bildirgec.org

gif hakkında tüm yazılar

HTPC’ye Alternatif

Beacool | 20 March 2011 13:44

HTPC’ye Alternatif

Veebeam

Televizyon anlayışı değişiyor. Tv deki bu yadsınamaz. Full hd nin bile yavaş yavaş aşılmaya başladığı bir dönemin içindeyiz. Bu teknolojinin ilk çıktığı günleri hatırlıyorum da o dönemler görüntüyü bırakın çoğaltmak iletmek dahi pek istikrarlı değildi.

Günümüzde ise gelişen teknoloji hdmi kablolarla bu gayet basit. Hatta bu kablolar versiyon numaralarına bile sahipler. Görüntüyü çoğaltmak ta iki tak çıkarla mümkün. Ama halen bir sorun var. Kablosuz iletmek…

Online Convert / dönüştürme

biSGen | 11 March 2011 18:50

biliyorsunuz convert dönüştürmek demek.

Bu sitede bu işlemi online yapmak mümkün. Convert/dönüştürme yapabileceğiniz türler (72 değişik tür) ve linkleri aşağıdadır.

AAC, FLAC, M4A, MMF, MP3, OGG, WAV, WMA

bmp, eps, gif, hdr-exl, jpeg, pdf, png, svg, tga, tiff, wbmp

3g2, 3gp, avi, flv, mkv, mov, mp4, mpeg-2, ogg, webm, wmv, iphone, ipod, nintendo ds, ps3, psp, wii, xbox

epub, fb2, lit, lrf, mobi, pdb, pdf, tcr

doc, flash, html, odt, pdf, txt

adler32, blowfish, crc-32, crc-32b, des, gost, haval-128, htpasswd apache, md4, md5, ripemd-128, ripemd-160, sha-1, sha-256, sha-384, sha-512, snefru, tiger-128, tiger-160, tiger-192, whirlpool

harika icon setleri (.psd kaynak dosyaları ile)

webking | 09 August 2010 15:39

Hemen hemen her webmaster yurtdışı vea yurtiçinde, profesyonel veya amatör web programla ve tasarım işi ile uğraşan kişinin yoğunlukla hissettiği ihtiyaçlarından biri “icon” adını verdiiğimiz küçük simgelerdir. Bu simgeler menülerde, favori sayfalarda ve web sitesi tasarımı yaparken bir çok yerde kullanılır. Ancak internet üzerinde bulduğumuz icon veya simgelerin hemen hepsi .gif, .jpeg, .tif veya .bmp vb. sabit resim formatlarındadır ve bu nedenle de size özel bir şekle dönüştürelemez veya üzerinde oynama yapılamaz. Size aşağıda da örneklerini görebileceğiniz gibi photoshop’ta rahatlıkla açıp üzerinde her türlü değişikliği yapabileceğiniz bedava .psd kaynak dosyalarının arşivlenmiş bir paketini sunuyorum.
Bu paketi buraya tıklayarak indirebilirsiniz.
Harika web siteleri için bol bol kullanmanız dileğiyle..

jFlip ile Sıradışı Geçişler

angelsdemos | 26 May 2010 15:00

jFlip, her websitesine birçok şekilde kullanılanbilen jQuery tabanında hazırlanan çok hoş bir uygulamadır. Adobe‘nin popüler tarayıcı eklentisi flash‘a gerek kalmadan birçok işlemi artık html5 ve jquery gibi javascript kütüphanesi sayesinde yapabileceğimizin kanıtlarından biri olan bu uygulama, farklı geçiş efekti ile birçok uygulamada kullanılabilir.

Normal kullanımlar için ve Wordpress kullananlar için de hazırlanan bu uygulamayı web sitenizde alacağınız reklamlar için, fotoğraflarınızı gösterebileceğiniz hoş bir galeri veya farklı uygulamalar için kullanabilirsiniz.jFlip tüm resimler ve Wordpress sürümü .jpg, .png, .gif formatındaki resim dosyaları ile uyumludur.

görsel düzenleme ve optimize araçları

bakiyyebemolu | 19 April 2010 12:19

bir sitenin en önemli unsurlarından biri de sitenin açılış süresidir. sunucu kalitesinin etkisinin büyük olduğu tartışılmaz. ancak sitenin taşıdığı öğeler de açılış süresine etki edecektir. sitelerinizde kullandığınız görselleri optimize ederek sitenizin açılış süresini kısaltabilir ve ek olarak bant genişliğinden tasarruf edebilirsiniz. bu konuda kullanabileceğiniz araçlar:

Web resizer: siteler ve e-posta kampyaları için görselleri optimize edebilirsiniz. bir programa ihtiyaç duymadan resim kırpma, çevirme, çerçeve ekleme, format değiştirme gibi özellikler mevcut.

Smush.it: yahoo aracı birden fazla görseli aynı anda düzenlemeye imkan veriyor. gerek yükleme yaparak gerekse de bir adres belirterek kullanabilirsiniz.

youconvertit: ücretsiz çevrimiçi dönüştürücü

odo | 15 February 2010 10:22

youconvertit en kısa ve en türkçe tanımıyla “çevrimiçi dönüştürgeç”. marifetlerinin hepsini kısaca anlatmak bırakın iki sözcüğü bir bildiriye bile sığmayabilir.

sitenin dört ana bölümü var.

1. bölüm:dosya dönüştürücü (convert file(s))
e-posta adresinizi yazıyor, dosya ya da dosyalarınızı yüklüyor, hangi formata dönüştürmek istediğinizi seçiyor ve gönderiyorsunuz. sayısız belge formatı, ses dosyaları, video dosyaları, resim dosyaları ve hatta arşiv (sıkıştırılmış format) dosyaları için bunu yapabilirsiniz.

Bilgisayar grafikleri

admin | 22 January 2010 21:48

Bitmap Grafikleri
Bitmap ve vektör olarak iki dijital grafik tipi vardır. Her iki grafik tipinin de bir takım
avantaj ve dezavantajları vardır. Grafikler üzerinde etkili işlem yapabilmek için bu tipler
arasındaki farkı anlamak önemlidir. Grafikler dosyalarının boyutları sahip oldukları renklere
ve piksel sayılarına göre hesaplanır.

Grafik dosya boyutunun hesaplanması:

16 renk = pixel sayısı x 0.5
256 renk = pixel sayısı x 1
16.7 milyon renk = pixel sayısı x 3

Örnek:
Dosya Boyutu = 640 x 480 x 3 = 921,600 BYTE veya yaklaşık 900 KB

Vektör Grafikleri

Vektör grafikleri tamamen matematiksel yöntemlerle tanımlanmış grafiklerdir. Vektör
grafikleri bilgisayar programları tarafından birer nesne(object) olarak algılanır. Nesneler
belli özellikleri ve fonksiyonları olan sanal(virtual) cisimler olarak düşünülebilir. Uygulama
programlarının bu tipteki grafikler üzerindeki düzenleme yetenekleri oldukça fazladır.
Nesneler, geometrik olarak çizgi(line) veya eğrilerle(curve) birbirine bağlanmış olan bir
ızgara(grid) üzerine yerleştirilmiş noktalardan(points) oluşmaktadır.