bildirgec.org

brad pitt hakkında tüm yazılar

Moneyball: Kazanma Sanatı (2011)

nunatuck | 06 February 2012 10:43


“Capote”
filmi ile En İyi Yönetmen Oscarı’na aday olan Bennett Miller‘ın yönettiği film, 50 milyon dolarlık bir bütçeyle çekildi ve Türkiye’de 9 Aralık 2011’de gösterime girdi. Michael Lewis’in “Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game” adlı eserinden Steven Zaillian ve Aaron Sorkin tarafından uyarlanan ve gerçek bir hikaye dayanan filmde, “Seven”, “Troy” ve “Inglourious Basterds” gibi filmlerle dünyaca tanınan ünlü aktör Brad Pitt ve ayrıca Jonah Hill, Philip Seymour Hoffman gibi ünlü oyuncular yer almakta.
Kısıtlı bir bütçeye sahip ‘Oakland A’ beysbol takımının müdürlüğünü yapan Billy Beane, zengin kulüplere meydan okuyor. Fakat bunu yaparken farklı yöntemler deneyen Billy, beyzbol sporunun temel inançlarını baştan aşağıya sarsıyor. Onun yöntemleri kabul görmese, hatta delilik diye nitelendirilse de, Beane inancını ve azmini yitirmeden bildiği yönde ilerlemeye devam ediyor..

Thelma & Louise (1991)

queennothing | 05 May 2011 13:43

Üç defa Oscar’a aday gösterilen İngiliz yönetmen Ridley Scott‘un yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Thelma & Louise“, 1991 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Callie Khouri tarafından yazılan filmde Oscar Ödüllü Amerikan aktris Susan Sarandon, Oscar Ödüllü 1956 doğumlu aktris Geena Davis, Amerikan aktör Harvey Keitel,Michael Madsen, Stephen Tobolowsky, Christopher McDonald, Timothy Carhart ve Brad Pitt rol alıyor. İki kadın oyuncusunun da (Sarandon ile Davis) En İyi Kadın Oyuncu Oscarı’na aday gösterildiği yapım, En İyi Senaryo Oscarı’nı kazandı. Orjinal süresi 130 dakika olan film, 17 Milyon Dolar ile çekildi.

The Mexican (2001)

queennothing | 05 May 2011 12:12

Karayip Korsanları’nın yönetmenli olarak tanıdığımız 1964 doğumlu Amerikan sinemacı Gore Verbinski‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Mexican“, 2001 senesinde gösterime girdi. İki defa Oscar’a aday gösterilen Amerikan aktör Brad Pitt ile Oscar Ödüllü Amerikan aktris Julia Roberts‘in başrollerini paylaştıkları filmde Altın Küre Ödüllü Amerikan aktör James Gandolfini, Bob Balaban ve J.K. Simmons da rol alıyor. 57 Milyon Dolarlık bütçeyle Amerika ve Meksika’da çekilen film, dilimize ‘Meksikalı’ olarak çevrildi.

Jerry Welbach, yasadışı işler yapan bir çetede yer almaktadır. Çete başının verdiği görevler dahilinde iş gören Jerry’nin kız arkadaşı Samantha, bu durumdan hiç memnun değildir. Samantha’nın baskılarına dayanamayan genç adam, son bir iş yapması gerektiğini ve ondan sonra her şeyin yasal ilerleyeceğini anlatır ve yola çıkar.

The Tree of Life (2011)

queennothing | 08 January 2011 12:38

İki defa Oscar’a aday gösterilen 1943 doğumlu Amerikan yönetmen Terrence Malick (The Thin Red Line, Badlands gibi filmlerden tanıyoruz) bugüne dek sadece dört film yönetti. Son filmi “The New World” 2005’te vizyona giren yönetmen 2011’de “The Tree Of Life” (Hayat Ağacı) ile bomba gibi bir dönüş yapmaya hazırlanıyor. Filmde Amerikan aktör Brad Pitt, iki Oscar ödüllü aktör Sean Penn, aktris Jessica Chastain, Fiona Shaw, Jennifer Sipes, Dalip Singh, Joanna Going, Brenna Roth, Jackson Hurst, Crystal Mantecon, Zack Irsik, Will Wallace, Kari Matchett gibi isimler yer alıyor. Kaliforniya ve İtalya’da çekilen fantastik drama tarzındaki “The Tree Of Life”, ülkemizde 2011 ortalarında vizyona girecek.

Bay ve Bayan O’Brien, evli ve çocuklu bir çifttir. Üç çocuklu bir aile O’Brienler, zamanla birlikte değişen değer yargıları ve kaybolan masumiyetten bahsediyor.

Sinemada Ortaklıklar

| 09 November 2010 16:15

Bir yönetmen için oyuncular önemlidir. Bu yüzden sürekli yetenekli oyuncular aranır film için. Yönetmen, oyuncuyla çalışır. Eğer oyuncunun oyunculuğundan ve karakterinden memnun kalırsa onu diğer projeleri için düşünmeye başlar. Hatta diğer projelerinde başkarakter için aklına gelecek ilk isim “o” oyuncu olur. Neden yönetmen, hep “onu” tercih ediyor? Cevabı bellidir aslında. Yönetmenin oyuncuyla kimyasının tutması ve diğerlerinde görmediği çok başka şeylerin “o” oyuncuda olması… Sinemada bir sürü ortaklık sözkonusu. Ben de bazılarına değinmeye çalışacağım burada. Genelde Hollywood ortaklıklarına değineceğim. İlerleyen zamanlarda yerli ortaklıklara da değinirim belki de.

*Robert De Niro-Martin Scorsese:

Sinemanın en verimli ortaklıklarıdır bu. De Niro ile Scorsese’nin kariyerleri aynı anda yükselişe girdi. İlk çektikleri (beraber) film olan Mean Streets’le ilgiyi topladılar. Sonraları Taxi Driver, Raging Bull, Cape Fear, King of Comedy, New York New York, Casino, Goodfellas’la ortaklıkları devam etti. Scorsese’nin başarısı De Niro’dan bağımsız değil. Aynı şekilde De Niro’nun başarısı Scorsese’den bağımsız değil. De Niro da Scorsese de en iyi işlerini beraber yaptılar ve bu zamanlarda hep yukarıdaki işlerle anılmaktalar.
Peki bu ortaklık bir kez daha devam edecek mi? Hepimiz yeni Scorsese-De Niro ortaklığını içeren bir filmi bekliyoruz. Olur mu, belli değil. Umarız ki olur. Ufukta bir proje var ama belirsizliğini koruyor. Peki bu ortaklık neden bitti? De Niro ile Scorsese’nin ortaklığının bitişinin nedenini bilmiyorum. Ama nedenin stüdyo olduğunu tahmin ediyorum. Stüdyolar bu ortaklıklardan sıkılmış ve bitirmiş olabilirler. Ama şimdi de bu ortaklığı gündeme getirip para kazanmayı düşünüyorlar. İronik!

De Niro-Scorsese
De Niro-Scorsese

Kafa Karıştıran Filmler

AsetilCoa | 17 August 2010 17:00

Rüyalar, geriye dönüşler, gelecekten kesitler, gizemli ve sıradışı olaylar. İçinden çıkılamaz senaryolar. İşte böyle filmleri seyretmesi zordur ama keyif verir. Önce kafamızı karıştırır ama filmin sonunda süpriz finallerle ağızlar açık bırakılır. Ve bu filmler hep aklımızın bir köşesinde unutulmazlarımız olarak kalır. Sonunu bilsek de her zaman izlemek keyif verir. Ve mükemmel kurgusuyla hayran bıraktırır. İşte zeki senaristler ve izleyiciyle oynamayı seven yönetmenlerin kafa karıştıran filmleri;


Mulholland Drive (Mulholland çıkmazı)

şöhret ve mide 3. yazı

nazokiraze | 05 August 2010 10:43

Ünlülerin her haltını merak edip didikleme, evirip çevirme işini yeme içme konusunda yapmaya devam ediyoruz sayın okuyucu. Daha evvel ki iki bölümde hangi ünlü ne yer ne yerse cırcır olur, ne sever ne sevmez araştırmış, yazmıştık şimdi elde ettiğim gereksiz bilgiler bir yazıyı dolduracak kadar olduğundan ötürü başlıyoruz yazmaya.

Dün aldığımız bir habere göre oyuncu Naz Elmas tek başına 80 midyeyi mideye indirmiş. Naz Elmas tam bir suşi bağımlısıymış, bir röportajında doğumgünü pastasını bile suşiden yaptırabileceğini söylemişti.

Biri Psikolojik Gerilim Mi Dedi?

alploganer | 22 May 2010 14:40

Çok sevdiğim bir tür olan psikolojik gerilim filmlerini şöyle bir derleyeyim dedim. Bunlar dışında aklınıza gelen filmleri belirtirseniz sevinirim.

1. Fight Club(1999) 1999 yapımı David Fincher filmi. Başrollerde Brad Pitt ve Edward Norton harikalar yaratıyor. Filmde gizli bir yeraltı kulübü olan dövüş kulübü ve bu klubün dövüş bağımlısı üyeleri anlatılıyor.

2.Altıncı His(1999) M. Night Shyamalan’ın başyapıtlarından biri. Filmde ölüleri gördüğünü söyleyen bir çocuk ve ona yardımcı olmaya çalışan psikoloğun hikayesi anlatılıyor. Başrollerde ise Bruce Willis ve Haley Joel Osment var.

3.Akıl Oyunları(2001) Ron Howard’ın yönettiği bu film ,gizli bir görevde bulunan matematik dehasını konu ediniyor. Başrollerde Russell Crowe, Jennifer Connelly ve Ed Harris bulunuyor.