İsraf deyince aklımıza hep su israfı, para israfı, elektrik israfı en bilinçli olanımızın aklına ZAMAN israfı geliyor. Peki israf çeşitleri bunlardan mı ibaret.İsterseniz önce israfın insana göre tanımına bir bakalım. İsraf, yerli yerince kullanılmayan, insan yararına döndürülmeyen, verimsizce heba edilen, maddi ve manevi her şey israftır.Şimdi soralı kendimize, gözümüzün israfınız düşündük mü, kulğımızın srafını düşündük mü, zihnimizin israfını düşündük mü…Yukarıda yazığım linkte de belirtildiği gibi,

“Gözün israfı; verimsiz, faydasız şeyler izlemek, ya da faydalı olanı izlememek,Kulağın israfı; boş sözler, dedikodu vs. dinlemek, ya da verimli faydalı konuşmaları dinlememek,Dilin israfı; boş, faydasız sözler konuşmak, ya da konuşulması gerekli olanı konuşmamak,Zihnin israfı; zihni faydasız şeylerle meşgul etmektir.”

Hayatımızda hep maddi değerlere büyük önem verdiğimiz için bu tür israflarımızın farkında bile değiliz. Hoş maddeye önem verip o konuda bari israf etmesek içim yanmayacak ama onu da başaramıyoruz.Gelin bugün milat olsun ve maddi ve manevi olarak israf etmemeye başlayalım.