bildirgec.org

internet sansürü hakkında tüm yazılar

İnternet sansüründen kurtulun !

endop | 16 June 2011 23:21

Günümüzde internet yasaklarına maruz kalmış durumdayız. Sadece erotik siteler için değil, en basitinden ansiklopedi demek bile yasak. Biz her ne kadar karşı çıksakta bu yasaklar oldukça kısa bir süre içerisinde yürürlüğe girecek ve hayatımızı karartacaklar. Bulduğum bir site ( tabi engellenmezse) sayesinde yasaklanan her türlü siteye girebiliyoruz. Hemde kimliğimizi saklayarak. Arkamı kolla sloganıyla yola çıkan bu siteye ulaşmak için tıklayın.

internette en çok sansür uygulayan 10 ülke

xerre | 03 November 2008 12:35

1989 da Tim Berners-Lee, internetin bugünkü halini almasını sağlayan, HTML adlı Metin işaretleme dilini buldu. Bunu dünyaya sunmasındaki temel amaç, biliginin hypertext (zengin metin) dokümanları aracılığı ile özgürce paylaşılmasını sağlamak idi.

geçen neredeyse 20 yıl boyunca hızla gelişen web, birçok ülkede amacına uygun kullanılsa da, bazı ülkelerde sekteye uğradı. ağda yer alan bilginin akışını kontrol etmek adına sansürlendi, erişme engellendi.

aşağıda en çok tartışmaya yol açan ve internetini en fazla sansürleyen 10 ülke listeleniyor:

10 – Pakistan
2000 yılında internet’te sansür uygulamaya başlayan pakistanın asıl hedefi anti-islami içerikti. internet içeriğini bu şekilde konrol etmeyi beğenmiş olacaklar ki, zamanla sansür alanlarını da arttırmışlar.

9 – Myanmar
Myanmar, ağır insan hakları ihlalleri ile tanınan bir ülke. hal böyle olunca açık ve güvenilir bir internet beklenemiyor. Myanmar nüfusunun %1’i internet kullanıcısı ve onlar da sıkı bir gözetim altındalar.

internette domainlerin tümden kapanmasına engel olmak istiyor musunuz ?

promoder | 28 October 2008 12:31

adalet ve kalkınma partisidöneminde kumar , fuhuş , çocuk istismarı ve müstehcenli konularında , ayrıca istihabarati zaafları engellemek amaçlı bazı internet kanunları çıkarıldı . ana denetim mekanizması telekom‘un da özelleşmesi ile telekomunikasyon üst kurulu ‘na aktarıldı .

bu kanunlar müyap , adnan oktar, digitürk , uğur dündar , ulusalcılar , tarafından kullanılarak direk veya en direk , neden gizleyerek veya açıktan , gerçekten sorumlu olan siteler kapatıldı .

Google video engellendi?

pasacocugu | 28 October 2008 11:27

Google video engellenmiş olsa gerek, dmry.net’de gördüğüm yazıdan sonra, gerçek mi diye içime bir kurt düştü denedim, http://video.google.com adresine ulaşılamıyor, sayfa yükleme hatası veriyor,

Sayfa yüklenirken sunucuyla bağlantı kesildi.Bağlantı sırasında ağ iletişimi kesintiye uğradı. Lütfen yeniden deneyin.

Yazısıyla karşılaşıyorum, tabi herhangi bir site olsa belki sunucularında bir problem vardır filan deriz demesine de önce okuduğum bir yazıda görmüştüm, google’ın bir yılda kapalı kalma süresini bildiğimden ilginç geldi, sonra bir de proxy tarayıcısıyla rahatça ulaşılabiliyor, ktunnel’den başarılı bir girdim, umarım kapatılmamıştır…

yoksa sıradaki facebook mu!

xerre | 26 October 2008 16:27

neden siteler kapatılıyor?
youtube ile başlayan erişimin engellenmesi dalgası küçük bir dalga değil ki, büyüyerek devam ediyor. bunların arasında bildiğiniz gibi;
youtube, dailymotion, ekşisözlük, wordpress, vatan gazetesi, richard dawkins, ve son olarak blogger da bulunmakta.

bu sitelere bakacak olursak (richard dawkins bir evrim bilimci olduğu için burada onu hariç tutalım) genelde kullanıcıların kendi seslerini diğer milyonlarca internet kullanıcısına rahatlıkla duyurduğu, özgür yazıların ve özgür iletişimin yaşandığı siteler.
ve kapatılan sitelerin bu özellikleri göz önüne alındağında erişimlerin engellenmesindeki amaç:
“internet kullanıcılarının kendi kendilerine konuştukları, düşüncelerini paylaşamadıkları, yani kısacası kullanıcılarının ağzı dili olan bu sitelerin kapanması ile susturulmaya çalışılan internet kullanıcıları” olarak düşünülebilir.
şimdi sıradaki neden facebookolabilir bir bakalım.

Blog yazarlarına idam tehdidi!

bpilli | 10 July 2008 19:56

İran‘da blog yazarlarını kapsayacak yeni bir yasa tasarısına göre ahlaki çürüme ve fuhuşu özendirdiği kabul edilen içeriğin yaratıcısı idam edilecek!

İran‘da geçtiğimiz yıl 317 kişi idam edildi. İran’da pornografik içerik, rejim aleyhtarlığı ve dine saygısızlık içerdiği düşünülen binlerce site sansüre tabi tutuluyor.(şuanda Türkiyede olduğu gibi)

Sansür bu kez Go Daddy’den

abacus | 13 March 2008 19:32

sansür
sansür körlüğe yol açar! *görsel

Domain sağlayıcısı Go Daddy, kullanıcıların polis memurlarını eleştirebildiği Rate My Cop adlı siteyi kapatmakla suçlanıyor. Go Daddy yönetimi iddialara sitenin bant genişliği dolduğu için kapattık cevabını verse de ortak kanı sitenin faaliyetinin polis memurlarının şikayetinden sonra durdurulduğu yönünde.

Kısa süreli de olsa sansüre maruz kalan site 500 polis departmanından 140,000 bin polis hakkında yorum içeriyor.