bildirgec.org

Chocolateboy

11 yıl önce üye olmuş, 9 yazı yazmış. 87 yorum yazmış.

2012 Dünyanın Sonu Mu?

Chocolateboy | 23 June 2009 11:40

Maya
Maya

Maya Uygarlığının inanışlarına göre 22 Aralık 2012 tarihi dünya için en önemli gün, belki de dünyanın sonu.Bir inanşa göre 2012 yılı insanlığın yükselişinin başlangıcı olarak gösteriliyor. Yaşadığmız çay son bulup yeni bir çağa adım atacağımız idda ediliyor.

Maya tabletlerinde bir görüş dünyanın son çağına gireceği fakat büyük bir tufanla son bulacağı yazılı. Diğer görüş ise marduk göktaşı ile yokolacağımız.

Bahsedilen büyük tufanın ipuçlarını şimdiden görebiliyoruz. Küresel ısınma,buzulların erimesi,tsunamiler vesaire…

Malvarlığı Bilinci ve Ülkemiz

Chocolateboy | 20 June 2009 09:59

İnsanımızın iki yakası neden hiçbirzaman denk gelemedi? Ekonomimiz neden kalkınamadı? Neden mal sahibi zenginleştikçe halk fakirleşti?

Bunların hepsinin çözümü bizde saklı ve kapıldığımız akımlarda; popülizmde. Elindeki varlık işlevini yitirmeden ve yine aynı işlevlerini kullanacak olunmasına rağmen o günün trendi gereği yenisini alma. Örnek vermek gerekirse, en basitinden Ülkemizin kan kaybı olan cep telefonu. Türkiye yılda 55milyon liralık cep telefonunu çöpe atıp yenisini alıyor. Fakat yeni telefon da alsa kullandığı 2 işlevi var. Mesaj yazmak ve konuşmak. Çaycıların bile elinde milyarlık telefonlar iphonelar mevcut. Fakat kontörleri yok 🙂 Cep telefonu bir statü göstergesi mi? En üst modeli alınca, gittiğin yerde masanın üzerine koyunca yükselmiş mi oluyorsun. Ne yazıkki bazı tabakalar bunu böyle algılıyor. Ye kürküm ye.

Melatonin

Chocolateboy | 08 June 2009 09:17

Günümüz insanının hayatı, beyaz ve mavi yakalı toplumun yaşam tarzı, endüstrileşme ve hayatımızın teknoloji ile entegre olması, bunların da üzerine doğa dengesinin bozulması Beynimiz tarafından salgılanan ve çok üzerinde durulmayan bir konu da olsa Melatonin’in salgılanmasıni bi hayli azaltıyor. Özellikle gece vardiyasında çalısanlar bu hormondan çok yoksun

Işık ve Beyne Tepkisi
Işık ve Beyne Tepkisi

.

kişiden kişiye değiştiği de söylense genelde 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormon. Görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamak. Uyuduğumuzda biyoritmi yavaşlatıp uyurken dinlenmemizi yaşlanmamazı sağlamak. Jetlag sendromunun da sebebi bu hormondan kaynaklı..çünkü yaşadığın bölgenin saat düzenine göre salgılanıyor belirli saatlerde.. HKanserli hücrelere karşı koruma Daha yeni yeni yaşlanmayı geciktirici etkisi olduğu için bu hormonun üzerinde önemle durulmaya başladı. Önemli bir nokta da hormonun çocuklar üzerindeki tesiridir. Önemli olan çocukların mutlaka karanlıkta yatırılması, çünkü melatoninin güçlü biçimde salgılanmasının kanserden koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Bu hormon ışığa duyarlı imiş. Uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken, ışık açıldığında hormonun azaldığı, karanlıkta ise yoğun biçimde salgılandığı tespit edilmiş.Yaşlandırmayı geciktirmesi de cabası. Ayrıca eşsiz de bir antioksidan. Karanlık, vücudumuzdaki melatonin üretimini tetikleyip ışık ise tam tersine baskıladığına göre bu durumda fazla salgılyamıyoruz bu hormonu. Heryer ışık, wireless internet dalgası, baz istasyonu, gece lambaları ile dolu. Günümüzde birçok markanın Melatonin ekstreleri mevcut, aratıp bulabilirsiniz..

Klimadan çıkan suyu atmayın!

Chocolateboy | 13 August 2007 13:45

Günümüzde su kaynakları azaldıkça suyun da değeri giderek artmakta. Sıcak havalarla birlikte klimaların da kullanımı havadaki suyu yoğuşma ile birbirinden ayırır. Bu ayrılan su da değerlendirilmezse büyük bir kayıp.

Normal sudan biraz farklı, kireçsiz ama oksijen oranı yüksek. Yani ütü suyu olarak kullanmak için ideal. Çiçekleri sulamak için de gayet iyi..Klimanın su borusuna bi kova koyarsanız çok su kurtarırsınız bence

Sokak Lezzetleri Top 10

Chocolateboy | 20 August 2006 15:31

Ülkemizin kültüründe önemli yer taşıyan bu lezzetlerin giderek azalması üzücü bir durum. Oysaki bu sokak lezzetlerimizin muhafaza edilmesini sağlasak turizm sektörüne bile katkıları olur. Size göre lezzetlerin sıralaması 1’den 10’a nasıl sıralanmalıdır?

Lezzetler:
Kömürde Kestane
Simit
Balık ekmek
Kokoreç
Midye
Kömürde&Haşlanmış Darı
Pamuk Helva
Kağıt Helva

sizin de aklınıza gelen lezzetler varsa ekleyin.

Absinth

Chocolateboy | 23 July 2006 20:10

Absinth, Dünyanın en kuvvetli içkisi. Van gogh’a kulağını kestiren, Çek içkisi. Thujone içeren şekli halisünasyon göstertebilme özelliğine sahip. 1792 yılında Fransız doktor Pierre Ordinaire tarafından üretilmiştir. Başka bi görüş ise İsveçte Neuchatel’de Mère Henriod tarafından yapıldığıdır.Eskiden tüketimi ve satışı yasak olan bu içki içindeki bazı maddelerin değiştirilmesi ile serbest durumda.Ana bileşenleri pelin bitkisi (Artemisia absinthium) ve yeşil anason. Şu an club ve barlarda en gözde ürün Absinth. Bohem kişiliğe sahip insanların tercihi.

Absinth
Absinth

Sülükler ve sağlık

Chocolateboy | 10 June 2006 12:52

Pazara gitme alışkanlığınız varsa mutlaka sülükçüleri görmüşsünüzdür. Merak ettim acaba sülük niye satılır?, ne işe yarar? ve araştırdım.

-Sülük Tutma adı verilen bu tedavi türü; Dudağı yalama, mayasıl olana, dizleri sancıyana uygulanırmış. Rahatsız olan yere sülük konur ve sülüğün pis kanın emildiğine inanılırmış. Sülük tutan şişede onları saklar. Sülüğün üzerine tuz ekilerek sülük öldürülüyormuş. Ne kadar ilginç.. Sizlerin bildiği başlka bi faydası varmı acaba?

Linez; Zihin Egzersizi

Chocolateboy | 09 June 2006 21:36

Screenshot
Screenshot

Linez oyununu oynayıp biraz zihnimizi yoralım ki kavrama gücümüz artıp hayatta daha yaratıcı çözümler üretebilelim.Amaç beş tane aynı rakamı alt alta veya çapraz şekilde yan yana getirmek.

Belli bi yaştan sonra insanın üç boyutlu oyun oynamaya keyfi olmuyor.