bildirgec.org

opera hakkında tüm yazılar

En iyi browser su anda hangisi?

cenkkorbo | 04 May 2011 10:43

Google Chrome

Rakiplerine göre çok yeni olmasına rağmen kullanıcı rahatlığı, hızı ve Sistem belleğini tüketmemesi açısından tarayıcıların zirvesine yerleşmeyi başarmış ve bir çok kişininde vazgeçilmezi olmuştur. Chrome için söylenecek tek şey hala kurup denemediyseniz büyük bir kayıp içerisindeniz.

Dramanın ve Operanın Kraliçesi: Maria Callas

mariacallas | 28 February 2011 09:02

Dramaqueen, hayatı uçlarda yaşayan; aşkı da, ayrılığı da, mutluluğu da, acıyı da tabiri caizse ‘dibine kadar’ yaşayan insanlar, ziyadesiyle kadınlar için kullanılan bir tabir. Bir gün TV’de yayınlanan bir biyografik belgesel ile tanıdığım ve yaşamından ismini takma ad olarak kullanacak kadar etkilendiğim bir dram kraliçesini, efsanevi opera sanatçısı Maria Callas’ı anlatmak istiyorum.

Sanatıyla olduğu kadar sansasyonel yaşantısıyla da ünlü olan Diva, 2 Aralık 1923 yılında New York’da doğdu. Asıl adı Anna Maria Cecilia Sofia Kalogeropoulos olup Yunan asıllıydı. Sanat hayatına 9 yaşındayken aldığı piyano dersleriyle başlamıştı. 1937 yılında annesinin babasından ayrılarak, iki kızını da yanına alıp Yunanistan’a dönmesiyle, 15 yaşında hayatı boyunca onda iz bırakacak olaylardan ilkini yaşamış oluyordu. Daha sonraları, kendisini bir opera sanatçısı yapmak için uğraşan ama zirveye çıktıktan sonra da kendisini kıskandığını düşündüğü annesiyle araları açılacaktı.

en iyi 10 tarayıcı

silver530 | 17 February 2011 15:47

1 – Chrome

en hızlı, en kolay kullanımlı tarayıcıdır. güvenlik açısından da en iyisi olduğu söylenebilir. zira tarayıcının arkasında çok büyük bir şirket olan google vardır. eklenti desteği vardır ve sayısı hızla artmaktadır. bir önemli özellik ise eklenti yüklendikten sonra tarayıcının yeniden başlatılmasının gerekmemesi.

Chrome
Chrome

Mobil Siteleri Test Etmek için Araçlar

wmafk | 22 November 2010 10:02

Son günlerde akıllı telefonları kullanımı gittikçe artıyor. Bu kullanıcılar bilgisayarlarında yaptıkları işlerini artık telefonlardan yapıyorlar. Mail atıyor, chat yapıyor ve internette geziyor. Bu yüzden, web site sahipleri artık sitelerini bu kullanıcıların ziyaret edebilecekleri şekilde ayarlamaları gerek.

Sitelerini bir şekilde bu kullanıcıların ziyaret edebilecekleri hale getirdikten sonra sonucu görmek gerek. Eğer akıllı telefonunuz vs. yoksa bu araçlar işinize yarıyabilir.

iBBDemo2

iBBDemo2
iBBDemo2

iBBDemo2 bir Adobe Air uygulaması olup, Sitenizi Iphone ve Ipad’den görünümünü test eder.

Opera’ya Geçmek için Birkaç sebep

aksuck | 17 November 2010 12:03

Firefox, eklentileriyle her zaman ihtiyaçlarımı karşılayan bir browser olmuştur.
Ancak hantallığı beni kendisinden vazgeçirdi. Keza chrome’da artık çok hantal.

opera hız açısından çok iyi (özellikle ilk açılışta)
ancak ihtiyaçlarımı karşılamakta yetersiz görünüyordu.
keşfettigim belki de bir çoğunuzun önceden bildiği bir kaç minik özellikle benim için bir numaralı koltuğa (şuan için) oturmuş durumda. peki nedir bunlar?

Misal 1:

Adblock eklentisi malum vazgeçilmez. Kendisini firefox’tan iyi tanırız. banner’ları bir güzel engeller. opera’da bunun için bir eklenti kullanmanıza gerek yok. Gördüğünüz gibi sitede bir kaç banner var. Sağ tıklayıp “içerik engelle“ye tıklıyoruz. Ardından istemediğimiz banner‘ları seçiyoruz ve sonrasında tamama tıklıyoruz. Gördüğünüz gibi banner’lar kayboluyor. Bu kadar basit. Ancak şöyle bir zayıflığı var. Websitesi, sayfanın aynı yerindeki banner’ı farklı bir reklamla değiştirirse tekrar engellemeniz gerekiyor ki buna şükür diyerek diğer misalimize geçiyoruz.

7 adet kullanışlı Opera 11 eklentisi

dextarus | 11 November 2010 17:26

Opera 11. sürümünün çıkmasıyla Chrome, Firefox ve Safari gibi eklenti dünyasına kapılarını açtı.
Bu yazıda belirtilen eklentileri kullanabilmek için Opera 11 yüklü olması gerekmektedir.
1- Translate
Chrome’un Google Çeviri eklentisi gibi çalışmakta. Girdiğiniz sayfayı istediğiniz dile çevirmenizi sağlıyor.

Translate Eklentisi
Translate Eklentisi

2- Image Preview
Öngösterim resimlerinin üzerine geldiğinizde daha büyük versiyonlarını yeni sayfa açmadan görmenizi sağlıyor. Facebookta özellikle çok işe yarıyor.

Image Preview Eklentisi
Image Preview Eklentisi

3- Weather Forecast
İstediğiniz şehrin hava durumunu bu eklenti sayesinde anında öğrenebiliyorsunuz.

Weather Forecast Eklentisi
Weather Forecast Eklentisi

Tarayıcınızda Bulunması Gereken 10 Eklenti

Atomic Bomb | 10 November 2010 15:00

10. Web of Trust (WOT)

Web of Trust veya kısaca WOT, daha güvenli bir gezinti için oluşturulmuş tarayıcı eklentisi. Örneğin google’dan bir arama yaptınız diyelim. WOT, her arama sonucunun yanına renkli dairelerle sitenin güvenirliğini gösteriyor. Yeşil sitenin güvenilir olduğunu, sarı dikkatli olmanız gerektiğini, kırmızı ise bu siteden uzak durmanız gerektiğini gösteriyor. Bu renki daireleri tıkladığınızda siteye ilişkin değişik kategorilerdeki bilgileri görüyorsunuz.
Örneğin bir siteden alışveriş yapacaksınız, site hakkında bilgiye sahip değilsiniz, o zaman diğer WOT kullanıcılarının siteye verdiği puanı görebilirsiniz.

WOT firefox, opera, chrome ve internet explorer uyumlu.

9. Google Translate

Web çeviri siteleri zaten vardı ancak bunlar bilmediğiniz bir dildeki siteleri çevirdiği zaman gerçekten yararlı oluyor. Örneğin italyanca bir siteye girdiniz, bilgi almak niyetindesiniz ama italyanca bilmiyorsunuz, siteyi bildiğiniz bir dile çevirip gereken bilgileri alabilirsiniz.

Firefox için buradan, Safari için buradan, opera için de buradan eklentiyi indirebilirsiniz.

Yeni Web Tarayıcısı RockMelt Geliyor!

highway star | 09 November 2010 15:56

natscape’in geliştiricilerinden, web tarayıcısı öncülerinden marc andreessen‘in de desteklediği, tim howes ve eric vishria tarafından geliştirilen yeni web tarayıcısı rockmelt piyasaya hızlı bir giriş yapacağa benziyor.

yeni web tarayıcısı yaklaşık 2 senelik bir geliştirme süreci geçirmiş. açıkcası kullandığı, alıştığı şeyleri değiştirmekte zorlanan beni, “hayatta değiştirmem” dediğim tarayıcım google chrome‘dan caydırabilir gibi duruyor rockmelt. daha net bir yorum için biraz daha beklememiz gerekiyor.

Hangi Facebook arkadaşınız sizi silmiş?

angelsdemos | 08 November 2010 09:32

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım platformu Facebook‘u günümüzde birçok kişi kullanıyor. Hayatımızı paylaşabileceğimiz bir platform halini alan Facebook’tan bizi kim silmiş ya da kim engellemiş bilmiyoruz. Unfriend Finder isimli küçük uygulama bu sorunumuzu çözüyor.

Bir Greasemonkey uygulaması olan Unfriend Finder’i Firefox, Chrome, Safari ve Opera üzerinde kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ücretsiz olarak dağıtılan Unfriend Finder‘in Türkçe dahil 45 dil desteği bulunmakta. Ayrıca birçok farklı dil çevirisi sürüyor. Unfriend Finder yüklendikten sonra Facebook sayfanıza ufak eklentiler getirerek size yardımcı oluyor.