HTPC’ye Alternatif

Veebeam

Televizyon anlayışı değişiyor. Tv deki bu yadsınamaz. Full hd nin bile yavaş yavaş aşılmaya başladığı bir dönemin içindeyiz. Bu teknolojinin ilk çıktığı günleri hatırlıyorum da o dönemler görüntüyü bırakın çoğaltmak iletmek dahi pek istikrarlı değildi.Günümüzde ise gelişen teknoloji hdmi kablolarla bu gayet basit. Hatta bu kablolar versiyon numaralarına bile sahipler. Görüntüyü çoğaltmak ta iki tak çıkarla mümkün. Ama halen bir sorun var. Kablosuz iletmek…Veebeam HD ile artık bu mümkün. Cihaz bilgisayar yada laptop taki herhangi bit görüntüyü kablosuz olarak televizyonunuza aktarabiliyor. Evet piyasada bunun gibi bir(kaç) alternatifi olduğunu biliyorum ama bu ürünü eşsiz kılan ise aynı anda sesi de aktarabiliyor olması. Tabii dahası da mevcut.

Veebeam HD
Veebeam HD

Yani artık çalışma odanızdaki bilgisayarı bir htpc ye çevirebileceksiniz. Buda sizin kaliteli film izlemek için salona yeni bir htpc almak için harcayacağınız parayı misliyle cebinize koyacak. Yapmanız gereken televizyon ile kablo bağlantısından sonra aktarım için sadece Veebeam in usb sini bilgisayara bağlamak.

Veebeam Screencast Modu
Veebeam Screencast Modu

Veebeam kullanıcısına iki kullanım şekli sunuyor. Bunlardan ilki Veebeam Screencast modu. Bu modda masaüstünüzdeki tüm görüntü olduğu gibi tv nize aktarılıyor. Yani tv nizi monitör olarak kullanıyorsunuz. İkinci mod ise Video Play-To modu. Bu durumda masaüstünüz aktarılmıyor ama masaüstünde açmış olduğunuz herhangi bir video anında ekranınızda yer alıyor. Bu durum ev için değil de bir tanıtım seminer gibi bir durum düşünecek olursak inanılmaz rahatlık sağlayan bir mod.

Veebeam Play-To modu
Veebeam Play-To modu

Veebeam in tüm bu yapabildiklerinin yanında sunduğu en güzel özellik ise kullanım kolaylığı. Ürünün kullanımı bir kablo takmak kadar kolay. Yani ne bir ayar nede başka bir durum söz konusu. Eskiden bilgisayardan görüntü aktarıp rahatça film izlemek için çektiğim zahmetleri hatırlıyorum da, bu ürünün muadili o zamanlar neredeymiş demekten kendimi alamıyorum.
Cihazın teknik detaylarına bakmadan önce ses+görüntü aktarımının WUSB dene bir sistemle aktarıldığını söylemek istiyorum. Bu sistem güvenli (şifreli) bir şekilde görüntüyü aktarmanıza olanak sağlıyor. Standart usb lere oranla daha yüksek bir bant genişliği sağladığını da belirtikten sora Veebeam in teknik detaylarına bir göz atalım.
Giriş/Çıkışlar: Composite A/V HDMI Digital Audio/TOSLink 2 USB Portu
Ekran Giriş Çözünürlüğü: 1280 x 1024 – Masaüstü, 1280 x 1024 – Resim, Video
Maksimum Çıkış Çözünürlüğü: 480i – NTSC/PAL 1080p – HDMI
Play to Modu Video Desteği: AVI, MKV (Matroska), MOV/M4V (Quicktime), MP4, ASF/WMV (Microsoft), MPG (MPEG2-PS/TS), Flash, AVCHD, H.264/AVC, MPEG4 (part 2)/Xvid, WMV (VC-1), MPEG-2 , VP6/7/8, Theora
Play to Modu Ses Desteği: MP3 (MPEG1 Layer 3), AAC, AAC+, Dolby Digital/AC-3 (downmix), LPCM (AIFF, WAV), WMA, DTS (downmix), FLAC
Play to Modu Resim Desteği: JPEG, BMP, GIF, TIFF
Güç: 110-120VAC (60Hz) veya 220-240VAC (50Hz) 10W – 12VDC (20W maks)
Kablosuz: Ultra-Wideband @>150Mbps sabit değer
Drm (Digital Rights Management): Yok (Kopya koruması demek)
Sistem Gereksinimi: 2.2 GHz veya yukarısı Intel Core 2 Duo veya Intel i3, i5, ve i7 2 MB cache memory 2 MB RAM
İşletim Sistemi: Mac OS X (10.5, 10.6), Windows 7, Vista and XP
Kullanılan Protokoller: DLNA, UPnP ve Wireless (kablosuz) USB uyumlu
Boyut: 12cm x 12cm x 8cm
Fiyat: 149$
Paket İçeriği:Veebeam HD Player
Veebeam Kablosuz USB aparatı
• AC/DC Duvar/Ana güç ünitesi• Composite audio/video kablo• Kullanma klavuzu• Veebeam HD Yazılımı (İndirme gerekli)
Ürün bu adresten alınabilir.

Veebeam Giriş Çıkışlar
Veebeam Giriş Çıkışlar

Evet incelediğim kadarıyla Veebeam Hd standartına kablosuz çözümü sunmuş durumda. Bu ürünle Hd standartındaki kablosuz sorununu çözerken sıradaki formatta sistem yeniden tekerrür edecek gibi duruyor. Ne diyelim hoş gelesin UltraHD…