bildirgec.org

kurt russell hakkında tüm yazılar

Stargate (1994)

queennothing | 14 August 2011 13:05

Almanya doğumlu yönetmen Roland Emmerich‘i “2012”, “The Day After Tomorrow”, “Godzilla” ve “Independence Day” gibi filmlerden tanıyoruz. Emmerich’in 1994 senesinde çektiği sinema filmi “Stargate” de yönetmenin en iyileri arasında yer alıyor. Senaryosu yine Emmerich ile Dean Devlin tarafından yazılan 55 Milyon Dolarlık film En İyi Bilim Kurgu Filmi dalında Satürn Ödülü kazanırken dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen fantastik ve bilim-kurgu içerikli film festivallerinde de çeşitli ödüllere aday gösterildi. 1951 doğumlu Amerikan aktör Kurt Russell, Amerikan aktör James Spader, Alexis Cruz‘un başrollerini paylaştıkları filmde Viveca Lindfors, Mili Avital, Djimon Hounsou, Leon Rippy, John Diehl, Carlos Lauchu, Erick Avari, French Stewart, Christopher John Fields, Jaye Davidson, Derek Webster, John Storey, Rae Allen, Richard Kind ve Kenneth Danziger gibi isimler de rol alıyor. Film, 1997 senesinde “Children of the Gods” dizisi ile devam etti.

Kahramanlar Okulu; Sky High (2005)

queennothing | 21 March 2011 13:41

Üyelerinden her birinin süper güçlere sahip olduğu bir aile düşünün; bu üyelerden her biri, güçlerini Sky High’da eğitmiş ve insanların güven ve saygınlığını kazanmışlardır. Sıra Will’dedir.

Shrek Forever After“in yönetmeni olarak tanıdığımız başarılı sinemacı Mike Mitchell‘in yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Sky High” (Kahramanlar Okulu), 2005 senesinde vizyona girdi. Senaryosunu Paul Hermandez, Robert Schooley ve Mark McCorkle tarafından yazılan filmde Amerikan aktör Kurt Russell, Kelly Preston, genç oyuncu Michael Angarano ve Danielle Panabaker gibi isimler rol alıyor. 35 Milyon Dolar gibi bir bütçeyle tamamlanan filmin çekimleri Amerika’da yapıldı.

Kafa Karıştıran Filmler

AsetilCoa | 17 August 2010 17:00

Rüyalar, geriye dönüşler, gelecekten kesitler, gizemli ve sıradışı olaylar. İçinden çıkılamaz senaryolar. İşte böyle filmleri seyretmesi zordur ama keyif verir. Önce kafamızı karıştırır ama filmin sonunda süpriz finallerle ağızlar açık bırakılır. Ve bu filmler hep aklımızın bir köşesinde unutulmazlarımız olarak kalır. Sonunu bilsek de her zaman izlemek keyif verir. Ve mükemmel kurgusuyla hayran bıraktırır. İşte zeki senaristler ve izleyiciyle oynamayı seven yönetmenlerin kafa karıştıran filmleri;


Mulholland Drive (Mulholland çıkmazı)

Çin Mahallesindeki Absürt Macera!

distaste | 20 April 2010 17:28

BIG TROUBLE IN LITTLE CHINA (1986)

John Carpenter‘ın yönetmenliğini üstlendiği ve müziğini yaptığı, başrollerini Kurt Russell, Kim Cattrall, Dennis Dun ve James Hong’un yanı sıra 80’lerden hatırlayacağımız tanıdık birçok yüzle paylaştığı bu macera /komedi içinde ne ararsanız bulunduruyor. Ukala, kaba bir kamyon şoförü Jack Burton (Russell), hırslı ve seksi gazeteci Gracie Law (Cattrall), sağdan soldan çıkan acayip yaratıklar, Kara Çin Büyüsü, Çin mahallesindeki kılıç savaşları, lağımlar, ellerinden şimşek çıkan adamlar ve bütün bunlara eline geçirirse saldıran adamlar…
Carpenter bize o kadar güzel bir görsel şölen sunuyor ki klişelere gülmemek, kötü görsel efektlerden keyif almamak mümkün değil.
Hikayemiz sürdüğü kamyonunda telsize ukala demeçler veren Jack Burton ‘ın, Çinli dostu Wang Chi (Dun) ile birlikte hava alanına Chi’nin sevdalısı Miao Yinn (Suzee Pai)’ı almaya gitmesiyle başlar. Ama o da ne? Ölüm Lordları (The Lords of Death), efendileri David Lo Pan (Hong)’in talimatı üzerine bir tanecik yeşil gözlü kızımızı kaçırır! O sırada hava alanında başka bir Çinli kızı karşılacağı bilumum felaketlerden korumak isteyen gazeteci Gracie Law ile yolları kesişir.

Otoyol 60 (interstate 60/2002)

ozlavinya | 09 December 2009 12:12

Afişine bakıp da ucuz bir gençlik filmi olduğunu düşünmeyin, afiş kesinlikle yanıltıcı. Başrollerini Gary Oldman, James Marsden ve Amy Smart ‘ın paylaştığı filme pek çok ünlü isim eşlik etmekte (M.J. Fox, Kurt Russell ve pek çok sürpriz).

Müthiş performansları görmek lazım!

Yönetmen, senarist ve yapımcı: Bob Gale
Zaten insan böyle bir senaryo yazarsa; yönetmen olarak, kendisinden başkasına güvenemezdi.

Otoyol60/interstate 60:Episodes of the Road
; haritalarda mevcut olmayan fantastik bir yolda geçiyor. Üniversiteli bir genç, kendisine verilen ve asla açmaması gereken bir paketi kendinden istenen yere ulaştırmak ile görevli, yol boyunca hayata dair kendine dair birçok sorunun yanıtını öğreniyor. Bu yolda ilerlemesini teşvik edici en önemli şey; yolun sonunda, yol boyunca reklam panolarında gördüğü güzel kıza ulaşabilmek.

Ünlülerin Benzeşmesi

Colpadan | 27 November 2009 10:31

Ekranlarda gördüğümüz, filmlerini seyrettiğimiz, şovlarını izlediğimiz bazı ünlülerin birbirine benzemesi hep ilgimi çekmiştir. Bu benzeme genelde dış görünüş olarak algılansa da aslında birçok benzer özellik, benzetenin algısında o insanların birbirine karışmasına yol açıyor. Üstelik bu tamamen kişiye özel bir durum. Çünkü birinin benzettiğine ötekesi “ne alakası var” diyebiliyor.

Ben de filmlerini izlerken çoğu kez birbirine karıştırdığım bazı oyuncuları sizlerle paylaşacağım. Örneğin uzunca bir süre Jason Biggs‘i Adam Sandler‘ın gençliği zannettim. American Pie filmini izlerken bu karışıklıkla boğuştuğum olmuştur.

Adam Sandler - Jason Biggs
Adam Sandler – Jason Biggs

The Thing (1982)

ewupzawertuwal | 18 August 2009 11:36

John Carpenter ustanın 1952 yapımı “The Thing from Another World” isimli filmden uyarladığı bir başyapıt. Sinema tarihinin en iyi yeniden çevrimlerinden biri olan film -benim listemde The Fly’la beraber başa oynar- seksenlerin de korku sinemasını oldukça etkilemekte.

Film başladığında neden Coen kardeşlerin Fargo’yu beyaz odaklı bir film yaptığını anlar gibi bakıyoruz. Kutuplar ve bembeyaz bir örtü, fırtına öncesi sessizlik. İki Norveçli araştırmacı bir kurdun peşinde koşarak Amerikalıların araştırma üssüne gelirler. Hemen de ölürler. Kurt üsse sığınır. Kurt Russell’in canlandırdığı MacReady ve Dr.Copper Norveçlilerin üssünü araştırmaya giderler. Onları orada dumura uğratacak bir şey vardır. Herkes ölüdür ve buzların içerisinde garip bir nesne vardır. Asıl onları dehşete düşürecek şey kendi üslerindedir. Amerikalıların üssünde de vahşet başlamıştır.

Masum köpeğin içinde bir şey vardır.

John Carpenter’dan 80’ler klasiği : ”Escape From New York (New York’tan Kaçış)”

gorcun | 17 June 2009 09:11

Escape From New York
Escape From New York

John Carpenter’ın yazıp yönettiği 1981 tarihli bilimkurgu aksiyon filmi Escape From New York (New York’tan Kaçış) kült statüsünde sayılmaktadır. Döneminin 16 yıl sonrası olan 1997’de geçen filmde New York şehri azılı suçluların yaşam alanı haline getirilmiş ve ABD’den soyutlanmıştır. Suç işleyen veya toplum kurallarına uymayanların bu bölgeye sürüldüğü dönemde başkanın uçağı Air Force One terörist grup tarafından kaçırılır ve başkan kapsülüyle New York’a düşer. Başkanı (Donald Pleasence) kurtarma görevi ise eski bir asker olan çeşitli suçlardan mahkum olmuş Pliskin namı diğer Snake’e (Kurt Russell) verilir.
Bunu yapması içinse kendisini 24 saat içinde öldürecek patlayıcı yerleştirilir. Bu zoraki görevi istemedende olsa kabul eden Snake, bu durumda New York’a gider. Orada Snake’i başkanın yanı sıra suç şehrinin lideri Duke (Isaac Hayes) ve adamlarıyla zorlu bir kapışma beklemektedir. Snake bu zorlu görevi başardığı takdirde işlediği tüm suçlardan azat edilecek ve New York’a dönmekten kurtulacaktır.

Escape From New York
Escape From New York

Sıradışı bir proje Grindhouse (2) : ”Grindhouse : Death Proof (Ölüm Geçirmez)”

gorcun | 25 May 2009 12:44

Death Proof
Death Proof

Grindhouse serisinin Planet Terror’ den sonraki bir diğer filmi olan Death Proof (Ölüm Geçirmez)projenin diğer yapımcısı Quentin Tarantino tarafından çekilmiş. Bu filmde Dublor Mike (Kurt Russell) adlı bir psikopat katil kendi özel arabasını monte ettiği mekanizmadan dolayı ‘Ölüm Geçirmez’ olarak adlandırır.

Arabayla ne kadar kaza yaparsa yapsın oturduğu yerden ona hiç bir zarar gelmemektedir. Bu şekilde yollara çıkan Mike gruplar halinde özgürce dolaşan kadınları öldürmektedir. Filmde 2 grup kadınla tanışırız. Bu iki gruptaki kadınların özellikleri devamlı içki içen, uyuşturucu kullanan özgürce yollarda dolaşan ve kendi hallerinde takılıp yaşayan gençler olmalarıdır. Bu iki grubun hikayesi filmi ikiye böler.

Bir bardan diğer bara giden ilk grubu oldukça acı bir son bekler. İkinci grup ise yine yollarda çene çalan kızlardan oluşmaktadır. Ama bu kızlar Mike’ ın amaçlarını gerçekleştirmesi için daha çetin ceviz kızlardır.

Death Proof
Death Proof

Film bir Quentin Tarantino filmi olduğu için bolca geyik muhabbeti ve ilginç diyaloglara sahiptir. Genellikle filmlerinde erkeklerin dünyasını işleyen Tarantino bu kez bol kızdan oluşan filmi kız muhabbetleriyle doldurmuştur.

Vanilla Sky

fckmeimfamous | 20 June 2008 15:59

Alejandro Amenabar‘ın (Mar Adentro, The Others) “Abre Los Ojos” isimli İspanyol yapımı filminden Hollywood’da Cameron Crowe (Almost Famous, Jerry Maguire) tarafından yeniden çekilen Vanilla Sky, orijinalini geçemese de kötü bir film değil.

Kadrosunda Tom Cruise, Penelope Cruz (Abre Los Ojos’da da oynamıştı), Cameron Diaz, Jason Lee ve Tilda Swinton‘ı barındıran film, başarılı bir yayıncı olan David Aames‘in (Tom Cruise) psikopat sevgilisi Julie Gianni (Cameron Diaz) yüzünden geçirdiği kazanın sonrasında, hem Sofia Serrano‘ya (Penelope Cruz) olan aşkını, hem de hayat hakkında öğrendiği deneyimleri anlatıyor.