Rüyalar, geriye dönüşler, gelecekten kesitler, gizemli ve sıradışı olaylar. İçinden çıkılamaz senaryolar. İşte böyle filmleri seyretmesi zordur ama keyif verir. Önce kafamızı karıştırır ama filmin sonunda süpriz finallerle ağızlar açık bırakılır. Ve bu filmler hep aklımızın bir köşesinde unutulmazlarımız olarak kalır. Sonunu bilsek de her zaman izlemek keyif verir. Ve mükemmel kurgusuyla hayran bıraktırır. İşte zeki senaristler ve izleyiciyle oynamayı seven yönetmenlerin kafa karıştıran filmleri;Mulholland Drive (Mulholland çıkmazı)

Gerçeküstü öğelerle kafa karıştıran 2001 yapımı bir gerilim filmi. Yazan, yöneten kafa karıştırma konusunda bir usta. David Lynch..Başlarda normal bir gerilim filmi gibi görünsede filmin sonlarına doğru olaylar birbirine giriyor ve sonu tahmin edilemez bir hal alıyor.David Lynch’in kendine has tarzıyla kafanızda soru işaretleri bırakan, hayran olunası bir film. Başrollerinde Naomi Watts ve Laura Harring bulunuyor.

soldan sağa : laura harring, david lynch, naomi watts
soldan sağa : laura harring, david lynch, naomi watts

Fight Club (Dövüş Klubü)

Aslında başlarda sıradışı bir olay değilmiş gibi düşündüren o yüzden kafa karıştırmayan bir film. Ama sonunda bildiklerimizin yanlış olduğunu görüyoruz ve senaryoya hayran kalıyoruz. Şok edici finaliyle Brad Pitt ve Edwar Norton ‘ın harikalar yarattığı kafamızın derinliklerine kazınmış David Fincher‘dan bir sanat eseri…Memento (Akıl Defteri)

Memento’da kafanızı karıştıran şey sahnelerin baştan sona ve sondan başa olarak ayrı ayrı gösterilmesi. Filmin sonunu tahmin etmesi o kadar güç değil. Fakat ters kurgusuyla kafanızın karışmaması da pek mümkün değil. Bir Christopher Nolan eseri. Zekice yazılmış bir “izlemeden ölmeyin” filmi.Vanilla Sky

1997 yapımı Abre los ojos (Open Your Eyes) adlı film 2001’de tekrar çekilerek Vanilla Sky adını alır. Başarılı bir psikolojik gerilim olan bu film Tom Cruise, Penélope Cruz, Kurt Russell, Jason Lee gibi iyi oyuncularıda içinde barındırıyor.Trafik kazası sonucunda yüzü tanınmayacak hale gelen David ( Tom Cruise) bir çok estetik ameliyat geçirir. Filmde hayatına bir maskeyle devam eden david’in gerçeği arayışı anlatılır. Kafa karıştırıcı unsursa çoğu filmi bu kategoriye koymamıza neden olan rüya unsuru. Kazadan sonra David’in rüyaları gerçekleşmeye başlar. Gerçek sandıkları ise kabusa dönüşmeye…Jacob’s Ladder (Dehşetin Nefesi)

Gerçekten bu listeye girmeyi hakettiğini düşündüğüm, gerek Tim Robbins’in oyunculuğu, gerekse senaryosu ile çok etkileyici bir yapım.Konusu kısaca şöyle:Jacob(Tim Robbins) Jezebel ile katıldığı bir partide fal baktırır. Falcı ona “sen ölüsün, burada değilsin” der. İşte kafa karıştırıcı, gerçekdışı olaylar burada başlıyor. Jacob bu olaydan sonra çığlık atarak bayılır ve ölümcül derecede ateşi yükselir. Jezebel ve bir kaç kişi Jacob’un ateşini düşürmeye çalışırken birden herşey yaşanmamış gibi eskiye döner. Jacob kendini eski karısıyla çocuklarıyla aynı evde bulur.Düş ve gerçeklik arasında insanı izlerken yoran bir film bu. Fakat filmin afişinde yazan bir yazıda şöyle diyor: “jacob singer’ın kabusunun en korkunç yanı rüya görmüyor olmasıdır.”
Twelve Monkeys (12 Maymun)

terry gilliam
terry gilliam

Bruce Willis ve Brad Pitt‘in harika performanslarıyla, geleceği görmek üzerine kurulmuş bir Terry Gilliam filmi. James Cole dünyayı saran virüsü engellemek için geçmişe gönderilir. Yanlış tarihe gönderilerek görevine kimseyi inandıramaz ve akıl hastanesine yatmak zorunda kalır. Zaman yolculuklarıyla kafamızı karıştıran ödüllü bir başyapıt.————————————————————————Bu listedeki filmler anlaşılmazlık derecelerine göre sıralanmamıştır. Sadece benim karışık olduğunu düşündüğüm ve internetten derlediğim birkaç filmden oluşmaktadır. Wikipedia’dan da büyük ölçüde yardım aldığımı belirteyim.Sizde listeye uygun gördüğünüz filmleri eklemek isterseniz buyurun…