bildirgec.org

bozooo

11 yıl önce üye olmuş, 21 yazı yazmış. 0 yorum yazmış.

Firefox3 ‘ü tercih etmek için 10 neden

bozooo | 12 July 2008 09:03

17 Haziran 2008’de, 1 günde 8 milyon 2 bin 530 kişinin indirmesi ile dünya rekoru kırarak klişe bir başlangıç yapan Firefox3’ü tercih etmek için size 10 neden sayalım:

Firefox3 daha düşük bellek kullanıyor
Firefox3 daha düşük bellek kullanıyor

1. Daha düşük bellek kullanımı
Tablo herşeyi açıklıyor. Firefox3, önceki versiyonlarına, Opera ve IE 7‘ye göre daha düşük ve stabil bellek kullanımı gösteriyor.

Akıllı Adres Çubuğu
Akıllı Adres Çubuğu

2. Akıllı adres çubuğu
Adres çubuğuna yazı yazmaya başlar başlamaz yer imlerinize kayıtlı olan adreslerden size seçenekler sunuluyor. Zamanla en sık ziyaret ettiğiniz siteleri öğrenip size sunduğu linkler daha isabetli olmaya başlıyor.

Sekmeler
Sekmeler

3. Sekmeler
Firefox3‘de, daha önceki versiyonlarında olduğu gibi sekmeleri kullanarak birden çok siteyi tek bir pencere içinde rahatlıkla ziyaret edebilir, sekmeler arasında kolayca geçiş yapabilirsiniz. IE ‘nin sonradan kullanmaya başladığı bir güzellik.

arama motorları listesi
arama motorları listesi

4. Arama motorlarına ulaşım
Hazırda bulunan arama motorları listesi çubuğuna basarak rahatça arama yaptırabilir, dilerseniz listeye yeni linkler ekleyebilirsiniz.

etiketli yer imleri
etiketli yer imleri

5. Etiketli yer imleri
Yer imlerine eklediğiniz siteleri, kategori ve isimlere göre etiketleyebilirsiniz (tag).

Her sisteme özgü görüntü
Her sisteme özgü görüntü

6. Her sisteme özgü görüntü
Firefox3 tasarımcıları bu versiyonda sistemlere entegre olma önceliğine dikkat ederek, her işletim sisteminin kendine özgü grafiklerine uyumlu görüntü oluşmasına dikkat etmişler. Windows XP ile Vista işletim sistemlerinin kendi aralarındaki buton tipleri ve gölgelemeler gibi ince farkları bile hesaba katılmış. Böylelikle ister windows XP, Vista ister OSX kullanın kendi sisteminizin bir parçasıymış gibi görüntü alacağınızı garantiliyor.

Geliştirilmiş dosya indirme yöneticisi
Geliştirilmiş dosya indirme yöneticisi

7. Geliştirilmiş dosya indirme yöneticisi
Önceki versiyonlarda olduğu gibi, Firefox3 başka bir dosya indirme yöneticisine ihtiyaç duymuyor. Dosya indirmeniz yarım kalmışsa bile sonradan devam etmenize olanak sağlıyor.

Phishing ve SPAM'a karşı koruma
Şifre çalınmasına (Phising) ve Kötü yazılımlara (Malware) karşı koruma

8. Şifre çalınmasına (Phising) ve Kötü yazılımlara (Malware) karşı koruma
Firefox3, şifre çalınma (phising) ve zararlı yazılımlara (malware) karşı da koruma sağlıyor. Özellikle banka hesapları şifrelerinin çalınması vakalarını örnek olarak verebileceğimiz bir bilişim suçu olan phising‘e karşı uyarı ikazları ile şifrenizin başkalarının eline geçmesini engelliyor.

Daha kullanışlı arabirim grafikleri
Daha kullanışlı arabirim grafikleri

9. Daha kullanışlı arabirim grafikleri
Firefox3, daha kullanışlı arabirim grafikleri sunuyor. Daha büyük ve daha güzel görünen geri tuşu, geriye gidilecek sayfa var ise beliriyor.

(add-on) eklenti yöneticisi
(add-on) eklenti yöneticisi

10. Eklenti yöneticisi
Firefox da herkesin katkısıyla oluşmuş büyük bir eklenti ve plug-in koleksiyonu bulunmakta. Eklenti yöneticisi ile eklenti, plug-in ve temaları arayabilir, versiyon yükseltmelerinden haberdar olabilir, bilgisayarınıza indirebilir, dilerseniz kaldırabilirsiniz.

En kullanışlı Firefox3 eklentileri için buraya tıklayalım.
ve Kaynaklar #1 #2

Google Earth’le bir garip dünya turu

bozooo | 10 July 2008 14:27

Google Earth çıkalı bayağı zaman geçmiş olmasına rağmen halen popülerliğini yitirmiyor. Dünyada keşfedilecek daha bir çok şey var. Google Earth‘de de bazı yüksek çözünürlüklü gözüken bölgelerde ilginç şeylere rastlamak mümkün. İlginizi çekebilecek görüntüleri kapsayan küçük bir dünya turuna çıkıyoruz…

Aşağıda bahsedilen bölgelere, maps.google.com linklerine tıklayarak ya da google earth programında adres bölümüne verilen koordinatları kopyala-yapıştır yaparak ulaşabilirsiniz.

EDDIE F***
EDDIE F***

1. Eddie’ye ya biri kızmış küfür etmiş ya da Eddie, sarhoş olduğu bir anda tarlaya bunu yazmış olmalı. Görmek için tıkla
Koordinatlar: 53°32’18.43″N 1°20’46.26″W

Dev Firefox Logosu
Dev Firefox Logosu

2. Bir grup Firefox hayranı tarlanın birine dev bir firefox logosu yapalım da goole earth’e reklam olalım demiş. Görmek için tıkla
Koordinatlar: 45° 7’25.11″N 123° 6’48.69″W

Sıkılınca yapılabilecek boş şeyler

bozooo | 07 July 2008 20:01

Tek başınasınız ve çok sıkıldınız. Ne yapardınız böyle bir durumda? Aklınıza birşeyler gelmiyorsa, sıkıldığınızda elinizde hiçbir şey yokken veya kısıtlı imkanlar dahilinde yapabileceğiz boş şeyleri gösterelim o zaman.

1. Bunu isimlendirmeye çalışamak bile gereksiz. İşte örnekleri ile sıkılan bir insanın yapabileceği boş bir iş:

Geyik - Sincap - Fil
Geyik – Sincap – Fil

Malzeme ihtiyacı : Her türlü giyilip kuşanılabilir zerzevat.
Eğlence potansiyeli: Elinizde malzeme olduğu sürece önü açık.
Tehlike: Yok

2. Büyüteçle çeşitli malzemeleri yakmayı denemek :
Güneş olduğu sürece herşeyin üzerinde deneme yapabilirsiniz. (Hayvanların üzerinde deneme yapmaya kalkışmayın. Canileşmeyin)

Havadaki mermiyi videoya çekmek ister misiniz?

bozooo | 05 July 2008 21:43

2008 yılı başlarında Casio‘nun satışa sunduğu ve 3ayak.org’daki şu linkte kısaca tanıtılan Casio Exilim-F1 dijital fotoğraf makinesinin, kendisini diğer tüm dijital fotoğraf makinelerinden ayıran öyle bir özelliği var ki herkes için yeni bir eğlence kaynağı olmaya aday.

Casio Exilim-F1 ile Yüksek Hızlarda Fotoğraf
Casio Exilim-F1 ile Yüksek Hızlarda Fotoğraf

Casio Exilim-F1, (60 fps)saniyede 60 adet 2816 x 2112 (6 megapixel) pixel çözünürlükte fotoğraf çekme imkanı sunarken, bununla birlikte hiç bir amatör ve giriş-seviye-profesyönel dijital kamerada bulunmayan 300 fps (512 × 384 pixel), 600 fps (432 × 192 pixel) ve 1200 fps (336 × 96 pixel) slow motion video çekimi yapabiliyor. Slow Motion (Yavaş çekim) haricinde ise 1920×1080 60 fps HD çekime olanak sağlayarak, çekilen filmleri büyük ekran LCD ve plazmalarda kaliteli olarak izlenebiliyor.

En kullanışlı Firefox3 eklentileri

bozooo | 29 June 2008 15:05

Artık Firefox 3’e geçtik. Eklentilerle daha da kullanışlı hale getirelim. En kullanışlı ve popüler eklentiler ile açıklamalarını aşağıda listeledik:

Colorfull Tabs
Colorfull Tabs

ColorfulTabs – Firefox 3’te sekmeleri renklendirelim, karıştırmayalım.

Adblock Plus – Reklamları engellemenin popüler çözümü.

ChatZilla – Başka bir programa ihtiyaç duymadan IRC’ye girelim

:-) gülen yüz emoticon’un doğuşu

bozooo | 27 June 2008 17:54

Hepimiz, mesajlaşma programlarında, chat odalarında emaillerde yani bilgisayarın kullanıldığı her ortamda gülen yüzü 🙂 🙂 kullanıyoruz.
Peki nerden çıktığını hiç düşündünüzmü? Bir çok kaynak farklı kişiler gösterse de smiley ya da emoticon denen bu “standart ascii karakteriyle duygularımızı ifade etme eyleminin” mucidinin Scott E. Fahlman olduğu söylenmektedir.
Rivayete göre 1982 yılında Carnegie Mellon üniversitesinin bilgisayar bilimleri BBS‘inde açılan komik ve ciddi konuların nasıl ayırt edileceği tartışılırken Scott E. Fahlman;
komik konulara 🙂
ciddi konulara da 🙁
yazılmasını önerir. Fikrinin ilgi çekmesi bir yana, internetin doğuşu ve dünyaya hızla yayılması ile gülen yüz internette sosyalleşmenin simgesi haline geliverir.

Ford Focus’u Yeniden Yorumla

bozooo | 25 June 2008 16:12

Ford Türkiye, Ford focus için açtığı yeni sitede resim ve müzik yeteneklerimizi konuşturmamızı bekliyor. Sitede dilerseniz focusu yeni baştan boyayıp süsleyip sisteme kayıt edebiliyoruz. Bu sayede arkadaşlarımızla çalışmamızı paylaşıp, diğer ziyaretçilerin puanlamasına açabiliyoruz.
Müzik ile ilgilenenler ise, Focus için House, RnB, Rock ve Alaturka tarzlarında müzik hazırlayıp yine arkadaşlarınızla paylaşma imkanımız var.