bildirgec.org

malware hakkında tüm yazılar

Antivirüs 2011

koskun | 03 February 2011 10:52

Antivirüs programlarına, gerçekten ihtiyacım var mı, diye ben de kendi kendime soru sormuştum. Çözüm olarak mı ne yapıyorum? parama kıyıp profesyonel sürümleri alıyorum. Çünkü gerçekten işe yarıyorlar ve sizlere en iyi ve popüler olanları bu yazımda anlatacağım. Öncelikle herkesin kendine sorduğu soru şu: “aman canım, ben sadece internette maillerime, facebook ve diğer sosyal paylaşım sitelerine girip duruyorum, şifrelerimi çalarlarsa ne olur?” demeyin, en azından sizin sayfalarınız veya mail adresleriniz üzerinden suç işleyebilirler. en basit örnek; bir başkasına hakaret edebilirler ve bu olay da size hakaret davası olarak yansıyabilir.
Lafı fazla uzatmadan kimlik hırsızlıkları ve virüslere karşı kullanılan en yaygın antivirüs programlarını, inceleyelim. (not: aşağıda yapacağım program sıralamasının, en iyiler sıralaması ile ilgisi olmayıp, programlar rastgele sıralanmıştır.)

1-Kaspersky

Kaspersky 2011 versiyonu, daha önceki versiyonlarına göre oldukça geliştirilmiş. Gerçek zamanlı korumayı, bilgisayarınızı fazla yormadan sadece şüphe duyduğu dosya veya aktivitilere odaklanarak sağlar. Ayarları yapmanız son derece kolaylaştırılmış kullanıcı dostudur. Phishing (oltalama)lere karşı oldukça iyi korur. Casus yazılımlara karşı koruma, bulma ve silme konusunda son derece başarılıdır. Sanal klavye uygulaması da sağlar. Akıllı tarama mevcut olan ve daha henüz tespit edilememiş kötü amaçlı yazılımlara karşı oldukça etkili koruma sağlar.

Microsoft Önemli Güvenlik Güncellemelerini Yayımladı

ChemEngineer | 20 August 2010 11:28

Geçtiğimiz günlerde windows 7 ve vista kullanıcılarına yönelik artan hacker saldırılarını önlemek için Microsoft aylık güvenlik güncellemesini yayımladı. Bu artan saldırıların büyük çoğunlu malware kaynaklığı olduğunu belirten Microsoft, bu güncellemelerle malware ları önlemeyi planlıyor. Microsoft bu saldırılardan korunmak için kullanıcıların güncellemelerini tamamlamaları gerektiğini belirtiyor.
kaynak:ZDNET

ie8, 1 milyar malware engelledi

admin | 26 July 2010 10:02

ürün müdürü james pratt bloğunda yaptığı duyuruda, smartscreen filter isimli eklenti yardımıyla 1 milyar adet zararlı yazılımın yüklenemeden engellendiğini öne sürdü.

smartscreen filter isimli yazılım, ziyaret etmeye çalıştığımız sitelerin adreslerine ait sicil bilgilerini özel bir sunucudan sorguluyor. eğer sunucudan zararlı içerik yanıtı alınırsa ekrana uyarı mesajı koyuluyor ve söz konusu bağlantının bilgisayarımıza zarar verebilecek yazılımlar içerdiği bildiriliyor. bu sayfadan nasıl kurtulabileceğimiz konusunda ipucu vermeyi de ihmal etmemişler.

Kaspersky Mac için geliştirdiği antivirüs programını piyasaya sürdü

admin | 18 November 2009 20:22

Mac işletim sisteminin kötücül(malware) yazılımlardan tamamen korunduğunu düşünmek yanlış bir fikir olsa gerek. Kaspersky yöneticilerinden Gun Suk Ling 2005 yılından beri Mac işletim sisteminin açıklarının farkedilir derecede arttığını ve bu açıkların çeşitli saldırılara neden olabileceğini belirtmiş. Bu nedenden dolayı, Kaspersky mac işletim sistemi için hazırladığı antivirüs programını piyasaya sürmüş. Bu program windows ve linux işletim sistemlerinde olduğu gibi mac işletim sistemini virüs, trojan ve solucanlara karşı koruyacak. Antivirüs programının özelliklerine bakacak olursak; birçok farklı ortamda çalışan yaklaşık 20 milyon virüsün tanımlandığı bir veritabanına sahip. Program, sistem kaynaklarını daha etkin kullanmaya çalışıyor. Dual ve quad-core işlemcilerde program tarama hızını daha da artırıyor. Windows ve unix sanal sistemlerinden kötücül yazılımların transfer edilmemesi için önleyici bir sistem de programa dahil edilmiş. Kullanıcı dostu programın işletim sistemini koruma durumu bir grafikte gösterilerek kullanıcıların programın daha kolay anlaması sağlanmış. Kaspersky’nin bu antivirüs programı mac işletim sisteminin 10.4.11 sürümü ve daha üst sürümlerde çalışacak. Teknik gereksinim olarak intel işlemci, 512 mb ram 80 gb harddiske ihtiyaç var.
Kaynak

2009 yazının en kirli 100 sitesi!

aedips | 22 August 2009 15:11

norton safe web
norton safe web

güvenlik denince akla gelen ilk firmalardan olan symantecnorton safe web adlı bu sistem ayrıca çok kirli sitelerin ise sitatistiklerini sunmakta.

dirty sites 2009
dirty sites 2009

bir sitenin tehdit oluşturup oluşturmadığını buradan kontrol edebilirsiniz.

symantec

symantec’in bu listeyi oluştururken kullandığı verilerden bazıları şunlar:

  • ilk 100 deki her bir site için ortalama tehdit sayısı yaklaşık 18.000, norton safe web’in değerlendirdiği sitelerin ortalama tehdit sayısı ise 23!
  • bu 100 siteden 40’ı 20.000 den fazla tehdit içermekte.
  • bu 100 sitenin 4 te 3 ü, 6 aydan fazla bir sürede malware dağıtmakta
  • bu listedeki sitelerin en büyük tehditi ise tabiki virüsler. virüsleri, güvenlik riskleri ve tarayıcıyı kullanarak tehdit oluşturma izliyor.

norton safe web işaretler
norton safe web işaretler

Antivirüslere Bağlı Kalmadan Virüslerden Korunmanın Ücretsiz Yolları

s3000 | 29 June 2009 13:58

Aslında antivirüs kullanımına karşı birisi olmama rağmen maalesef bazı durumlarda bazı uygulamaları çalıştırmadan önce bir güvenlik taramasından geçirmeden kullanmama karşıtıyım.

Anlatmak istediğim antivirüs kullanım metodunu öğrenmeden önce virüs ve antivirüs kavramını biraz tanıyalım.

Virüsler; birçoğu sisteme geri döndürülemez zararlar veren, bir kısmı ise arkaplanda sizden habersiz iş çeviren dolayısıyla sisteminizi ve internet bağlantınızı yavaşlatan zararlı yazılımlardır.

Antivirüslerise yine çoğu zaman arka planda çalışan güncelleme yapacağım diyerek internetinizi, tarama yapacağım diyerek sisteminizi yavaşlatan siz sitelerde gezinirken “yok şuna izin vereyim mi? bunu sileyim mi? Karalisteye eklensin mi?” gibi sürekli sorular soran, virüs bulaştıktan sonra (virüs bulaşana kadar aklı nerdeyse artık) tespit ettiği virüslü sistem dosyasını temizleyemeyince komple silen ve Windows’un çökmesine katkıda bulunan, virüsler kadar olmasa da daha az zararlı yazılımlardır.

bedava güvenlik

Webart | 18 December 2008 16:49

a-squared
a-squared

Güvenlik yazılım firması a-squared yeni sürüm olan a-squared 4.0 free kullanıcılara bedava olarak veriyor.

Son versiyon 4.0 duales tarama sistemini kullanmakta.
Bu versiyonda malware-engine trojanern ve spyware ve aynı zamanda virüs arama motoru ikaurus da kullanılıyor.

Yazılım firmasına göre bu iki sistem bir arayı karşılıklı rahatsız etmiyor ve uyumlu bir şekilde çalışıyor.

indirmek için >>

anti-spyware firmalarına dair bir soru

bilginx | 13 December 2008 11:37

Spyware denilen zararlı yazılımlar (kötücül yazılım)bilgisayarlarımız için en büyük tehtidlerden biri. Bu yüzden Microsoft Windows işletim sistemlerinde windowsdefender adı verilen yazılım ücretsiz olarak sunmakta. Anti virus yazılımlarının çoğu anti-spayware özelliğine de sahip. Bununla beraber internette çok sayıda anti-spyware programı da (Spysweeper, spyware terminator, adaware, spyware doctor vs vs )bulunmakta . Bu konuyla ilgili sorularım şunlar:
a) Ana işi kötücül yazılım olan büyük firmalar (Kaspersky, Symantec, McAfee, Trendmicro) dururken neden bu anti-spyware firmalarına güvenelim.
b) Büyük firmalardan farklı olarak bu firmalar güncel tehtidlere karşı önlem alma gibi bir zorlugun altından nasıl kalkıyor olabilirler.

Sahte firefox eklentisine dikkat!

eytisim | 03 December 2008 17:36

Rootshell blogda okuduğum habere gore su gunlerde yayilan sahte firefox eklentisi sifreleri calip Rusya’daki belirli ip adreslerine gonderiyorlarmis.
Bitdefender antivirus programinin “Trojan.PWS.ChromeInject.A” olarak nitelendirdigi bu malware paypal.com gibi internet uzerinden banka islemlerinin sık yapıldığı web sitelerindeki şifreleri çalıyormuş.

Demek ki firefox’un kendi web sitesi dışında biyerlerden eklenti indirirken daha dikkatli olmak gerekiyor
Kaynak : /dev/random