17 Haziran 2008’de, 1 günde 8 milyon 2 bin 530 kişinin indirmesi ile dünya rekoru kırarak klişe bir başlangıç yapan Firefox3’ü tercih etmek için size 10 neden sayalım:

Firefox3 daha düşük bellek kullanıyor
Firefox3 daha düşük bellek kullanıyor

1. Daha düşük bellek kullanımıTablo herşeyi açıklıyor. Firefox3, önceki versiyonlarına, Opera ve IE 7‘ye göre daha düşük ve stabil bellek kullanımı gösteriyor.

Akıllı Adres Çubuğu
Akıllı Adres Çubuğu

2. Akıllı adres çubuğuAdres çubuğuna yazı yazmaya başlar başlamaz yer imlerinize kayıtlı olan adreslerden size seçenekler sunuluyor. Zamanla en sık ziyaret ettiğiniz siteleri öğrenip size sunduğu linkler daha isabetli olmaya başlıyor.

Sekmeler
Sekmeler

3. SekmelerFirefox3‘de, daha önceki versiyonlarında olduğu gibi sekmeleri kullanarak birden çok siteyi tek bir pencere içinde rahatlıkla ziyaret edebilir, sekmeler arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. IE ‘nin sonradan kullanmaya başladığı bir güzellik.

arama motorları listesi
arama motorları listesi

4. Arama motorlarına ulaşımHazırda bulunan arama motorları listesi çubuğuna basarak rahatça arama yaptırabilir, dilerseniz listeye yeni linkler ekleyebilirsiniz.

etiketli yer imleri
etiketli yer imleri

5. Etiketli yer imleriYer imlerine eklediğiniz siteleri, kategori ve isimlere göre etiketleyebilirsiniz (tag).

Her sisteme özgü görüntü
Her sisteme özgü görüntü

6. Her sisteme özgü görüntüFirefox3 tasarımcıları bu versiyonda sistemlere entegre olma önceliğine dikkat ederek, her işletim sisteminin kendine özgü grafiklerine uyumlu görüntü oluşmasına dikkat etmişler. Windows XP ile Vista işletim sistemlerinin kendi aralarındaki buton tipleri ve gölgelemeler gibi ince farkları bile hesaba katılmış. Böylelikle ister windows XP, Vista ister OSX kullanın kendi sisteminizin bir parçasıymış gibi görüntü alacağınızı garantiliyor.

Geliştirilmiş dosya indirme yöneticisi
Geliştirilmiş dosya indirme yöneticisi

7. Geliştirilmiş dosya indirme yöneticisiÖnceki versiyonlarda olduğu gibi, Firefox3 başka bir dosya indirme yöneticisine ihtiyaç duymuyor. Dosya indirmeniz yarım kalmışsa bile sonradan devam etmenize olanak sağlıyor.

Phishing ve SPAM'a karşı koruma
Şifre çalınmasına (Phising) ve Kötü yazılımlara (Malware) karşı koruma

8. Şifre çalınmasına (Phising) ve Kötü yazılımlara (Malware) karşı korumaFirefox3, şifre çalınma (phising) ve zararlı yazılımlara (malware) karşı da koruma sağlıyor. Özellikle banka hesapları şifrelerinin çalınması vakalarını örnek olarak verebileceğimiz bir bilişim suçu olan phising‘e karşı uyarı ikazları ile şifrenizin başkalarının eline geçmesini engelliyor.

Daha kullanışlı arabirim grafikleri
Daha kullanışlı arabirim grafikleri

9. Daha kullanışlı arabirim grafikleriFirefox3, daha kullanışlı arabirim grafikleri sunuyor. Daha büyük ve daha güzel görünen geri tuşu, geriye gidilecek sayfa var ise beliriyor.

(add-on) eklenti yöneticisi
(add-on) eklenti yöneticisi

10. Eklenti yöneticisiFirefox da herkesin katkısıyla oluşmuş büyük bir eklenti ve plug-in koleksiyonu bulunmakta. Eklenti yöneticisi ile eklenti, plug-in ve temaları arayabilir, versiyon yükseltmelerinden haberdar olabilir, bilgisayarınıza indirebilir, dilerseniz kaldırabilirsiniz.En kullanışlı Firefox3 eklentileri için buraya tıklayalım.ve Kaynaklar #1 #2