İŞTE BU BİR DEVRİM!

Fujitsu Wireless Hokus Pokus!
Hokus Pokus!

Kablo sorunu sanırım her bilgisayar kullanıcısın ortak problemlerinden biri. Hele ki profesyonel bir kullanıcıysanız tarayıcı-yazıcı, tablet, ups filan derken masanızın altının örümcek ağına dönmesi içten bile değil. Şahsen benim masamın altı değil örümcek ağı balık ağı gibi oldu. Hatta bir iki kez evimde beslediğim kedimin bu kablolara dolanmışlığı bile var!Neyse ki günümüzde geliştiriciler bu konuya eğilmiş durumda. Çok değil daha birkaç gün önce yayınladığım şu haberde artık kablosuz görüntü cihazlarının piyasaya çıkışını müjdelemiştim. Ne var ki öteside varmış…

Fujitsu Wireless Burada birşeylermi eksik ne?
Burada birşeylermi eksik ne?

Şaşalı başlığında bahsettiği devrimin sahibi Fujitsu firması. Bu övgüyü ise yeni ürettikleri bir monitörle hak ediyorlar. Kendileri kablosuz ürün üretmekte bir adım ileriye geçerek görüntüyü kablosuz ilettikleri gibi elektriği de kablosuz iletmenin yolunu bulmuşlar (bkz yazı sonu notu)
Cebit 2011 fuarında 22 inch lik (pekte ufak olmayan bir boyuta) sahip monitörünü tanıtan Fujitsu manyetik endüksiyon teknolojisi (Magnetic induction Technology) ile hiçbir kablo bağlantısı olmadan görüntü aktarımını gerçekleştirdi. Fujitsu ile Fraunhofer Enstitüsünün ortak yürüttüğü bu projenin destekçisi ise (ilginçtir ki) Alman para işleri kabinesi.

Fujitsu Wireless Dünyada bir ilk!
Dünyada bir ilk!

Plug and Play den sonra Park And Play (koy ve çalıştır diyebiliriz) terimini de hayatımıza sokan bu yeni teknolojinin teknik ismi ise SUPA (Smart Universal Power Access) yani akıllı evrensel güç erişimi. Peki nedir bu SUPA?
Bilenler bilir bazı elektrikli diş fırçaları sadece bir bloğun üstüne konarak şarj edilirler. SUPA teknolojisinin de temel mantığı aynı. Tamamen güvenli bir şekilde elektriği manyetik dalgalara dönüştürüp yayınlayan (transmitter) ve endüksiyonu alan aracı birimler sayesinde birbirleri arasında iletişimde (elektrikte mi demeliyim acaba) kalabiliyor. Mesafenin belirtilmemiş olması kafalarda biraz soru işaretleri yaratsa da 30~40cm gibi bir uzaklık çıkmayacağı umarım. Görüntü aktarımının ise 10 metreye kadar iletişime izin verdiğini de belirtmeliyim. Kalite olaraksa diğer masaüstü monitörler ile aynı kaliteye sahipmiş.
Yakın bir tarihte CEBIT te sunulandan daha gelişmiş ve LED geri aydınlatmalı panel kullanan ve daha az enerji harcayan (0 watt diyorlar) bir modelin satışına başlayacaklarını söyleyen yetkililer fiyat ve çıkış tarihi konusunda ise oldukça sessiz durumdalar. Fujitsu yetkilisi Rajat Kakar dan şuana kadar alınan en güzel cevap “Yakında!” neyse ki çalışan bir modeli gördük bu da haberin aslını ispatanmış oldu…
Bilişim dünyası yeniliklere doymuyor. Her geçen gün ortaya çıkan yenilikler bize “Yok artık, daha ötesi olamaz!” dedirtse de her nasılsa daha ötesi oluyor…
Yazı sonu notu: Sanıyorum Fujitsu arge yetkilileri yazılarımı okuyor çünkü bu yazımın sonunda kablosuz elektrik iletiminin geleceğine değinmiş tesla bilimcilerine seslenmiştim. Şaka bir yana acaba bu kablosuz elektrik aktarımında komşunuz sizin elektriğinizi kaçak kullanabilr mi?

Fujitsu Helal sana!
Helal sana!

Kaynak