bildirgec.org

mozilla hakkında tüm yazılar

Mozilla Firefox 4.0.1 yayınlandı.

TheFox | 06 May 2011 12:45

Yeni Mozilla Firefox 4.0.1
Yeni Mozilla Firefox 4.0.1

Mozilla’nın internet tarayıcısı Firefox yeni sürümü 4.0.1 yayımlandı. Firefox kurulum esnasında eski sürümünden 6 kat daha hızlı olduğunu söylüyor ve kurulumdan sonra ilk göze çarpan yeni görünüm google chrome’a benziyor sekmeler olsun, linklerin üzerine geldiğinizde sol altta çıkan url olsun chrome a çok benziyor.

Limitleri Zorlayan HTML 5 ve WebGl Örnekleri

maxhoper | 04 April 2011 17:40

Mozilla grubu firefox 4 ile birlikte tarayıcısının html 5’e verdiği desteği ve stabilitesini göstermek amacıyla birbirinden başarılı demoların ve tasarımların bulunduğu bir internet sitesi hazırladı.

web o wonder
web o wonder

Söz konusu siteye Web O'(pen) Wonder dan ulaşmak mümkün.
web o wonder ziyaretçilerine html 5 ve/veya webgl ile hazırlanmış özel tasarımlardan örnekler veriyor.
webgl: bilindiği üzere açık kaynak kodlu bir opengl api’si ve javascript ile yazıldı. webgl herhangi bir ekstra yazılım gerektirmeksizin tarayıcı üzerinden 3d objelerin modellenmesinde kullanılabiliyor.

Internet Explorer 9 u kullanmak için 9,5 (dokuzbuçuk) iyi neden

thomasguven | 21 March 2011 10:57

Microsoft İnternet Explorer 9 u kullanmak için 9,5 (dokuzbuçuk) iyi, neden?

IE9
IE9

Internet Explorer 9’un Google Choreme ile savaşı.
Çoğumuzun bildiğigibi Microsoft resmi olarak İnternet Explorer 9(Ag tarayıcısı-Kaşif) ‘u piyasaya sürdü.
Deneme sürümünü kullanan bir çok kişi kimi zaman bugüne kadarki en iyi versiyon kimi zaman ise bütün işlerini berbat eden versiyon olarak değerlendirdi.

Ama Microsoft ve İnternet için bu gün yeni bir gün. Sonunda Google Chrome tarayıcısıyla kafa kafaya gelme günü.
Windows kullanıcıları şimdi İnternet Explorer’a geçmenin iyi olup olmayacağını düşünüyorlar. Eski versiyonları kullanan bir çok kullanıcı şu anki durumlarından çok memnun olabilir. Diğerleri Chrome, Firefox veya Opera kullanıyor olabilirler ama İnternet Explorer 9’a geçmenin ne gibi yararları olacağını da merak ediyorlardır herhalde.

google chrome 10 – 11 beta

lazaronnie | 21 February 2011 13:59

chrome crankshaft versiyonu ve v8 javascript motorunun hız artış grafiği
chrome crankshaft versiyonu ve v8 javascript motorunun hız artış grafiği

google, dün daha fazla kararlılık ve uyum vaad eden, beta 10 kullanıcı sürümü ve geliştiriciler için beta 11 olmak üzere iki yeni sürüm duyurdu. geçtiğimiz 6 haftalık süre zarfında da google yine boş durmamış, kilometre taşı sayılabilecek silent-auto update mechanism (sessiz güncelleme motoru) özelliğiyle adından söz ettirmeyi başarmıştı. ancak görülüyor ki yeni sürümde de yine boş durmamışlar. bir çok önemli özelliğin kullanıma sunulduğu yapılan açıklamalar arasında.

en iyi 10 tarayıcı

silver530 | 17 February 2011 15:47

1 – Chrome

en hızlı, en kolay kullanımlı tarayıcıdır. güvenlik açısından da en iyisi olduğu söylenebilir. zira tarayıcının arkasında çok büyük bir şirket olan google vardır. eklenti desteği vardır ve sayısı hızla artmaktadır. bir önemli özellik ise eklenti yüklendikten sonra tarayıcının yeniden başlatılmasının gerekmemesi.

Chrome
Chrome

açık kaynak kodu mu, kapalı kaynak kodu mu?

denizkar | 16 February 2011 20:48

bedelsiz ve açık kaynak ve kapalı kaynak bir yazılımı piyasaya sürmek için kullanılan iki farklı yöntem.

kapalı kaynak yönteminde kaynak kodları açıklanmaz. bu yöntemde kullanıcılara sadece yazılımı çalıştırma hakkı verilir. Her ne kadar ağustos 2010’da microsoft interoperability genel müdürü jean paoli “microsoft açık kaynağı seviyor, açık kaynak karşıtı konumumuz bir yanlış anlama” dese de Windows ve Microsoft office’in yaratıcısı microsoft bu yönetimin uzun süredir savunucusu.

Mozilladan “kör edici” özellik!

lazaronnie | 10 February 2011 11:44

firefox 4 beta 11 sürümüne yeni bir özelliğin ekleneceğini duyurdu. buna göre reklam firmalarının başvurdukları ve kullanıcının alışkınlıklarını takip edebilme amacı güden çerez ile takip sistemlerini kapatabilecekler. bu özellik ayrıca bir takım güvenlik açıklarını da kapatmış olacak.

mozilla‘nın * yaptığı açıklamaya göre windows, mac ve linux alt yapısına sahip bilgisayarlar, sunucuya iletecekleri meta başlık sayesinde, kullanıcının alışkanlık takibine girmek istemediğini iletebilecek. firmanın bloğunda yaptığı duyuruya göre, bu özelliğin işlemeye başlaması biraz zaman alacak.

Zaman Tasarrufu Sağlayan Firefox Eklentisi

sequieros | 20 December 2010 09:37

Firefox, tartışmasız internet kullanıcıları için popüler bir tarayıcı. Bazen yavaş olduğu söylense de add-on‘ları bakımından gerçekten zengin bir içeriğe sahip. Bu eklentiler sayesinde bir tarayıcıdan daha fazlasına sahip olabiliyoruz. İşte verimliliği arttıracak ve işimizi daha kolaylaştıracak firefox eklentileri:

# Similar Web: Bu eklenti en iyi web sitelerini bulmanın en kolay yolu. Bu kenar çubuğu, incelemekte olduğunuz web siteleri ile ilgili başka sitelerin minyatür şeklini gösterir.

# Google Shortcuts Plugin: Bu eklenti tüm google hizmetlerini gösterir veya açılır menü olarak tek tıklamayla istediğiniz hizmeti kullanmanızı sağlar. Ya da ayarlar kısmında ufak değişiklik yaparak istediğiniz google hizmetlerinin görünmesini sağlayabilirsiniz.

# Thumbnail Zoom: Facebook, Twitter, Amazon, Myspace, Flickr gibi sitelerde yer alan küçük resimleri yakınlaştırmayı sağlar.