bildirgec.org

ie hakkında tüm yazılar

en iyi 10 tarayıcı

silver530 | 17 February 2011 15:47

1 – Chrome

en hızlı, en kolay kullanımlı tarayıcıdır. güvenlik açısından da en iyisi olduğu söylenebilir. zira tarayıcının arkasında çok büyük bir şirket olan google vardır. eklenti desteği vardır ve sayısı hızla artmaktadır. bir önemli özellik ise eklenti yüklendikten sonra tarayıcının yeniden başlatılmasının gerekmemesi.

Chrome
Chrome

JQuery tabanlı Zengin Metin Editörleri

KAghast | 24 December 2010 12:34

Web projelerinde kullanıcı tabanlı içerik üretebilmek için gerekli en önemli araçlardan biri yazı alanlarıdır. (textarea)
Kullanıcının kendini daha iyi ifade edebilmesi için de bu yazı alanlarını özelleştirmeniz ve zenginleştirmeniz gerekmektedir. Çünkü kullanıcı bu alanları verimli kullanabilmek için gerekli temel bilgiden yoksun olarak kabul edilir. Zaten hedef kitlenin de böyle bir ön bilgiye sahip olması beklenemez.

İşte bu noktada WYSIWYGprensibine göre geliştirilmiş zengin metin editörleri (RTE – rich text editor) yardımınıza koşar.
Bu zengin metin editörleri; yani RTE’ler, temel olarak HTML etiketi textarea’yı özelleştirir. Javascript destekli olarak bu alan için bir iframe yaratır ve çeşitli ön tanımlı araçlarla size bir metin editörü hazırlar. Böylece kullanıcı gerçek bir metin editörü kullanıyormuş gibi biçimlendirilmiş yazı girebilir.
Artık geliştirilen projelerde JQuery’nin vazgeçilmezliği ortada olunca ben de sizler için güncel popüler JQuery tabanlı metin editörlerini bir araya toplamak istedim. Böylece JQuery destekli projelerinizde başınızı ağrıtmadan kolay ve hızlı bir şekilde metin editörü ekleyebileceksiniz.

MarkitUp

Resmi Web Sitesi | Demo

PROGRAM VE OYUNLARI İNDİRİP YÜKLEME SORUNUNA SON

eyupcan199 | 22 November 2010 14:00

Hepimiz için külfettir ,ufak programları indirip kurmak. İşte bu derdi ortadan kaldıran mucize gibi bir tarayıcı eklentisi: SPOON

Bu eklenti ile istediğimiz programı herhangi bir kurulum işlemi yapmadan internet tarayıcımız üzerinden çalıştırabiliyoruz. ne yazık ki SPOON sınırlı sayıda program ve oyunu çalıştırabiliyor.

Sürekli genişleyen program arşivine şurdan:http://www.spoon.net/Apps/

oyunlara şurdan:http://www.spoon.net/Games

Eklentiye ise şuradanulaşabilirsiniz:

not:uygulamayı kullanabilmeniz için ücretsiz üyelik açmalısınız.

ie8, 1 milyar malware engelledi

admin | 26 July 2010 10:02

ürün müdürü james pratt bloğunda yaptığı duyuruda, smartscreen filter isimli eklenti yardımıyla 1 milyar adet zararlı yazılımın yüklenemeden engellendiğini öne sürdü.

smartscreen filter isimli yazılım, ziyaret etmeye çalıştığımız sitelerin adreslerine ait sicil bilgilerini özel bir sunucudan sorguluyor. eğer sunucudan zararlı içerik yanıtı alınırsa ekrana uyarı mesajı koyuluyor ve söz konusu bağlantının bilgisayarımıza zarar verebilecek yazılımlar içerdiği bildiriliyor. bu sayfadan nasıl kurtulabileceğimiz konusunda ipucu vermeyi de ihmal etmemişler.

İnternet Explorer’a CSS3 yaması!

brum | 14 July 2010 16:33

css3pie logo
css3pie logo

Evet, yanlış duymadınız! Artık İnternet Explorer da CSS3‘ün nimetlerinden yararlanabilecek. Nasıl mı? CSS3PIE sayesinde! İnternet Explorer‘da css3 elementlerini kullanabilmek için geliştirilen bir eklenti de diyebiliriz buna.
Yapmanız gereken işlemler;

  1. aşama, buradan dosyları indirip, arşivden çıkarmanız gerekiyor.
  2. aşama da ise arşivden çıkardığınız da PIE.htc isimli bir dosya elde edeceksiniz. bütün işi yapan dosya bu! dosyayı kullanacağınız proje klasörünüzün içine kopyalamanız sizin yararınıza olacaktır!

Son aşama ise .css dosyasına eklenecek bir satırlık bir kod, css3’ü kullandığınız bölüme bu kodu ekleyin;
behavior: url(kopyaladığınız_dosya_yeri/PIE.htc);

İşte o büyük devrim!…

atalay ahmet | 10 April 2010 11:04

bundan tam 15 yıl önce microsoft‘un windows işletim sistemi ile bütünleşik olarak sunduğu; spyglass mosaic‘i taban alarak geliştirdiği web tarayıcısı internet explorer’ın, bu yazımda ne aşamalardan geçtiğini, rakipleri arasından nasıl sıyrılıp zirveye ulaştığını ve ardından tahtını şu sıralarda nasıl, kimlere devrediyor olduğunu inceleyeceğiz.

  • o yılların hakim tarayıcısı olan netscape navigator‘un ie’ye en büyük rakip olduğu zamanlardı. ie piyasaya henüz girmiş ve zaman içinde gelişerek ilerliyordu.

işte ie’nin sürümleri ve gelişmeleri, rakipleri, yükselişi ve bugün yavaş yavaş tercih edilmemeye başlanması hakkında konuşma vakti…

IE9 Test Versiyonunu Deneyin

trampfd | 17 March 2010 19:26

Microsoft tarafından Internet Explorer 9 Preview Release (önizleme sürümü) duyuruldu.
Html5, CSS3, SVG desteği gibi oldukça önemli ve yeni özellikler eklenen internet explorer 9 un javascript motoru da yeniden yazılmış ve diğer tarayıcılara nazaran performans konusunda iyileştirmeler yapılmış.

Acid 3 test puanı: 55/100

SunSpider Javascript Benchmark sonuçlarına göre ise şimdiden Firefox 3.6 ve Firefox 3.7 Alpha 2 sürümünü geçmiş.

QuakeLive ile oyuna devam

axanc | 15 March 2010 23:33

quake serisi oyunlar, fps oyunlarının belki de en popüleri olarak tarihteki yerini altı. ve şimdi bu seriyi bilgisayarınıza yüklemeden artık web tarayıcınızdan quake live ile oynayabilirsiniz.

tek yapmanız gereken quake live sitesinden bedava bir hesap açmak ve gerekli eklentiyi yüklemek. Eklentiyi yükledikten sonra oyunun ilk seferde açılması bir iki dakika alacaktır.

Oyun açıldıktan sonra isterseniz hemen aksiyona dalabiliyorsunuz, isterseniz de mahmurluktan kurtulup, eski el alışkanlıklarını kazanmak için bir süre çalışma yapabiliyorsunuz.

Karakterinizin ayarlarını gönlünüzce değiştirebiliyorsunuz.

Ayrıca Quake Live geniş bir karakter galerisine sahip.

Klavye ve mouse ayarlarını değiştirmek ise her zamankinden daha kolay.

Oyunun oynayışına gelince, online oyunlar oldukça hareketli, hatta bazen kaotik bile olabiliyor. Çok sık olmasa da zaman zaman oyundan düşmek olası. Eskisi gibi oyun karşısında 3-4 saat geçirmenizin önündeki belki de tek engel bu olsa gerek. Zaten her zamanki gibi Quake karşısında zaman kavramı kayboluyor.

Grafikler oldukça akıcı, kontroller ise rahat. Beklenenin çok da üzerinde bir performans sunuyor.

sistem gereksinimleri
– i̇şletim sistemi: xp, vista, windows 7
– tarayıcı: ie7 veya yukarısı, firefox 2.0 veya yukarısı, ne yazık ki chrome üzerinde çalışmııyor.
– i̇şlemci: 800mhz pentium iii
– ekran kartı: nvidia geforce 4mx, ati radeon 8500, intel i915
– çözünürlük: 1024×600
– bağlantı: adsl veya fiberoptik.

eğer internet üzerinde quake oynayarak zaman geçirmek istiyorsanız, quake live hızlı ve eğlenceli bir yol. i̇ş yerinde oynarken sesi kapatmayı unutmayın!

IE 6’nın Cenazesi Kaldırıldı

angelsdemos | 10 March 2010 12:17

Microsoft‘un popüler tarayıcısı Internet Explorer 6‘nın cenazesi geçtiğimiz günlerde kaldırıldı. Törene Internet Explorer geliştirici ekibi, töreni yapan web tasarım şirketi ve rakip birçok tarayıcı katıldı.

Amerika’da Aten Design adında bir web tasarım şirketi Internet Explorer 6 için cenaze töreni yapmaya karar verdi. Fakat şirket bu tarayıcının gitmesinden üzülmek yerine oldukça sevinçli. CSS ve JavaScript uygulamalarının IE6‘da oldukça sorunlu çalıştığını söyleyen şirket çalışanları töreni “Öldü de kurtulduk” şeklinde yorumluyorlar.

Internet Explorer 6’ya destek, çıkışından 8 yıl sonra yani 1 Mart 2010 tarihinde resmi olarak kesildi. Google artık Google Docs ve YouTube gibi birçok uygulamasını IE6‘ya göre tasarlamayacak ve uygulamaların uyumunu kontrol etmeyecek. Ancak IE6 hala pazar payının 20%‘sini elinde bulunduruyor.

Tarayıcı Seçim Ekranı Geliyor

angelsdemos | 02 March 2010 12:19

Microsoft, Avrupa komisyonu ile yaptığı anlaşma sonucunda; bazı Windows sürümlerinde internet tarayıcısını seçmeyi sağlayacak bir seçim ekranı sunacak. Önümüzdeki günlerde başlayacak olan bu uygulama ile 12 tarayıcı arasından seçim yapabileceğiz.

Seçim ekranının ilk sayfasında sadece 5 tarayıcı yer alırken diğer tarayıcılar sayfalandırılacak. İlk girişte göreceğiz 5 tarayıcı ise her seferinde rasgele seçilecek .Ayrıca her tarayıcının altına kısa bir şekilde tanım cümlesi yazılacak.

Tarayıcı seçim ekranı Windows XP, Windows Vista ve Windows 7‘de uygulanacak. Seçim ekranının tasarımını tamamlayan Microsoft, bu çözümün oldukça mantıklı olduğunu ve kızışan olayları yatıştırabileceğini savundu. Tarayıcı seçim ekranı yapılacak bir güncelleme sonucunda Windows sürümlerinde yer alacak.