bildirgec.org

windows hakkında tüm yazılar

Bilgisayarlar Sosyal Medya ve Yalnızlık Sistemleri

zvitamini | 30 July 2012 16:08

Hayatlarımızın baş tacı olan cep telefonları ve bilgisayarlar, acaba bir gün dünyayı ele geçirebilirler mi? Bu soru aslında herkes tarafından kolayca cevaplanabilecek bir yanıt taşır kendi içinde. Elimizden düşmeyen bu teknolojik aletler, ellerimizi ele geçirdikleri gibi bir gün dünyayı da neden ele geçirmesinler?

Android, ios, Windowsgibi işletim sistemleri ve bu sistemlerin; telefon, bilgisayar ve tabletlerle olan ilişkileri, bu ilişkilerin ortaya çıkarttığı teknolojik meyvelerin tadını hemen hemen hepimiz bilmekteyiz. Günlük hayatlarımızda birçok işi, yanımızda taşıdığımız bu küçük bilgisayar beyinli sevimli ve radyoaktif aletlerin yardımıyla yapmaktayız. Otobüs, dolmuş, taksi, vapur gibi araçlarla yolculuk yaptığımız her an, sosyal medya hesaplarına ulaşıp ruh hallerimizi kelimeler, bakış açılarımızı fotoğraflar ve konumumuzu da lokasyon uygulamaları ile anında belirtmekteyiz. Böylece dünyada ben de buradayım, ben de hissediyorum, ben de bunları seviyorum, ben de şunları istiyorum gibi oldukça fazla bildirimlerde bulunuyoruz. Çoğu zaman bildirimlerimize Like’ler alıp bildirilenlere de retweetrebloggibi tepkiler vermekteyiz.

Windows’ta masaüstü klasörünün yolunu değiştirme

risingson | 16 July 2012 10:03

Merhaba arkadaşlar!

Herkesin bilgisayarı zamanında çökmüş ve herkes kafasını masaüstü yedeği almadığı için duvarlara vurmuş olabilir. Ben bu yazımda sizlere bu sorunun çözümünü anlatacağım… Masaüstü klasörü bildiğimiz gibi sistem kurulu diskin(c) içinde oluyor. Biz kayıt defterinde ufak 2 değişiklik yaparak masaüstü klasörünü d,e,f,g…vs. gibi herhangi bir diske taşıyabiliriz. Şimdi nasıl olduğunu görelim…

Öncelikle hedef diske ‘Masaüstü’ diye ya da içinizden ne geliyorsa bir klasör oluşturalım ve masa üstümüzdeki tüm dosyaları oluşturduğumuz klasöre atalım. Sonra kayıt defterini açıp (bilmeyenler için: kayıt defteri başlat->çalıştır kısmına regedit yazarak açılıyor) aşağıdaki değişiklikleri yapalım.

Acer Chromebook

kerimsarigul | 14 June 2011 11:46

Acer Cromia Chromebook
Acer Cromia Chromebook

Daha önce sizlere “Google Windows’a meydan mı okuyor?” ve “ilk Chromebook Kogan’dan” yazılarımda chromebooklardan bahsetmiştim. Acer piyasaya süreceği Chromebook fiyatını sonunda açıkladı. Ürün farklı özelliklere göre farklı fiyatlara sahip.
Ürünün 380 ve 450 dolara piyasaya sürülecek.
Acer Cromia Chromebook (3G) : 450 Dolar
3G özelliğine ihtiyacınız yoksa : 380 Dolar

Acer Cromia Chromebook özelliklerine kısaca göz atalım:
Ekran: 11.6 inç
Çözünürlük: 1366 x 768
İşlemci: Çift çekirdek İntel
Ram: 2GB
Görüntü hızlandırıcı: Intel Graphics Media Accelerator 3150
Kamera: 1,3 megapixel HD kamera
Kart: SSD
Wi-Fi, 3G, 2 USB portu
Batarya: 6 saate kadar kullanım

69 yeni Photoshop kısayolu

endop | 25 May 2011 20:16

  • Yeni Dosya CtrL+N Cmd+N
  • Yeni Layer Ctrl+Shift+N Cmd+Shift+N
  • Aç Ctrl+O Cmd+O
  • FarkliAç Ctrl+Alt+O n/a
  • Kapat Ctrl+W Cmd+W
  • Hepsini Kapat Ctrl+Shift+W Cmd+Shift+W

Bozuk Windows: Duvar kağıdı masaüstü split

obircanoglu | 02 May 2011 20:02

Pencerelerde giderek kasvetli hale gelen aynı duvar kağıtları bazen ekranda atasözü gibi kurulu kalarak sizi sınırlandırabilir. Broken Windows Duvar Kağıdı Galerisi aynı ebedi engelleri kırmaya yardımcı oluyor.

Yeni donanım satın almadan kendi bilgisayarında saldırganlık dışında hareket etmek istiyorum çünkü Broken Window Wallpaper çeşiti sağlamak ve kısa veya uzun süreli eğlence olsun içinde

Windows 8:Sızdırılmış versiyonu nette dolaşıyor

obircanoglu | 02 May 2011 11:47

Windows 8 ilk sürümü internete sızdırıldı ve şu anda net ortamına dağıtılmıştır.Yap-String 6.1.7850.0 ile etkilenen işletim sistemi sürümü 22 oldu,
Microsoft Eylül 2010’da oluşturdu. Bu Milestone 1 – işletim sisteminin çok erken bir alfa sürümü anlamına gelir. Şu anda Milestone 3 Windows yol haritası şu anda. Windows 7 yapı numarasını rağmen, aynı zamanda 6.1 ile başlar, Windows 8 bazı detayları temelinde tanımlamak açıkça olabilir.

Windows 7’de kolayca disk bölme

furQan81 | 29 April 2011 14:56

Arkadşalar bu yazımda sizlere win7’de hard diski bölümlere ayırmayı anlatacağım.İnşallah yardımcı olur.

başlayalım;

İlk olarak bilgisayarım simgesinin üstünde sağ tıklayıp yönet singesini tıklıyoruz.

sonra burada en alttaki seçenek olan disk yönetimi bölümüne tıklıyoruz.

üstteki resimde turuncu renkle gösterilen alanda disk bölümleri görüntülenir.bölmek istediğiniz bölümün üstüne gelip “birimi küçült” yazısına tıklıyoruz. burdan sonraki ayarlar size kalmıs .küçültme birimlerini girip tamamlayın.birimler mb cinsinden olduğu için 1 gb 1000 mb olarak alıp öyle değiştirin.

Upload yaparak para kazanma ipuçları

lemonvodka | 26 April 2011 12:32

Merhaba,

Bu yazımda size upload yaparak nasıl para kazanabileceğinizi anlatacağım.

Öncelikle bir adet sunucunuz olursa gayet hızlı bir şekilde download yapıp ardından o dosyaları upload edebilirsiniz.

Almanız gereken sunucu veya VPS, Windows tabanlı olmalı. Bunun sebebi de uzak masaüstü bağlantısı kuracak olmamızdır.

Film ve oyun upload ederseniz daha çok dosyanız indirilir ve daha çok kazanırsınız.

Windows 7 Image Alma, Yedekleme ve Geri Yükleme

einstain | 15 April 2011 14:30

Microsoft en sonunda imaging tekniğini kullanmaya karar verdi. Artık Acronis ve Northon Ghost benzeri image alabilen programların yapabildiğine benzer şekilde, kalıp doysalar içine Windows ve üzerinde barındırdığımız tüm programların yedeğini alabiliyoruz.

Genel olarak Image işlemi bilgisayarımızın üzerinde bulunan diskin tamamını veya bir bölümünü özelleştirilmiş ve sıkıştırılmış tek bir dosyanın içerisine saklayarak yedekleme işlemi olarak düşünülebilir. Bilgisayaramıza temiz bir kurulum yaptıktan ve tüm güncellemeleri aldıktan sonra bir image oluşturup, oluşturduğumuz image i ister hard drive üztünde ister, harici saklama birimleri (USB bellekler, CD/DVD meyalar vs.) üzerinde saklayarak, her kurulum gerektiğinde bilgisayarımızı saatlerce vakit harcamadan kurmamızı sağlayacaktır.

Yukarıda bahsettiğim gibi bu konuda daha önceleri kullanılan ve Teknik IT elemanları arasında popüler olan uygulamalardan en önemlileri Norton Ghost ve Acronis True Image programlarıdır. Norton Ghost programı Acronis True Image a göre daha eski bir program olsada Acronis ile yapabilecekleriniz daha kolay ve daha fazladır. Eğer donanımlarınız destekliyorsa, bu programlar vasıtası ile birçok pc ye network üzerinden aynı anda image atabilir ve kurulum sırasında büyük zahmetlerden kurtulabilirsiniz.

Şimdi size bu uygulamaların Microsoft tarafından Windows 7 üzerine gömülmüş uygulamasını tanıtmaya çalışacağım.

Bilgisayarı Gözünüzle Kontrol Edin!

Beacool | 09 April 2011 15:09

Bilgisayarı Gözünüzle Kontrol Edin!

ToBii EyePC Henrik Eskilsson sadece bilgisayar mı kullanıyor?
Henrik Eskilsson sadece bilgisayar mı kullanıyor?

Elinize ilk Joysticki aldığınız zamanı düşünün. Ya da daha genç okurlar için şöyle söyleyeyim. İlk kez wiimote ile oyun oynadığınız günü düşünün. Ne değişik bir duyguydu değil mi? Kontrol birimleri daha ne kadar ilerleyebilirdi?

Move, kinect gibi oyun kontrol birimeri daha nın sonu olmadığını bir kez daha ispatlarken yerinde sayan bir şey vardı. Bilgisayar kontrol birimleri. Daha önce tanıttığım bu cihazı ve dokunmatik ekranları saymazsak en yeni gelişme Mac den Magic Mouse u ile geldi. Her ne kadar çok kısa bir süre içinde size daha önce tanıtmış olduğum şu cihazla bu ara kapansa da asıl konu olan bilgisayar ile iletişimdeki gelişme açığı kapanmadı. Tabi bu ana kadar…