bildirgec.org

sametparpar

11 yıl önce üye olmuş, 13 yazı yazmış. 40 yorum yazmış.

Devir Harekete Geçme Devri

sametparpar | 01 November 2010 15:04

Neden kötüleri iyilerin yerine getirmeye çalışıyorlar?

Neden insanların kutsallığına saygı duymuyorlar?

Neden televizyonlarla zihnimizi kirletmeye uğraşıyorlar?

Neden insanları “açılım” vaadiyle kandırıp duruyorlar?

Neden insanları nemelazımcı yapmaya çalışıyorlar?

Neden şahsiyetimizi ve gerçek değerlerimizi yok etmeye çalışıyorlar?

Neden kölelik için uğraşanlara ilerici deyip alkışlattırıyorlar?

Neden iyileri, güzelleri, yapıcıları kınayarak zor durumda bıraktırıyorlar?

Siyah-Beyaz fotoğrafçılık için 5 ipucu

sametparpar | 06 November 2009 15:00

tek renkli resimlerle sanatsal çalışma eğilimi tüm dünyada oldukça yaygındır. En çok yapılan tek renkli fotoğraf çalışması ise siyah-beyaz fotoğraf çalışmalarıdır.

Bazı görüşler ise siyah-beyaz fotoğrafın oldukça sıkıcı olduğunu düşünürler. Aslında bu gerçeği yansıtmaz, iyi bir fotoğrafçının deklanşörüyle yakalanan siyah-beyaz bir kare kimi zaman hüzün, kimi zaman neşe, kimi zaman aşk kimi zamanda ayrılık karesi olarak karşımıza çıkabilir.

Önemli olan gri skala ile farklı derinliklerin nasıl yakalanabileceğinin bilinmesidir. Bu yazıda 5 farklı gri skala derinliğini bulacaksınız.

33 adet “Lightbox” ve “Slideshow”

sametparpar | 03 November 2009 14:40

İnternet sayfası tasarımcıları çoğu zaman kendi işlerini kendileri görmek zorunda kalıyorlar. Ancak günümüzda vakit çok önemli keşfedilmiş yerleri tekrar keşfetmeye hiç gerek yok. Bu gönderide “slideshow” ihtiyacınızı karşılayacak kodları/eklentileri bulacaksınız. Eklentiler farklı dillerde yazıldığı için kendi sisteminizie uygun bir çözümü bulabileceğinizi umuyorum.

Buyurun;

Polaroid Gallery v.1.01

Bu ücretsiz açık kaynak kodlu yazım için Christopher Einarsrud’e teşekkür ediyoruz.

Gerçek Siyah – Gerçek Beyaz

sametparpar | 29 October 2009 09:48

Bugün, 20. yüzyılı yaşarken siyah beyaz fotoğraflar nostaljide kaldı. İlk televizyonun icat edildiği dönemlerdeki siyah beyaz yayınlar, renkli matbanın yaygınlaşmaya başlamasından önceki gazeteler ve en önemlisi fotoğraf makinalarının hayatı siyah beyaz gösterdiği dönemler artık çok geride kaldı.

Fotoğraf sanatıyla yeni yeni ilgilenmeye başlayan herkesi nostalji özlemiyle kendisine çeken siyah beyaz fotoğraflar usta amatörlerin deklanşörlere basmasıyla sizlerle buluşuyor.

Çeşitli yerlerden derlediğim bu fotoğraflara bakmadan önce birşey hatırlatmak istiyorum. Belki siyah beyaz fotoğraf sanatı renkli fotoğraf sanatından çok daha zordur. Gerçeğin rengini hayal gücünüzü kullanarak değiştirmek gerçek bir beceri ister diye düşünüyorum.

Lütfen sanatçıların sayfalarını ziyaret etmeyi unutmayınız.

Mustafa DedeogLu

Emir Özşahin

Milo Alterio

Ücretsiz WordPress Teması

sametparpar | 28 October 2009 16:15

Bu gönderide sizlerle Nature tarafından hazırlanmış çok hoş bir wordpress teması paylaşacağım. Özellikle fotoğrafçılar için çok kullanışlı ve görsel açıdan ilgi çekici bir tema.

Tema tamamen ücretsiz olup gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Nature tarafından geliştirilen fotoğraf portföyü teması CSSMayo.com tarafından yayınlanmıştır. Tasarımcı çok eğlenceli ve fotoğrafçılar için çok gösterişli ve kullanışlı bir çalışma olmuş. Temayı kullanmak için ihtiyacınız olan tüm dosyaları, nasıl kuracağınıza dair bilgileri sıkıştırılmış olarak burada bulabilirsiniz. Ayrıca .psd formatında ihtiyaç duyduğunuz dosyalarada buradan erişebilirsiniz.

İNSAN = ?

sametparpar | 11 June 2009 15:46

Bir önceki yazımda insan mevzusuna kısa bir giriş yapmıştık ve Kişilik ve Şahsiyet Eğitimcisi Erol ERBAŞ ‘ın insanın beden, gezen ve nefes alıp veren (N.A.V.) denilen üç yapıdan meydana geldiğini ifade ettiğini ve gezeni bir örnekle kısaca açıklamaya çalışmıştım.

Bu yazımda da gezen konusunu bir takım örneklerle anlatmaya ve önemini ortaya koymaya devam edeceğim.

(1) Dinleme Çeşitleri

sametparpar | 11 June 2009 09:55

Gün içerisinde belki onlarca belkide yüzlerce insanlarlar iletişime geçiyoruz. Soru soruyorlar yada cevap veriyorlar. Peki karşımızdaki insanı gerçekten dinliyor muyuz?

M. Kemal ATATÜRK - Halkı dinlerken
M. Kemal ATATÜRK – Halkı dinlerken

Dinliyorum tabi ki diye cevap veren arkadaşlara küçük bir sorum olacak. “Gerçekten karşımızdakinin söylediklerini mi dinliyoruz yoksa kafamızdakini dinliyoruz da karşımızdakini dinlediğimizi mi iddia ediyoruz.

Görünüşte Dinleme: Dinlermiş gibi yaparız ama aslında biraz sonra ne söyleyeceğimizi aklımızdan geçiririz.