bildirgec.org

htpc hakkında tüm yazılar

Xtion ile Pc’miz Xbox oldu!

Beacool | 24 April 2011 09:08

Xtion ile Pc’miz Xbox oldu!

Asus Xtion

Her zaman derim. Bir bilgisayar her şeyi yapabilir diye. Bu yüzden konsol ya da buna benzeri bir cihaza yatırım yapmaktansa pc’me para harcamayı yeğlerim. Kısaca üzerinde yazılım olan her şeyin her şeyi taklit edebileceğini biliyorum. Önceden Pc yi wii gibi kullanmanıza yarayan Fling Pc yi tanıtmıştım. Şimdi sırada Pc’yi Xbox’ın kinect i gibi kullanabilmemize olanak veren Asus Xtion var…

Xtion un arkasında teknoloji devlerinden biri olan Asus var, ve Kinect in başlarında olduğu gibi kapalı bir kod ile değil tamamen açık ve geliştirilebilir bir SDK (Software development kit – yazılım geliştirme kiti) ile birlikte yazılımcılara sunuluyor. Açıkçası bu Kinect in tahtına göz koymuş bir ürün için Pc lerde orijinal bir yazılımı olmayan bir ürüne karşı büyük bir çelme.

KABLOSUZ USB ÇÖZÜMÜ

Beacool | 26 March 2011 12:33

KABLOSUZ USB ÇÖZÜMÜ

Wireless USB Kit Evet evet sizde istiyorsunuz...
Evet evet sizde istiyorsunuz…

Aslında şuan farklı bir ürün için başka bir yazıyı yarılamıştım. Ama internette, şuan size tanıtacağım ürünü görünce fikrim değişti. Geçenlerde size kolay ev içi usb iletişimini sağlayan bu ürünü ve kablosuz görüntü ileten şu ürünü tanıtmıştım. (yazımın kuvvetlenmesi için onları da okumanızı öneririm) Ama bu cihaz sanırım birçoğumuz için daha önce yazdığım üründen daha yararlı olacaktır…

Düşünün bir: artık hayatımızdaki cihazların hemen hemen hepsi usb uyumlu olarak üretiliyor. Şöyle bir masa üstüme baktığımda dahi sadece masamda yedi adet usb ürünü görebiliyorum. Pekiyi biri size bunları kablosuz olarak da kullanabileceğinizi söylese tepkiniz ne olurdu?

HTPC’ye Alternatif

Beacool | 20 March 2011 13:44

HTPC’ye Alternatif

Veebeam

Televizyon anlayışı değişiyor. Tv deki bu yadsınamaz. Full hd nin bile yavaş yavaş aşılmaya başladığı bir dönemin içindeyiz. Bu teknolojinin ilk çıktığı günleri hatırlıyorum da o dönemler görüntüyü bırakın çoğaltmak iletmek dahi pek istikrarlı değildi.

Günümüzde ise gelişen teknoloji hdmi kablolarla bu gayet basit. Hatta bu kablolar versiyon numaralarına bile sahipler. Görüntüyü çoğaltmak ta iki tak çıkarla mümkün. Ama halen bir sorun var. Kablosuz iletmek…

Dell HTPC’sini güncelledi

sCoRPionTR | 25 September 2010 12:44

Dell‘in HTPC olarak sattığı Zino HD güncellendi. HTPC’ler genellikle film izleyenler tarafından tercih ediliyor. PC’ler hiçbir medya player da olmayan bir codec genişliği imkanı sunuyor. Yeni çıkan codecler için media playerlardaki gibi firmware güncellemesi beklemek gerekmiyor. Tabi diğer PC işlevlerini yapabilmesi de HTPC’lerin artısı. Yeni Zino HD bir önceki nesile göre daha iyi bir işlemci, daha iyi bir ekran kartı ve daha hızlı RAM’ler ile geliyor.

Gigabyte MA785GMT-UD2H

poncho | 06 August 2010 10:04

Özellikle Micro ATX yapısı ile HTPC kurmak isteyenlere yönelik tanıtmak istediğim ve bu amaca yönelik anakartlar arasından, özellikleri ve uygun fiyatı ile sıyrılan Gigabyte MA785GMT-UD2H, HTPC’ler için arayıp bulacağınız en iyi anakartlar arasında yerini alıyor. Tamamen HTPC’lere yönelik özelliklerin çoğunu, küçük boyutlarıyla üzerinde taşıyan bu anakartı, gelin yakından inceleyelim.

AMD Phenom II / AMD Athlon II serisi Soket AM3 işlemci desteği
AMD Phenom II / AMD Athlon II serisi Soket AM3 işlemci desteği

büyüyen hoparlör sistemi

konami | 02 March 2010 09:54

Çoğu hoparlör sistemi sıkıcı dikdörtgen kutular halinde gelir. Alışılmışın dışında tasarımlar görmek her zaman daha iyidir. Marcos Ignacio Madia tarafından yapılan ve doğadan esinlenen bu hoparlör sistemi tasarımı büyüyen bir ağaç görüntüsünde tasarlanmış. Üst üste yerleştirilen hoparlörleri sağa sola çevirerek çok yönlü bir ses ortamı oluşturabilirsiniz.

Msi Cideko ile klavye ve mouse’a değişik yaklaşım…

Beacool | 01 March 2010 17:58

Dizaynı gayet yerinde
Dizaynı gayet yerinde

Evlerimize HTPC bilgisayarların girmesiyle Pc’lerimiz artık monitörlü bir pc olmanın dışında bir müzik seti, video gösterici ve televizyona bağlı eğlence cihazlarına dönüştüler. Bunun olacağı multi medya pclerin ilk çıktığı dönemlere dayanır (ki 86 ve 90’lı yıllardır) ki bence bu hale gelmesi uzun zaman bile almıştır.

Bu gibi pclerin en büyük sıkıntılarından biri bence klavye ve mouse desteğinin makinelere yeterli derecede hükmedememesidir. Media Center kumandalar ne kadar kontrol desteği sağlasa da bir noktada kullanıcı yeterli erişim kabiliyetinden yoksun kalıyordu. Ürünümüz bu noktada kendini gösteriyor. Daha önceleri Logitech firmasının ve Lenovo nun güzel yaklaşımları ile bu soruna profesyonel firmaların değinmesi ve güzel ürünleri olsa Cideko’daki acclerometer olmadığından mouse kontrol kısımları çok da yarar sağlayamamıştı.

Origen AE : Ekranı Üzerinde PC Kasası

zabun | 07 May 2007 23:47

Origen S21T, plazma TV altı konuşlandırılan, Home Theatre Personal Computer (HTPC) olarak adlandırılan, sınıf için hazırlanmış bir PC kasası. 5mm kalınlıkta aluminyum gövdeli. 12.1″, motorize, dokunmatik, 1920×1080 çözünürlükte TFT ekrana sahip. 10 adede kadar, sabit disk desteği mevcut. USB, firewire, kulaklık, mikrofon ve çoklu media kart okuyucu yuvaları bulunuyor. Kızılötesi kontrole izin veriyor. atx ve micro atx yapıdaki anakartları destekliyor. 7 genişleme yuvası var. Siyah ve gümüş renklerde üretilmekte. OrigenAE Technology