bildirgec.org

sekme hakkında tüm yazılar

Yararlı jQuery Sekmeli Navigasyon Uygulamaları

angelsdemos | 30 September 2010 12:48

Web 2.0 ile yaygınlaşan ve kullanılmaya başlanan sekmeli tablolar artık birçok web uygulamasında yer edinmiştir. Bir sayfaya birden fazla sayfayı sığdırmak veya ziyaretçilerimizi yeni sayfa yüklenmesinden kurtarmak gibi birçok hoş özelliği bulunan bu uygulama jQuery ile oldukça hoş bir hal aldı. Farklı geçiş efektleri ile güzelleşen bu özelliği aşağıdaki birçok uygulamaya bakarak inceleyebilirsiniz. Yararlı jQuery Sekmeli Navigasyon Uygulamaları;

Create A Tabbed Interface Using jQuery
(jQuery ile Sekmeli Tablo Arayüzü Oluşturun)

Sweet AJAX Tabs With jQuery 1.4 & CSS3
(jQuery 1.4 & CSS3 ileTatlı Ajax Seklemeri)

firefox “tab candy” betayı duyurdu

admin | 27 July 2010 14:57

mozilla‘nın kullanıcı deneyimlerinden sorumlu bölüm başkanı aza raskin, kullanıcıların dramatik biçimde boğuşmak zorunda kaldıkları sekme kaos’unu yok edebilecek, “tab candy” adını verdikleri bir projeyi geliştirmeye başladıklarını duyurdu.

“tab candy”, bir eklenti değil. raskin’e göre bu yeni bir özellik ve ekibin planı, bu özelliği gelecekte çıkaracakları versiyonlarda kullanıma sunmak. işin özünde kullanıcılar açık sekmelerini bir pencere içinde ayırıyor, kategorilere bölüyor ve her kategori yeni bir sekme oluyor.

tıkladığınızda altındaki alt sekmeleri firefox‘a gönderiyorsunuz. böylece mesela 50 tane sekme bile açsanız bunları bir kez düzenledikten sonra ekranda yalnızca 5 sekme görüyorsunuz. diğer 45 sekmeyle uğraşmıyorsunuz. her bir gruba yine firefox üzerinden sıçrayabiliyor, bir başka grubu görüntülemek üzere alıp getirebiliyorsunuz. işiniz bitince geri arkaplana gönderiyorsunuz. bu bir çeşit 3 boyutlu desktop uygulaması gibi düşünmek mümkün. (3d küp efekti içermiyor, yanlış anlaşılmasın)

google chrome nedir, ne değildir?

lazaronnie | 23 July 2010 17:54

chrome‘da yazdırma önizleme özelliği ister misiniz? ben çok isterim. ancak biraz daha beklememiz gerekecek. çünkü buna benzer özellikler chrome 6 ile birlikte gelecek.

bilindik yazılım geliştiriciliği, insanların dikkatini daha fazla çekmek için eğlenceli özellikler ekleme noktasında birleşmeye başladı. bu noktanın odağında, kalıplaşmış kod kullanımıyla chrome’un altıncı sürümü, önemli bir kilometre taşı olacağa benziyor.

google, bu tarayıcıyı sürekli geliştirmeye tabi tutacağına inanıyor. bu inanç, microsoft internet explorer, opera, mozilla firefox ve apple safari gibi kullanışlı yazılımların yarattığı çıtayı bir anda yakalamaya yetti. tarayıcı mayıs ayında elde ettiği %7.0’lık kullanım oranını, haziranda %7.2’ye taşımayı başardı.

firefox sekme (tab) ipuçları

bakiyyebemolu | 16 February 2010 14:38

artık hemen hemen tüm tarayıcılar sekme özelliği sunsa da firefox‘un bu konuda görece daha esnek olması, tablar konusunda birçok eklentiye sahip olması, onu popüler yapan bir güzel özelliği. sekmeler konusunda biraz sıkıntılıysanız veya sekmeleri daha işlevsel kullanmak istiyorsanız işte birkaç ipucu:

kısayollar
Ctrl + 1: en soldaki sekmeyi seçer.
Ctrl + 2-8: sekmeler arasında sıra ile geçisi sağlar.
Ctrl + 9: en sağdaki sekmeyi seçer.
Ctrl + F4: mevcut sekmeyi kapatır.
Ctrl + T: yeni sekme açar.
Ctrl + Tab: sonraki sekmeye geçer.
Ctrl + Shift + Tab: bir önceki sekmeye geçer.
Ctrl-W veya Ctrl-F4: sekmeyi kapatır.
Ctrl-Shift-T: sekme kapatma işlemini geri alır.

App Tabs
bu eklenti sayesinde sekmelerin boyutu, sitelerin faviconlarına kadar küçülür. böylelikle tüm sayfa başlığı yerine favicon görür ve çok sekmeli sörflerinizde alandan tasarruf edersiniz.

buradan eklentiyi indirebilirsiniz.

Find In Tab
bildiğiniz gibi ctrl+f kısayolu ile arama yapıyoruz. bu eklenti ile sadece içinde bulunduğunuz sekmede değil, açık olan tüm sekmelerde arama yapabilirsiniz.

eklenti, buradan indirilebilir.

jQuery Tools ile daha ileri jQuery gereçleri

Flashcentury | 09 December 2009 12:28

Son zamanlar web programcıların biricik aşkı jquery‘yi web tasarım işiyle uğraşıp da duymayan kalmamıştır sanırım.

Şimdi sizlere jquery efektlerinizi çok daha kolay ve zahmetsizce yapabileceğiniz jQuery Tolls’u tanıtacağım.

jQuerz Tolls
jQuery Tolls

…..

jQuery Tools en güzel özelliği belli başlı en çok kullanılan jQuery gereçlerini bir arada sunuyor olması.

Peki nedir bu gereçler derseniz;

 • Tabs (Sekmeler)
  Web çalışmalarınızda yatay veya dikey sekmeler oluşturabilirsiniz.
  jQuery Tolls | Tabs
  jQuery Tolls | Tabs
 • Tooltip (Açıklama baloncukları)
  Text alanlarına, Resimlere veya form elemanlarına açıklama veya yardım baloncukları koyabilirsiniz.
  jQuery Tolls | Tooltip
  jQuery Tolls | Tooltip

Firefox Sekmelerini Kurtarmak

birolkoklu | 12 October 2009 20:03

Firefox kullananların muhtemelen karşılaştığı bir sorundur tabi özellikle firefox’u kapatırken sekmeleri kaydeden kesim için..

Şimdi bazı kişiler, kaydedilmesini istediğin sekmeleri nasıl kaybediyorsun diyebilirler ama oluyor işte.

Tüm sekmeler bir pencerede toplanıyor olmasına rağmen bazen spam sayfalar yeni pencerede açılıyor. Siz o sırada sekmeden sekmeye atlarken bazen o spam sayfayı unutabiliyorsunuz.

Ve asıl sekmelerinizin olduğu firefox penceresini nasıl olsa kaydedecek diye kapattığınızda spam olarak açılan firefox penceresi karşınıza çıkıyor.

Kim Office, Excel, Powerpointi sekmeli kullanmak ister?

dextarus | 28 August 2009 14:00

Bir çoğumuz bazen bir sürü word, excel dökümanlarıyla uğraşırız. dosyalar ardı ardına açılır ve en sonunda görev çubuğu tıka basa dolar sonunda hangi dosya neredeydi kaybederiz.
Office Tabs Excel, Word ve Powerpoint e sekme özelliği kazandırıyor ve böylece açık olan bütün dosyaları tek bir word veya excel ekranında görebiliyoruz.

Office Tabs ayrıca bu sekmeleri istediğimiz gibi rengini, şeklini değiştirmemize izin veriyor.

Office Tabs ın orjinal Çince sitesi için buraya.
Orjinal sitesinde indirmek linkini bulamadım diyenler buraya.

Firefox 4.0 sürümünün tasarımı tanıtıldı

webdedektifi | 30 July 2009 19:25

Mozilla firefox 3.7 konseptinin görüntülerini piyasaya sürmüşti ki, blogunda firefox 4.0 sürümünün muhtemel tasarımlarını tanıttı. Firefox 3.5 sürümü henüz piyasaya yeni sürülmüşken, bu çabalar mozilla’nın ne kadar büyük bir çaba içerisinde olduğunun göstergesi. Bu sürümün “a” ve “b” olmak üzere iki versiyonu bulunuyor.
A versiyonunda sekmeler adres satırının alt kısmında bulunuyor ve site başlığı gözüküyor:

B versiyonunda ise sekmeler adres satırının üstünde bulunuyor ve site başlığı gözükmüyor:

Bu sürümün olumlu yanları; dikey mesafeden tasarruf, sayfa durum çubuğuna imlecin daha yakın mesafede olması, birden fazla sayfa başlığının oluşturacağı karışıklığın önüne geçilmesi. Olumsuz yanları ise; başlık bilgisinin kaldırılması ile sadece sekmedeki bilgi başlığı ile yetinecek olmanız ve sekmelere daha fazla imleç mesafesi olması. Adres çubuğunun sonundaki simgeler ön plana çıkarılmaya çalışılmış. Durum çubuğunun sonundaki “go” ve “refresh” simgeleri İe’den firefox’a geçen kullanıcılara kolaylık sağlayacaktır.

Firefox 3.5 Resmen Kullanıma Sunuldu

dextarus | 02 July 2009 10:12

Firefoxen yeni sürümünü resmen kullanıma sundu. Firefox 3.5 sonunda betalarından kurtuldu ve Mozillatarafından resmen indirilmesi için sitesinde yayınlanmaya başlandı.

Yeni gelen bu sürümle firefox önceki sürümlerinden daha hızlı, daha güvenli ve daha iyi olduğunu söylüyor.

Firefox Hız Göstergeleri
Firefox Hız Göstergeleri

Ve tabii yeni sürüm bir çok yeni özellik barındırıyor. Mesela Goggle Chrome‘da bulunan “Gizli Sörf” (Private Browsing).
Yeni sürümünü indirdikten sonra Firefox’un ne kadar doğru söylediğini, iddaalarının ne kadar doğru olduğunu anlayabileceğiz.

Opera 10 Beta “Turbo Mod” ve “Görsel Sekme”lerle geliyor

dextarus | 06 June 2009 10:19

Opera 10 Beta sürümünü kullanıcılarına sundu.

Opera 10 Beta
Opera 10 Beta

Opera 10’un en büyük ve en farkedilebilir yeni özelliği ise sekmeler özellikleri. Sekmeleri hepimiz biliyoruz her yeni sayfa açtığımızda, tarayıcımızın üst bölümünde yazı halinde bulunurlar. Ama Opera bu konuda köklü bir değişiklik yapmaya kararlı. Ve karşınızda Görsel Sekmeler.
“Görsel Sekme de ne demek?” diye soracak olursanız artık o sıkıcı sadece yazı yazan sekme başlıklarından kurtuluyoruz demek.

Opera 10 - Görsel Sekmeler
Opera 10 – Görsel Sekmeler

Sekmeler artık sadece yazı olarak gösterilmeyecek, eğer istersek o sekmeden açılan internet sayfasının önizleme görüntüsünü görebileceğiz.
Veya bunun fazla yer kapladığını düşünüyorsanız sekmeleri sadece yazı olarak gösterip sekmenin üstüne geldiğinizde o sayfayı açmadan yine bir önizleme görüntüsünü görebileceksiniz.
Opera 10’nun diğer yeni bir özelliği ise “Turbo Mod”. Opera Mini ve Mobil kullananlar bu özelliğe daha aşikarlar. Opera, Mini ve Mobil tarayıcılarında ki bu özelliği şimdi Opera 10’a da ekliyor. Turbo Mod internet hızı düşük olan kullanıcılara yönelik bir eklenti.

Opera 10 - Turbo Mod
Opera 10 – Turbo Mod

Turbo Mod resim ve görsel elementler Opera’nın sunucularını kullanarak sıkıştırıp o şekilde tarayıcıya yollamasıdır.
Son olarak Opera tarayıcısının motorunu Facebook, Gmail gibi siteler için optimize ettiğini ve böylece bu sitelerin %40 daha hızlı dolaşılabilidiğini savunuyor. Tabii ki bu sadece bir iddia tam sürümü çıktığında testler sonucunda her şey belli olur 😉
Opera yeni sürümünde özellikle görsel sekmelerle bayağı ilgi çekeceğe benziyor.
Opera 10 Beta indirmek için buraya.