bildirgec.org

www hakkında tüm yazılar

IPAD ile site görüntüleme sorunsalı

Benulas | 19 January 2011 15:13

Merhaba,

Bir IPAD kullanıcısı ve turizmci olarak bir soru sormak istiyorum.

www.gezisitesi.com adresindeki sitenin ana sayfasında sürekli değişen bir resim var. Fakat ben bunu IPAD ile göremiyorum.

Buna karşılık www.gemiseyahati.com adresindeki sitede de aynı şekilde çalışan bir resim var. Fakat bu sitedekini IPAD ile görebiliyorum.

Sorun sitede mi, IPAD’de mi yoksa bende mi?
Yardımcı olursanız sevinirim…

s3Captcha : Görsel Captcha Uygulaması

angelsdemos | 29 October 2010 10:00

s3Captcha, jQuery ile yapılan oldukça hoş bir capcha uygulamasıdır. Diğer captcha uygulamalarının aksine bu uygulama metinler yerine görseller sunarak robotların herhangi methodları kullanarak sitenizi ele geçirmesini engeller.

Captcha, robot ve insan arasındaki farklı bulabilen yazılımlara denir. Herhangi bir soru, resimdeki görselleri girme gibi farklı uygulamalar kullanılarak herhangi bir robotun siteye yük olmaması sağlanır. s3Captcha‘da tamamen açık kaynak kodlu, kişiselleştirilen ve jQuery kütüphanesini kullanan bir yazılımdır.

Görüntü Seçme Bileşeni: imgAreaSelect

angelsdemos | 25 October 2010 09:32

imgAreaSelect, interaktif ortamdaki herhangi bir görüntüyü dikdörtgen biçiminde belirli bir bölümünü seçmenize yarayan bir jQuery uygulamasıdır. Bu uygulama ile seçtiğiniz bölgenin özelliklerini size görebilir, zoom yapabilirsiniz. Ayrıca birçok şekilde geliştirilerek kırpma, düzenleme gibi farklı uygulamalar yapılabilir.

CSS ile hazırlanmış ve özelleştirilebilen imgAreaSelect, API fonksiyonlarını destekler.Farklı php ve asp uygulamarı ile kolay entegrasyonu sağlayabilirsiniz. Tıkladığınız alanın en ve boyu haricinde x1, x2, y1, y2 eksenlerini de öğrenebilir ayrıca seçtiğiniz bölgenin normal koşullarda veya büyültülmüş olarak nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

Eylül 2010’un En Popüler CSS3 Dersleri

angelsdemos | 18 October 2010 09:32

Sürekli gelişen ve hergeçen gün farklı tasarımlar yapılan web teknolojisinde css3 günümüzde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu ayın en popüler css3 uygulama derslerini aşağıdan inceleyebilirsiniz. Bu en popüler 5 dersde farklı teknikleri inceleyerek benzer çalışmalar yapabilirsiniz. Eylül 2010’un En Popüler CSS3 Dersleri;

Simulate Realism with CSS3
(CSS3 ile simüle Gerçekçilik)

CSS3 Speech Bubble
(Css3 ile Konuşma Balonu)

How To Create Depth And Nice 3D Ribbons Only Using CSS3
CSS3 ile Nasıl Derin ve Güzel 3D kurdela yaratma

Interaktif galeri uygulaması: SlickGallery

angelsdemos | 05 October 2010 09:32

SlickGallery, oldukça kolay kullanılabilen ve birçok özelliği bulunan bir jquery & php galeri uygulamasıdır. Tamamen interaktif olarak hazırlanmış bir galeri uygulaması olan SlickGallery ile resimlerinizi kategorilize edebilir, Slayt gösterileri ile ziyaretçilerinize gösterebilir ve bunun gibi birçok işlemi yönetim panelinden kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Slayt gösterisi, atlı karınca modu gibi özellikleri sayesinde ziyaretçilerinizi etkilyebileceğiniz bu uygulama PHP5 & MySQL 4+ üzerinden çalışıyor. Tooltip özelliği sayesinde resimlerin büyük ve normal ölçülerinde görebiliyorsunuz.

Atlı karınca görünümü, küçük resim görünümü ve slayt gösterisi görünümüne sahip SlickGallery, Sürükle ve bırak gibi özelliklere de sahip. Atlı karınca modu sayesinde ziyaretçileriniz resimlerin biraz daha büyük hallerini ve altındaki birçok resmi görebilirken, slaty gösterisi sayesinde ziyaretçilerinze fotoğraflarınızı tek tek gösterebilir ve kararma efekti sayesinde ise ziyaretçilerinizin sadece fotoğrafa yönelmelerini sağlayabilirsiniz.

Yararlı Chrome Eklentileri – Eylül 2010

angelsdemos | 01 October 2010 09:29

Google Chrome, popüler tarayıcılar arasında eklenti desteğine sahip olan ikinci tarayıcı. Firefoxi kadar eklentisi bulunmasada oldukça fazla eklentiye sahip olmaya başladı. Aşağıdaki eklentiler sayesinde web hayatınızı daha rahat bir hale getirebilirsiniz. Eylül ayının popüler yararlı Google Chrome uzantıları;

Eye Dropper

Chrome ve Chromium uzantısı olan Eye Dropper, web tasarım ve geliştiriciler için oldukça hoş bir uygulamadır. Sağ üstte yer alan küçük logosuna tıkladıktan sonra web site içeriğindeki herhangi bir rengin Hex şeklinde size gösterir.

Instant Image Editor

Web sitesinde herhangi bir imaj dosyasını anında düzenleme imkanı veren çok hoş bir uygulama. Pixlr tarafından yapılan bu uzantı ile anında yeni tabda imaj üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

Chrome Editor

Web Tasarımcılar için üretilen bir eklenti olan Chrome Editor, chrome üzerinden html, css, javascript kodlarını anında düzenleme imkanını size sunuyor.

İnanılmaz CSS3 Uygulamaları

angelsdemos | 28 September 2010 19:43

CSS3 tamamen yaygınlaşmasa ve tüm tarayıcılar tarafından tam olarak desteklenmemiş olsa bile birçok başarılı uygulama yapılmakta. Web sitelerinizi daha interaktif ve daha renkli hale getiren bu uygulamalar arasında çizim örnekleri bile bulunmakta. Günümüzde hala imajlar kabul görürken css‘nin sınırları zorlanarak ascii karakterler ile birçok farklı çizim örnekleri de yapılıyor. Birçoğunun detaylı açıklaması da verilen aşağıdaki uygulamaların benzerlerini siz de yapabilirsiniz.

Sweet CSS3 Buttons
(Tatlı CSS3 Butonları)

Bu tatlı css3 butonları sayesinde web sitenizini oldukça renklendireceksiniz.

CSS Logo

Tamamen css kullanılarak çizilen bu logolar uğraş gerektirse de gerçeğini aratmayan cinsten. Tamamen ascii karakterler ile yapılan bu logolar arasında CBS, CNCB-e (NBC), BMW, Univision gibi şirket logoları da var.

CSS Olympic Logo
(CSS Olimpik Logo)

5 kullanışlı jQuery Uygulaması

angelsdemos | 21 September 2010 14:47

web 2.0‘dan web 3.0‘a geçiş aşamaları, html5 ve css3 gibi farklı dillerin gelişmesi ile web uygulamaları artık tamamen interaktif olabiliyor. Görsel açıdan oldukça verimli ve klasik web’te genelde eklentilerle sağlanan birçok uygulama artık bunlara gerek kalmadan sağlanabiliyor. jQuery kütüphanesinin genişliği ile birçok farklı uygulama yapılabiliyor. Aşağıdaki açık kaynaklı ve tamamen ücretsiz uygulamaları geliştirebilir veya kullanabilirsiniz.
Captify

Captify, resimler için hazırlanan basit fakat kullanışlı bir başlık aracıdır. Bu muhteşem jQuery uygulaması ile web sayfanızdaki tüm imajlara başlık ekleyebilir ve kısa notlarınızı imajların altına yerleştirebilirsiniz. Sadece 2.3kb. boyutundaki bu ufak fakat çok yararlı uygulama ile ziyaretçilerinizi bilgilendirebilir, kullanım kolaylığı sayesinde her projenizde yer verebilirsiniz.

gvChart

Birçok uygulamada başarılı şekilde kullanabileceğiniz gvChart, istatiksel verileri tablo ve şema halinde herhangi bir eklenti kullanmadan web sitenize yansıtmaya yarar. 5 farklı demosunu tamamen özelleştirebilir ve istediğiniz gibi web siteniz ile uyum aşamasına getirebilirsiniz. Farklı renkler seçebilme ve istatiklerde tooltip kullanabilme gibi özellikleri sayesinde oldukça kullanışlı bir uygulama.

HTML5 Efektleri

angelsdemos | 09 September 2010 13:26

HTML5, henüz geliştirilme ve dağıtım aşamasında olsa, hatta birçok tarayıcı sürümü tarafından desteklenmemiş olsa da oldukça sevilen bir dil halini aldı. Klasik web yapısını tümüyle değiştiren bu farklı dil ile herhangi bir eklentiye gerek kalmadan tümüyle dinamik tasarımlar oluşturulabiliyor. Tamamen açık kaynak kodlu olduğu için aşağıdaki uygulamaları inceleyebilir ve siz de benzer çalışmalar yapabilirsiniz. Muhteşem HTML5 Efektleri;

Breathing Galaxies

Noise Field

Keylight

Yeni Siteler İçin Ufak Seo İpuçları

admin | 02 August 2010 14:02

Yeni bir site açtıysanız ve ne yapacağınız konusunda bir fikriniz yoksa o zaman yazımızı okumaya başlayın.

Eğer sitenizi yeni açtıysanız ilk yapmanız gereken onu sürekli özgün içeriklerle güncel tutmanız gerek. Özellikle son yıllarda google’nin özgün içerik konusuna normalinden daha fazla özen göstermesi bu maddeyi en önemli madde yapıyor. Tabi ziyaretçinizin de kaliteli ve özgün içeriği görünce sitenize bağlı kalmasıda unutulmamalıdır. Ancak yinede özgün ve güncel içerik zamanınız yoksa kopyaladığınız içeriklerin aralarına 1-2 cümlelik kendi yorumunuzu katabilirsiniz.