bildirgec.org

gerilim hakkında tüm yazılar

Sonu Tahmin Edilemeyen Filmler

pozitron | 20 April 2011 17:24

İzlediğim filmler arasında, sonunu tahmin edemediğim filmleri paylaşmak istedim. İzlemek isteyenler olabileceği için, bunların arasında en beğendiğim filmleri kısaca anlatmak istiyorum.

ORPHAN (EVDEKİ DÜŞMAN)

ORPHAN (2009) ABD, Almanya, Fransa, Kanada
ORPHAN (2009) ABD, Almanya, Fransa, Kanada

Film, şimdiye kadar izlediğim filmler arasında, sonuna en çok şaşırdığım filmdi. Filmi izlerken sonunun bu şekilde biteceğini tahmin etmek çok zor. Konusuna gelince; Kate (Vera Farmiga) ve John (Peter Sarsgaard), doğmamış çocuklarının ölümü nedeniyle sorunlar yaşamaktadır. Bu sorunları aşmak için bir çocuk evlat edinmeye karar verirler. Gittikleri yetimhanede Esther (Isabella Fhurman) adındaki küçük bir kız onları çok etkiler ve onu yanlarına almaya karar verirler. Ama filmin afişinde de yazdığı gibi Esther’de bir sorun vardır. Zamanla Kate, Esther’in sevimli maskesi’nin altındaki gerçeği görür. Eşine ve çevresindekilere onun gerçek yüzünü göstermeye çalışır. Eğer izlemediyseniz gerçekten tavsiye edeceğim bir film.

Hücre (The Cell) – 2000

pilli33 | 14 April 2011 09:05

Hücre (the Cell) - Orjinal Poster
Hücre (the Cell) – Orjinal Poster

Hücre (the Cell), Tarsem Singh‘in yönettiği ve başrollerini Jennifer Lopez, Vince Vaughn ve Vincent D’Onofrio‘nun paylaştığı 2000 yapımı bir gerilim filmi.
107 dakikalık film, rahatsızlığı nedeniyle komaya girmişken yakalanan bir seri katilin sakladığı kurbanını bulmakla geçiyor.
Carl Rudolph Stargher (Vincent D’Onofrio), kurbanlarına çeşitli işkenceler yapan ve onları ölümle baş başa bırakan psikopat bir seri katildir. Polis tarafından komaya girmiş bir şekilde yakalanır ve son kurbanını ölmeden kurtarmanın tek bir yolu vardır.

İnsanı şizofren yapan en iyi 3 film

ferfote | 01 April 2011 12:11

Bu tür filmler hep hoşuma gitmiştir..filmi izlersiniz izlersiniz de, herşey filmin sonunda çözülür ya.Hatta film bitene kadar bir sürü komplo teorileri üretilir..işte bu tam benlik diyorsanız size tanıtacağım bu üç film ilginizi çekebilir.(3. film şiddetle önerilir.)

1.High Tension | Web Sitesi| imdb | fragman

-high tension-
-high tension-

Yönetmenliğini alexandre aja’nın yaptığı, başrollerinde cécile de france, maiwenn le besco ve philippe nahon’nun oynadığı bu filmde gerilim bir an olsun durmuyor.arkadaşının çiftlikteki evine kalmaya giden bir kızın başından geçenleri anlatan bu yapımda asıl sürpriz sizi filmin sonun da bekliyor.2003 fransız yapımı bu filmi mutlaka izleyin.

Scream (Çığlık) 4 – 2011

hulya sr | 08 November 2010 09:47

Ve efsane geri dönüyor !“Sidney Prescott, Gale, Dewey” bu isimleri bir yerlerden hatırladınız mı?
Evet doğru bildiniz, 1990’ların efsane korku filmi Scream (Çığlık) serinin dördüncü filmi Scream 4 ile geri dönüyor.
Serinin üç filminin yönetmeni Wes Craven tarafından yönetilen Çığlık (Scream) 4’ün senaristi ise serinin ilk filminin yazarı Kevin Williamson. Oyuncu kadrosuna gelince serinin ilk üç filminde yer alan ana karakterler serinin dördüncü filminde de hiçbir değişiklik yapılmadan aynen korunmuş; Sidney Prescott’ı Neve Campbell, Acar muhabir Gale’i Courteney Cox, Dewey’i de David Arquette canlandırıyor.

“ New Decade, New Rules” sloganıyla gösterime girecek olan Scream 4 filminin ilk gösterim tarihi ise 15 Nisan 2011 olarak belirlenmiş.
Çığlık (Scream) 4’ün konusuna gelince; olayların üzerinden 10 yıl geçmiştir ve Sidney Prescott yavaş yavaş geçmişin etkisinden kurtulmaya başlamıştır.
Bu arada Sidney yaşadıklarını anlatan bir de kitap yazmıştır.
Yazdığı kitapla ilgili bazı problemlerle uğraşan Sidney’in tek isteği huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşamaktır.

Shadow Puppets /2007

pretoria | 05 November 2010 18:55

Sekiz kişi her biri ayrı bembeyaz bir hücrede uyanıyor, nerede oldukları, kim oldukları ve neden iç çamaşırlarıyla kaldıkları hakkında en ufak bir fikirleri de yok. Hapishane mi, hastane mi, ne olduğu belli olmayan garip binada dolaşırken 9. kurbanı hafızalarının silindiği makinede ölü halde buluyorlar.
Sorularına cevap bulmak için araştırmaya devam ederken gölgelerindeki garipliği fark etmek de zor olmuyor.
Michael Winnick imzalı filmin başrollerinde James Marsters, Tony Todd ve Marc Winnick yer alıyor.
Gayet ilginç bir korku gerilim örneği olan filmi saçma sonuna rağmen beğendimi söyleyebilirim.

Şeytan Ayrıntıda Gizlidir: Gone Baby Gone (2007)

| 12 October 2010 09:58

Gone Baby Gone, Türkçe ismiyle Kızımı Kurtarın Ben Affleck‘in kariyeri düşüşe girdikten sonra Aaron Stockard ile beraber uyarladığı ve yönettiği bir gerilim-dram filmi. Film, Dennis Lahane‘in aynı isimle başarılı polisiye eserinden uyarlandı ve başrollerini Affleck’in kardeşi Cassey Affleck, Michelle Monoghan, Amy Ryan, Ed Harris, Morgan Freema üstlendi. Eleştirmenlerden genelde olumlu tepkiler alan film Affleck’in kariyerini kurtardı.

Ben Affleck, Gone Baby Gone filmine kadar düşüşte olan oyunculardandı. Çektiği bir sürü filmde vasat altı performans sergilemesi, magazine kaymış hayatı gibi nedenlerle düşüşteydi. Bilindiği kadarıyla da o dönemlerde yapımcıların tercihinde olan oyunculardan değildi. Senaryo gelmediğini görünce Affleck kolları sıvadı ve kariyerini düzeltecek bir film çekmeye karar verdi. Tabii ki çoğu yönetmenin tercih edeceği gibi Dennis Lahane’in aynı adlı eserini uyarlamaya karar verdi. Senaryo yazma konusunda tecrübesiz değildi. İlk yazdığı senaryo Good Will Hunting (Can Dostum) idi. Bu senaryoyu daha tanınmadığı zamanlarda gene tanınmayanlardan olan Matt Damon‘la yazmış ve “senaryo” dalında Oscar‘ı
kapmıştı. Sonuçta yönetmenliğini de üstlendiği Gone Baby Gone, başarılı bulundu ve Affleck’in kariyerini düzeltti. Oyunculuk anlamında hala güvenilmese de yönetmenlik ve senaristlik alanlarında aranacak kişilerden bir tanesi oldu. Hatta Amerika’da vizyona giren ve bizde 24 Aralık’ta vizyona girecek olan “The Town” filmini çekmesi ve büyük yönetmenlerden Terrence Mallick‘in yeni projesinde başrolde yer alacak olmasının nedeni de Gone Baby Gone’ın başarısında gizli.

After Life – 2010

0770 | 22 September 2010 09:47

After Life
After Life

Türkiye’de Ağustos ayında gösterime giren filmde Shindlerin Listesi ve yakın zamanda Taken filminden tanıdığımız Liam Neeson ve Christina Ricci oynuyor. İki oyuncu da en fazla bu kadar yakışabilirdi filme herhalde.

After Life
After Life

Gelelim filmin içeriğine; filmin büyük çoğunluğunun morgda geçmesi içimizi ürperterek, ölümü düşündürüyor. Ölümden gömülene kadar geçen süreye değişik bir bakış açısı.. Yeni bir şansın olsa ne yapardın mesajını aklımıza sokup, Liam Neeson‘un katil mi, şizofren mi yoksa psikopat mı olduğunu, Christina Ricci‘nin gerçekten ölü olup olmadığını, acaba olabilir mi sorusunu kafamıza takarak biten bir gerilim filmi.

A tale of two sisters (karanlık sırlar)

duygu bircan | 15 September 2010 13:24

Kore yapımı bir film olan “a tale of two sisters”in orjinal adı “Janghwa, Hongryeon“. janghwa kırmızı gül, hongryeon ise kırmızı lotus demektir. Filmin baş rolündeki 2 kız kardeşin isimleri su-mi ve su-yeon dur. su-mi gül, su-yeon ise lotus anlamında gelmektedir. filmin ismi ve karkater isimleri arasında güzel bir bağlantı kurulmuş, ama ismi ingilizceye çeviren şirket filmin anlattıklarından o kadar uzaktır ki, “a tale of two sisters” gibi basit ve baştan savma bir isimle gösterime sokar filmi. Film Türkiye’de de aynı müameleyi görüp “karanlık sırlar” ismiyle gösterime girmiştir. Filmimiz şaşırtmacalı bir sona sahip. Korkudan ağlatacak kadar korku öğesine, üzüntüden kahredecek kadar da drama sahip. Bir aile dramından ötesi, ailesinin başına gelenler yüzünden delirmiş bir kızın psikolojisi filmin özeti olabilir. Film iki kız kardeşin hastahaneden çıkıp babalarının yeni evlerine gelmeleriyle başlar. Babaları artık yeni birisiyle evlidir ve üvey anne kötü kalpli bir insandır. su-mi kardeşi su-yeon’ı kötü kalpli üvey anneden korumak için her şeyi yapar. Psikolojik gerilim seven herkesin kesinlikle görmesi gerektiğini düşünüyorum.

Devil (Şeytan) 2010

| 08 September 2010 14:28

Devil - Şeytan 2010
Devil – Şeytan 2010

Devil (Şeytan) filminde, Shyamalan ve Sam Mercer (The Sixth Sense) yapımcı olarak karşımıza çıkıyor. Film, bir asansörde kalmış beş kişinin hikayesini anlatıyor. İçlerinden birisi Şeytan, faka hangisi? Dakika dakika artan gerilimiyle izleyiciyi adeta koltuğa çivileyen Şeytan bu yılın başarılı gerilim filmlerinden birisi.Ülkemizde 17 Eylül’de gösterime girecek Şeytan (Devil) şimdiden izleyicilerde merak uyandırmaya başlayan bir film. Kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Devil - Şeytan 2010
Devil – Şeytan 2010