bildirgec.org

jpeg hakkında tüm yazılar

HTPC’ye Alternatif

Beacool | 20 March 2011 13:44

HTPC’ye Alternatif

Veebeam

Televizyon anlayışı değişiyor. Tv deki bu yadsınamaz. Full hd nin bile yavaş yavaş aşılmaya başladığı bir dönemin içindeyiz. Bu teknolojinin ilk çıktığı günleri hatırlıyorum da o dönemler görüntüyü bırakın çoğaltmak iletmek dahi pek istikrarlı değildi.

Günümüzde ise gelişen teknoloji hdmi kablolarla bu gayet basit. Hatta bu kablolar versiyon numaralarına bile sahipler. Görüntüyü çoğaltmak ta iki tak çıkarla mümkün. Ama halen bir sorun var. Kablosuz iletmek…

Online Convert / dönüştürme

biSGen | 11 March 2011 18:50

biliyorsunuz convert dönüştürmek demek.

Bu sitede bu işlemi online yapmak mümkün. Convert/dönüştürme yapabileceğiniz türler (72 değişik tür) ve linkleri aşağıdadır.

AAC, FLAC, M4A, MMF, MP3, OGG, WAV, WMA

bmp, eps, gif, hdr-exl, jpeg, pdf, png, svg, tga, tiff, wbmp

3g2, 3gp, avi, flv, mkv, mov, mp4, mpeg-2, ogg, webm, wmv, iphone, ipod, nintendo ds, ps3, psp, wii, xbox

epub, fb2, lit, lrf, mobi, pdb, pdf, tcr

doc, flash, html, odt, pdf, txt

adler32, blowfish, crc-32, crc-32b, des, gost, haval-128, htpasswd apache, md4, md5, ripemd-128, ripemd-160, sha-1, sha-256, sha-384, sha-512, snefru, tiger-128, tiger-160, tiger-192, whirlpool

Nikon’dan tablet ayarında fotoğraf çerçevesi

FAYA85 | 28 October 2010 15:15

Nikon's new My PictureTown 3D
Nikon’s new My PictureTown 3D

Dünyanın önde gelen fotoğraf makinesi üreticilerinden nikon
duyurduğu fotoğraf çerçevesi ile oldukça ilgi uyandırdı.
Nikon’un yeni çevrimiçi hizmeti “my Picturetown 3D” harikası sayesinde yüklediğiniz 2D resimler 3D yani 3 boyutlu görünüm kazanacak, nikon mühendisleri ve yazılım geliştiricilerin yazdığı bu programı kullanmak için ise (aylık 1.995 Yen ($24) ya da 19.950 Yen( $244) ) bir ücret karşılığında abone olmak gerekiyor.

Nikon's new My PictureTown 3D
Nikon’s new My PictureTown 3D

görsel düzenleme ve optimize araçları

bakiyyebemolu | 19 April 2010 12:19

bir sitenin en önemli unsurlarından biri de sitenin açılış süresidir. sunucu kalitesinin etkisinin büyük olduğu tartışılmaz. ancak sitenin taşıdığı öğeler de açılış süresine etki edecektir. sitelerinizde kullandığınız görselleri optimize ederek sitenizin açılış süresini kısaltabilir ve ek olarak bant genişliğinden tasarruf edebilirsiniz. bu konuda kullanabileceğiniz araçlar:

Web resizer: siteler ve e-posta kampyaları için görselleri optimize edebilirsiniz. bir programa ihtiyaç duymadan resim kırpma, çevirme, çerçeve ekleme, format değiştirme gibi özellikler mevcut.

Smush.it: yahoo aracı birden fazla görseli aynı anda düzenlemeye imkan veriyor. gerek yükleme yaparak gerekse de bir adres belirterek kullanabilirsiniz.

youconvertit: ücretsiz çevrimiçi dönüştürücü

odo | 15 February 2010 10:22

youconvertit en kısa ve en türkçe tanımıyla “çevrimiçi dönüştürgeç”. marifetlerinin hepsini kısaca anlatmak bırakın iki sözcüğü bir bildiriye bile sığmayabilir.

sitenin dört ana bölümü var.

1. bölüm:dosya dönüştürücü (convert file(s))
e-posta adresinizi yazıyor, dosya ya da dosyalarınızı yüklüyor, hangi formata dönüştürmek istediğinizi seçiyor ve gönderiyorsunuz. sayısız belge formatı, ses dosyaları, video dosyaları, resim dosyaları ve hatta arşiv (sıkıştırılmış format) dosyaları için bunu yapabilirsiniz.

Python dili ile dosya sistemi işlemleri ve resim işleme

mgulsoy | 26 November 2009 10:34

Dosya sistemi işlemleri bazı uygulamalarda oldukça gerekli olan bir ihtiyaç. Pek çok dilde bu işlemi yapabilmek için farklı programlama modelleri, API’ler veya nesneler bulunmakta. Bu yazıda Linux ve Windows işletim sistemlerinde dizin ve dosya yapısı işlemlerinden bahsedeceğim. Önce bu iki işletim sisteminin dosya sistemi farklılıklarından biraz bahsetmek isterim ki dosya sistemi ile ilgili kod yazarken bu farklılıklara dikkat etmek gerekli.

Dosya sistemi yapıları:
Windows işletim sistemi, her ne kadar değiştirmiş olsalar bile, genelde dosya sistemi ağaç yapısı için sürücü kavramını ele alır. Sistemde birden çok sürücü olabilir.Linux (ve türevleri) işletim sistemleri ise tek bir dosya sistemi kökü barındırır. Bunun adı root gösterimi ise / dir.

JPG’den Word’e: NewOCR

tenedian | 13 November 2009 15:00

Elinizde bir metin var ve maalesef bu metin bir görüntü formatında. Bu metinden kendi yazınızda kendi işlerinizde kopyala – yapıştır yöntemi ile yararlanamıyorsunuz ve canınız sıkılıyor.
Artık sıkılmasına gerek yok! Çünkü NewOCR var.
Yapacağınız işlem çok basit:
JPEG, PNG, GIF, BMP veya TIFF formatlarından biri ile kaydedilmiş dosyanızı http://www.newocr.com/ adresinde yüklüyorsunuz.
Dosya büyüklüğünüze bağlı olarak biraz bekliyorsunuz.
E, alın kullanın sonra metninizi tepe tepe.

NewOCR: jpeg'ten Word'e
NewOCR: jpeg’ten Word’e

Üstelik sadece ingilizce değil aralarında türkçenin de bulunduğu 29 dili destekliyor sistem.
Bedava, kayıt-kuyut gerektirmiyor.
1MB büyüklüğüne kadar dosyaları işleyebiliyor.
Denedim, son derece başarılı NewOCR.

Tasarım aşkına!

xururuca | 02 November 2009 14:41

Tasarıma gönül verenlerin ilgisini çekebilecek doku ve desen kaynakları:
Pattern-mania: 2008 yılında hizmete giren sitede nokta ve çizgilerden oluşandan, geometrik ve çiçek deseniyle onlarca dekoratif doku sizleri bekliyor.

Grsites: desenlerin renklere ve motiflere göre sınıflandırıldığı site, şu an itibarıyla 5740 kesintisiz dokuya websahipliği yapıyor.
Zentextures: Dokuların kağıt, ahşap, metal, pas ve renk sınıflarına göre ayrıştırıldığı sitede 77 sayfalık bir arşiv tasarımcılarla buluşmayı bekliyor.

Lovetextures: 233 adet yüksek çözünürlükte ücretsiz doku.

Imageabstraction: 10 kategoride 339 doku. Size sadece karar vermek düşüyor!

2 Mb Altı Photoshop Alternatifi Basit ve Ücretsiz 8 Program

LeBron | 13 May 2009 09:13

Bilindiği gibi photoshop en çok kullanılan grafik editörüdür. Genellikle Grafiker ve Web Tasarımcılar tarafından kullanılır.

En popüler resim düzenleme programı olan photoshop’un alternatifi olarak kullanabileceğiniz 2 mb altı resim düzenleme programlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1 – Fotografix (616 kB)

Fotografix, düzenleme, filtre ekleme gibi işlemleri yapabileceğiniz bir program. Katman ve arkaplan oluşturabilirsiniz.

Kurulum gerektirmeyen bu programı usb sürücünüz ile rahat bir şekilde istediğiniz bilgisayarda çalıştırabilirsiniz.

Farklı görüntü biçimlerini desteklemektedir. Sık sık tekralanan işlemleri hafızaya kaydetmenize olanak sağlar.

2 – Splashup Light (93.5 kb)

Bu program ile birlikte gelen harika araçlar ile fotoğraflarınıza efektler verebilirsiniz. Eğer web kameranız var ise program ile anında çekebilir ve düzenlemeye başlayabilirsiniz.