bildirgec.org

taha3045

11 yıl önce üye olmuş, 149 yazı yazmış. 1463 yorum yazmış.

baba oldum

taha3045 | 21 May 2011 15:30

Nisan ayında dünyaya geldi Mina bebek keşke daha önce gelseymiş dediğimde annesi bu kadar sevilesi bir şey olduğunu bilsem daha fazla karnımda taşımayı isterdim diyor.Karnında bebek taşımanın nasıl bir his olduğunu bilemediğimden yorum yapamıyorum.

Nasıl becerikli oluyor yeni doğmuş bebek milleti, hemen tutunacak bir dal buldukları yetmiyormuş gibi, dünyaya gelir gelmez nasıl bir beceriyle karnını doyurmaya çalışıyor, akıllara zarar.

kuyuda

taha3045 | 04 December 2010 16:07

Diyarlardan birinde bir kız yaşarmış kendine göre güzel, kendine göre soyluymuş ama dedim ya kendine göre…

Henüz yeni yürümeye başlamış bir bebekken bahçedeki kuyuya düştüğü vakit bir süre yokluğu belli olmamış, zavallı yavrucak kör,karanlık kuyuda saatlerce ağlamış bakmış gelen giden yok ne yapsın tabiki susmuş ve zifiri karnlıkta el yordamıyla çevresini karıştırmaya başlamış.

Bebek bu ya daha önce kuyuya düşürülen şeyleri hevesle toparlamaya başlamış, karanlıkta onların ne olduğunu bilmeden , bulduğunu pembe elbisesinin ceplerine doldurmaya başlamış, bir kaç saatte böyle geçirmiş.

bayramın sahte şefkati

taha3045 | 20 November 2010 14:46

Bu dine inanıyorsanız vejeteryan olsanız, kesilen hayvanlara üzülseniz, ağlasanız dahi , eğer bu dine inanmıyorsanız da bir arada olduğunuz insanların inancına saygı duymak adına çenenizi kapatmalısınız.

Şöyle bir gerçek var usülüne uygun kesilmeyen kurbanlar, evet bu bir gerçek ancak eleştiriler adam gibi İslam dininde de yasak olan şekilde kurban kesenlere olsa insan sineye çeker, ama kan akıtılan ibadet olmaz, hayvan kesildiği, can alındığı bir bayrama hayır gibi laflar (Kuran’da açık olan ayetlere de karşı çıkmak değil mi zaten bunlar) iki yüzlülük veya dikkat çekme çalışmasından başka birşey gelmiyor bana.

Salakça bir özeleştiri

taha3045 | 15 October 2010 18:41

Ey kafası az çalışan dostum kır şu önyargını, şu bunu giymiş, bu şu takımı tutmuş, bu şuna oy vermiş, bunun şeyi uzun, onunki kısa deme, isterse herkes tutsun kendi takımlarını sanane, sen tercihlere değil yüreğe bak, yürek yürekse eğer kılıfı önemli değildir, seveni sev, selam veren ver , hakedene hakettiği gibi davran ama görünüşünün, aksanının, güzelliğinin hakettiği değil, kalbinin hakketiğidir kastım. Bak o zaman topuğun kıçına değecek mutluluktan.

Buraya gelip iki satır yazalım havamızı bulalım, kafamızı bulalım, bir iki kelam edelim diye gelmişken, cadıların bile haklarını savunan yazıları okurken, kaliteli şarapları övüp lezzetli yemekleri severken, lezbiyenlerin, gaylerin özgürlüklerinden dem vururken dibe vurma ey dostum.

bebek..

taha3045 | 29 August 2010 17:34

Çocuktum ilkokul bire gidiyorum , yavaş yavaş bana annen sana kardeş getirsin mi sorularına maruz kalmaya başladığımda anlamamıştım, bunlar benden izin istiyor ama bebek çoktan yola çıkmış zaten, bari bana sormayın.

Annemin karnı büyüdükçe daha çok tepesine binme isteğim oluyordu, zavallı kadın beni mi üzmesin, kendini ve bebeği mi korusun bilemiyordu.

Bir gün gidip kucaklarında kızkardeşimle geldiler, sonraki günler her sabah yastığımın altında çikolata, gofret gibi yiyecekler bulmamla geçti, neymiş efendim bunları bana kardeşim hediye ediyormuş, bende yedim .(gerçek anlamda yiyordum, farazi anlamda ise yemiyordum) Bir gün kalktım baktım ne çikolata var ne gofret, sakıza bile razıydım o bile yok, hemen koşa koşa gittim anneme bağırdım: Anne, yastığımın altına yiyecek koymayı unutmuşsunuz.

haydi referanduma gidiyoruz

taha3045 | 26 August 2010 13:00

Kılıçdaroğlu Gandi Kemal’miş, herkesin yediği haltları biliyormuş, havuzu şöyleymiş, onun gibi şöyle olmayan havuzlar kakaymış.

Yeni yeni diziler başlıyormuş , çok ses getirecekmiş.(her dönem kaç tane dizinin bir kaç bölümden sonra geri dönüşüm kutusuna atıldığını kimse bilmiyormuş )

Bir varmış bir yokmuş Niran Ünsal adlı şarkıcı sandıktan evet oyu çıkarsa kafama sıkar giderim demiş. kaşıklayamayacağın bokun önüne oturmasaymış. Herkesin evet ya da hayır deme hakkı var ama kimse böyle salak demeçler vermemeliymiş.

hayırlı ramazanlar olsun

taha3045 | 27 July 2010 20:51

Bir Ramazana daha kavuşmak üzereyiz, yazın ortasına denk geldiği için belki biraz daha zorlanıp,gerilebileceğimiz bir Ramazan.

Tutmak isteyenler oruç tutacak, tutmayanlar tutanlara saygı duyarak geçirecek Ramazanlarını, daha bir maneviyat kokacak caddeler, televizyon reklamları bile Ramazana bürünecek. Sırf Ramazanda değil de bir ömür yapsak iyi olur denilen şeyleri yapsak ne güzel, mesela kalp kırmamak, gerilmemek,paylaşmak,hoşgörü,anlayış,saygı ama olsun en azından bir ay bunları yaşamak ta güzel, ona bile razıyım yani.

tatil dönüşü ortalığı karıştırmak lazım

taha3045 | 23 July 2010 13:47

Malumunuz epeydir yoktum, hiç diyen oldu mu acaba bir Taha 3045 vardı ne haltlar etmekte, nerelerde acaba diye:)

Uzun çok uzun bir tatilin ardından aranızdayın sevgili Hafif ahalisi (ne de bayılırsınız ya bana)

Öncelikle tatilimi herşeyden uzak ama herşeye yakın olmak felsefesi ile yapmaya başladım, laptopumu almadım, cep telefonumu almadım (bir Telekom kartı alarak ara sıra arayacaklarımı kısa ve öz olarak aradım) eşim ile bir Köroğlu bir ayvaz çıktık yollara.

Cunda Adası ilk durağımızdı, gitmeyenlerin mutlaka gitmesi gerektiği konusunda gerçekten ısrarcıyım.O ne güzellik , o ne harika yemekler, denizi şahane anlata anlata bitiremeyeceğim.İstifno denen otu ilk kez tattım ve beğendim.İnsan orada hafif ve lezzetli yemekleri yerken ruhunun dinlendiğini hissediyor ve galiba gittiği yere bünye ve midesi de uyum sağlıyor, o denizin, o mehtabın,yeşilliklerin ortasında önüme içli köfte, ezme falan gelseydi heralde midem altüst olurdu, oysa Mardin gezimde ağzım sulanarak en acılı, etli yemekleri nasıl beklediğimi hatırlıyorum.Lokma tatlısını unutmayalım.

eflatun nuri

taha3045 | 24 May 2010 10:42

Türk karikatürünün en usta çizerlerinden Eflatun Nuri‘yi anmak amaçlıdır bu yazım.Ortaokulda öğretmeninin zoruyla beden dersinde pantalonunu indirdiği an haminnesinin eflatun renkli paçalı donunu giydiğini gören arkadaşlarınca takılan bu isim toprağın altına kadar onunla oldu.

Mayıs 2008 de 80 yaşını geçtiği vakit aramızdan ayrılmıştı Eflatun Nuri ,Akbaba dergisinde başlayan kariyeri yurtdışına kadar taştı, 1969 da Yuguslayva’da ödül aldı, Londra’da sergi açtı, Gıcık, Gırgır,Fırt,Leman,Öküz,Kaçak Yayın gibi mizah dergilerinde çizdi, çizdi ve güldürdü. Karikatürleri dışında yazarlık ta yaptı, Benim Adım Eflatu adlı kitabının yanı sıra Kaçak Yayın ve Forum Edebiyat dergilerinde mizah yazıları yazdı.(Delikanlı Usta Eflatun Nuri seksenine bastı)

Heteronormativite (Heteronormativity )

taha3045 | 15 May 2010 12:08

İnsanların iki cinse ayrılıp her birine tamamen farklı roller yüklemesi, iki cinsi birbirinden çok farklı olarak tanımlaması ,herkesin heteroseksüel olarak görülmesi, cinselliğin sadece iki ayrı cins tarafından yaşanabileceğinin savunulmasına Heteronormativite denir.

İlk defa Michael Warner tarafından kullanılan bu terim ,Cathy J. Cohen tarafından kabul görülen bir kavram olmuş, cinsel kimliğin güç dengeleri sağlamakta önemli bir etken olduğunu açıklamıştır.

Bu kavram sadece erkek ve kadın arasında yaşanan ilişkiyi kabul eder, başka bir seçenek sunmaz. Bu görüşü savunan uzmanlara göre aynı cinslerle yaşanan birliktelik veya evlilik ile kurulan aileler kişileri biyolojik rollerinden koparır.