bildirgec.org

web hakkında tüm yazılar

10 harika jquery uygulaması

lazaronnie | 10 June 2011 13:35

jQuery

jquery + çıktığından beri web siteleri renklendi, hareketlendi. ancak kimi zaman güzel ve işe yarar eklentiler bulmak kolay olmuyor. ücretsiz olmaları da ayrıca önemli. işte acil ihtiyaç duyulduğunda işimize yarayacak bir kaç güzel juery eklentisi.

———————————–
jquery’nin ui (user interface) projesikapsamında geliştirmeye tabi bulunan bu uygulama bir işletim sistemininki kadar görsel bir takvim uygulamasını ziyaretçilerinize sunmanızı sağlıyor. insanları yazarak değil de görsel yöntemlerle tarih vermeye ikna etmiş oluyorsunuz.

En iyi browser su anda hangisi?

cenkkorbo | 04 May 2011 10:43

Google Chrome

Rakiplerine göre çok yeni olmasına rağmen kullanıcı rahatlığı, hızı ve Sistem belleğini tüketmemesi açısından tarayıcıların zirvesine yerleşmeyi başarmış ve bir çok kişininde vazgeçilmezi olmuştur. Chrome için söylenecek tek şey hala kurup denemediyseniz büyük bir kayıp içerisindeniz.

Limitleri Zorlayan HTML 5 ve WebGl Örnekleri

maxhoper | 04 April 2011 17:40

Mozilla grubu firefox 4 ile birlikte tarayıcısının html 5’e verdiği desteği ve stabilitesini göstermek amacıyla birbirinden başarılı demoların ve tasarımların bulunduğu bir internet sitesi hazırladı.

web o wonder
web o wonder

Söz konusu siteye Web O'(pen) Wonder dan ulaşmak mümkün.
web o wonder ziyaretçilerine html 5 ve/veya webgl ile hazırlanmış özel tasarımlardan örnekler veriyor.
webgl: bilindiği üzere açık kaynak kodlu bir opengl api’si ve javascript ile yazıldı. webgl herhangi bir ekstra yazılım gerektirmeksizin tarayıcı üzerinden 3d objelerin modellenmesinde kullanılabiliyor.

internetten ders çalışmak

silver530 | 11 March 2011 12:01

ders çalışmak bazı öğrenciler için kabus olabilir ama bu kabus internet sayesinde eğlenceli bir hale dönüşebiliyor. nasıl mı, tabiki de ttnet vitamin ile. bu servis ilköğretim ve lise müfredatında bulunan dersleri içeriyor.

ttnet vitamin
ttnet vitamin

ilkokul bölümü okuma bilenlerin rahatlıkla kullanablecekleri ve üst sınıflarında anadolu liseleri için araştırma yapabilecekleri şekilde tasarlanmış. program milli eğitim bakanlığının programlarına uygun hazırlanmış. konular basitten başlıyor ve ilerledikçe detaylı ayrıntılara giriliyor. matematik, fizik, kimya, biyoloji, dil ve anlatım, ingilizce öğrenim paketleri var.

evinizden tv kanalı kurun

silver530 | 01 March 2011 11:32

internette yapılabilecek en ilginç şeylerden birisi de tv yayını yapmaktır. bunun için bir adet web kamerasına ihtiyacınız var. internet üzerinden tv yayını yapmak için çok seçeneğiniz bulunuyor. ancak bunların çoğu için az ya da çok teknik bilgiye ihtiyaç var. biz şimdi teknik bilgi gerektirmeyen servislerden çok başarılı olanlarından biri olan camstreams‘i inceleyeceğiz.

camstreams
camstreams

şimdi bu servis sayesinde evimizdeki webcam ile messenger’dan kolay bir şekilde arkadaşlarımızla görüntülü görüşebildiğimiz gibi bir tıkla dünyaya yayın yapabileceğiz. bu siteden yayın yapmak istiyorum dedikten sonra üyeliği tamamlamamız gerekiyor.

yayın yapmak istiyorum
yayın yapmak istiyorum

pixlr kullanın

ufopilotu | 28 February 2011 20:03

pixl web erişiminizin olduğu her yerde fotoğraflarınızı çevrimiçi bir şekilde düzenleyebileceğiniz bir site.

üyelik alarak, eski dosyalarınızı da daha sonra düzenleyebilmek amacıyla koruyabilirsiniz. düzenlediğiniz fotoğrafları kullanıcı tarayıcısında tuttukları için fotoğraflarınız yalnızca sizin pc ya da laptoplarınızda kalıyor.

nasıl kullanılabileceğini görmek için ictpublish üzerinden videolarını izleyebilirsiniz.

google chrome 10 – 11 beta

lazaronnie | 21 February 2011 13:59

chrome crankshaft versiyonu ve v8 javascript motorunun hız artış grafiği
chrome crankshaft versiyonu ve v8 javascript motorunun hız artış grafiği

google, dün daha fazla kararlılık ve uyum vaad eden, beta 10 kullanıcı sürümü ve geliştiriciler için beta 11 olmak üzere iki yeni sürüm duyurdu. geçtiğimiz 6 haftalık süre zarfında da google yine boş durmamış, kilometre taşı sayılabilecek silent-auto update mechanism (sessiz güncelleme motoru) özelliğiyle adından söz ettirmeyi başarmıştı. ancak görülüyor ki yeni sürümde de yine boş durmamışlar. bir çok önemli özelliğin kullanıma sunulduğu yapılan açıklamalar arasında.

8 css3 sitesi keşfedelim

silver530 | 17 February 2011 12:04

1 – css3.com

css3 ‘ün resmi sitesi. css3’ün referans rehberini bulabileceğiniz ve blog tarzında css3 örneklerinin yayınlandığı sade bir site.

css3.com
css3.com

2 – css3please

css3 kodları tarayıcıdan tarayıcıya farklılık göstermektedir. bu site de css3 ile yapılabilecek bir görsellik için hangi tarayıcıda hangi kodun çalıştığını gösteren çok pratik bir site.

css3please
css3please

3 – css3generator

çok hızlı bir şekilde css3 kodu oluşturabileceğiniz son derece kullanışlı bir site. listeden eklemek istediğiniz css3 özelliğini seçdikden sonra piksel ve renkdeğerlerini girmeniz yeterli. her tarayıcı için gerekli kodları site bizim için oluşturuyor.

css3generator
css3generator