi ve yaratılması gerekir.

bu bildiride, markaları en iyi şekilde ifade eden 30 muhteşem logo tasarımına yer vereceğiz. bu logo tasarımlarına dikkatlice bakarsanız, markalarını ne kadar yaratıcılıkla temsil ettiklerini göreceksinizdir.

Families

Coffeenerd

Mistercutts

laptop bataryanızın ömrünü uzatmak için 10 tavsiye

xerre | 02 November 2010 12:37

dizüstü bilgisayarlarınız; siz, şarj için çevrenizde uygun bir priz ararken sürekli enerji kaybetme eğilimindedirler.

bu durum, bir süre sonra sizi sanki diyaliz makinasına bağlıymışsınız gibi hissettirecek, her “batarya zayıf” uyarısında ‘acaba kapanmadan şarja takabilecek miyim’ gerginliğiyle daha çok yıpratacaktır. peki, bu stresi hafifletmek adına biraz da olsa bataryamızın kullanım süresini nasıl uzatabiliriz?

bu bildiride laptop’ınızı kullanırken bataryanızı daha uzun süreli kullanmanıza yardımcı olacak 10 adet tavsiyeye yer vereceğiz.

1- düzenli disk birleştirme
sabit diskleri birleştirerek bilgisayarınızın performansı arttırabilirsiniz. bu sayade hızlı çalışan, verilere kolayca ulaşan bir hard disk muhakkak daha az enerjiye ihtiyaç duyacaktır.


disk birleştirmenin mantığı

flavors.me ile saniyeler içinde kişisel web sitesi

xerre | 20 September 2010 16:02

sosyal ağlar yardımıyla oluşturulan profiller, kolay oluşturulabilme sebebiyle çoğu zaman kişisel web sitesi olarak kullanılmakta ve paylaşılmakta. fakat yine kolaylıkla oluşturulabilen daha özgün sayfalara sahip olmak isteyenler için de çeşitli servisler bulunmakta.

Flavors.me adlı site, görsel açıdan oldukça başarılı ve bunun yanında hızlı bir şekilde web sitesinizi oluşturmanızı sağlayan muhteşem bir servis.
bunula birlikte siteye; eğer varsa blogunuzu, facebookunuzu, flickr, last.fm sayfanızı, twitterınızı ve daha bir sürü sosyal paylaşım mekanlarınızı tanıtıp hepsini tek bir merkezde toplayabiliyorsunuz.

şuradan flavors.me servisiyle hazırlanmış farklı tarz ve içerikte çeşitli örneklere ulaşabilirsiniz.

10 adet ücretsiz mükemmel kaligrafik font

xerre | 29 March 2010 21:09

Kaligrafi sözcüğü, yunancadaki kalos (güzel) ve graphia (yazı) kelimelerinden türetilmiş. güzel yazı yazma sanatı anlamına gelen kaligrafi, binlerce yıllık bir tarihe ve günümüze uzan bir gelişme dönemine sahip. günümüzde kaligrafinin son aşamasını sanırım kaligrafik fontlar oluşturuyor.

bu yazıda, çeşitli tasarım ve çalışmalarınızda kullanabileceğiniz, etkileyici ve yaratıcı işler çıkarmanıza yardımcı olabilecek 10 adet ücretsiz kaligrafik fonta ulaşabilirsiniz.

1 – ChopinScript

Chopin font bu kategorideki ücretsiz fontların arasında en favori olanlarından biri, tasarımcıların gözdesi.

2 – Liberate Wide Normal