Ernst Ingmar Bergman, 14 Temmuz 1914 tarihinde, Protestan rahibi Erik ve hemşire Karin’in oğlu olarak İsveç, Uppsala’da dünyaya geldi. Çocukluğunu doğduğu yerde geçiren Bergman, 16 yaşındayken Almanya’ya gitti. 1937 senesinde kaydolduğu Stockholm Üniversitesi‘nde ‘Sanat ve Edebiyat’ okudu. Fotoğrafçılıktan, sinemaya atılan genç adam, 1943 senesinin 25 Mart’ında ilk evliliğini Else Fisher ile gerçekleştirdikten iki sene sonra boşanma kararı aldı. Aynı sene Ellen ile ikinci evliliğini gerçekleştirdi. Bu arada, Fisher’dan bir çocuk sahibi olan Bergman, sene 1946 olunca, ilk yönetmenlik deneyimini kazandı. Bir oyundan uyarlanan “Kris“, 90 dakikalık bir yapımdı ve tamamiyle İsveç sınırları içerisinde çekildi. Aynı sene “Det regnar på vår kärlek” adlı sinema filminin de yönetmenliğini yapan Bergman, 1947’de “Skepp till India land“i ve 1948’de “Musik i mörker“i (Music Is My Future) yönetti. Aynı sene Nine-Christine Jönsson‘un başrolünde yer aldığı “Hamnstad“ın (Liman kenti) yönetmenliğini yaptı. Bir sene sonra “Fängelse” (Prison) adlı yapımı yazıp, yöneten Bergman, bir roman uyarlaması olan “Törst” ile başarısını bir kez daha kanıtlamış, İsveç Sineması’na yepyeni bir şekil vermişti.

1950 senesinde, dört çocuk sahibi olduğu Ellen ile boşandığını açıklayan yönetmen, “Till glädje“nin hem senaristliğini, hem yönetmenliğini yaptıktan sonra “Sånt händer inte här“ın yönetmenliğini üstlendi. 1951 senesinde, Gun Grut ile dünyaevine giren Bergman, aynı sene “Sommarlek“i yönetti.Aradan bir sene geçmişti ki, eşi Grut’un senaryosunu yazdığı komedi filmi “Kvinnors väntan“ın yönetmenliğini yapan usta yönetmen, 1953 senesinde adını Avrupa’ya duyuracak bir yapıma imza attı; “Sommaren Med Monika” (Monika ile Bir Yaz). Filmde, sonları devamlı oyuncularından biri olacak olan Harriet Andersson rol alıyordu ve bu yapımla Bergman, kadınlara olan bakış açısını ve ‘kadın’dan yana olduğunu daha önce görülmemiş bir gözle, duyulmamış bir dille sunuyordu. Aynı sene yönetmen, yine Harriet’in de rol aldığı “Gycklarnas Afton“u (The Naked Night) çekti. Yönetmen, bu filmde gözümüze çarpan gezici sirke, göstericiye ve göstericinin kadınlara olan düşkünlüğü yüzünden sonsuz bir sevgiyle bağlı olduğu eski karısını bırakması ve geri dönmek isteyince karısının kazandığı ‘gurur’ hissi yüzünden kabul edilmemesine dikkat çekiyor. Ayrıca, bir çok filminde kullandığı ‘sorgusuz, saf erkek aşkı’ da dikkate değer bir başka durum.1954 senesinde yine Harriet’in rol aldığı “En lektion i kärlek“in yönetmenliğini yapan Bergman, “Kvinnodröm” ve “Sommarnattens leende“yi (Smiles Of A Summer Night) çekti.Sene 1957 oduğunda, “Bakomfilm smultronstället” adlı kısa belgeslinin yanısıra, “Herr Sleeman kommer” adlı 45 dakikalık TV filmi, ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar’a aday gösterilen “Smultronstället” (Wild Strawberries) ve sahip olduğu felsefeyle izleyenleri derinden etkileyen “Det Sjunde Inseglet“i (Yedinci Mühür) çekti.1958 senesinde “Venetianskan“, “Nära livet“, “Rabies” ve BAFTA adayı olan “Ansiktet“i (The Face) çeken Bergman, 1959 senesinde bir çocuk sahibi olduğu eşi Grut ile boşanma kararı aldı ve yine aynı sene Kabi Laretei ile dünyaevine girdi.

1960 senesinde “Oväder” adlı TV filmini çeken yönetmen, devamlı oyuncularından Max Von Sydow‘un rol aldığı “Jungfrukällan“ı (The Virgin Spring) çekti. Bu film, Sinema Tarihi’ndeki ‘Kadın Filmleri’ arasında başsırada yer alır. Aynı sene “Djävulens öga” (The Devil’s Eye) adlı fantastik/ komedi filminin yönetmenliğini üstlenen Bergman, 1961 senesinde kendisine ‘En İyi Senaryo’ dalında Oscar Ödülü kazandıran “Såsom I En Spegel“i (Through A Glass Darkly) yönetti.1962 senesinde “Nattvardsgästerna“yı (Winter Light) çeken usta yönetmen, aradan bir sene geçtikten sonra “Ett Drömspel” adlı TV yapımını ve “Tystnaden“i (The Silence) çekti. 1964 senesinde “För att inte tala om alla dessa kvinnor“u (All These Women) yazıp, yönetmenliğini yapan Bergman, 1965’te “Don Juan” adlı TV yapımını çekti. 1966 senesinde yönetmenin, aktris Liv Ullmann‘dan Linn (kendisi yazardır ve Can Yayınları’ndan çıkma iki romanı vardır) adında bir kız çocuğu dünyaya geldi. 1966 senesinde bir kişilik filmi olan “Persona“yı çeken yönetmen, 1967’de “Stimulantia“yı çekti.

1967 senesinde “Vargtimmen“in yönetmenliğini üstlenen Bergman, 1968 senesinde “Skammen“i (Shame) çekti. Bu film de, 7 senedir evli olan bir çiftin, adada çıkan savaş sonrasında nasıl değiştiklerini konu ediniyor. Sene 1969 olduğunda eşi Kabi’den boşanan Bergman, aynı sene “Riten” adlı TV filmini çekti. Bu yapımda kendisi ‘papaz’ karakterini canlandırıyordu. Yine aynı sene içerisinde “En Passion“u yazıp, yöneten usta yönetmen, 1970 senesinde “Fårödokument 1969” adlı belgesel yapımını TV yayınına sundu.1971’de Ingrid Von Rosen’le dünya evine girdi ve “Beröringen“, 1972’de “Viskningar Och Rop” ve 1973’te de “Scener ur ett äktenskap“ı (Bir Evlilikten Manzaralar) yöneten Ingmar Bergman, 1974 senesinde “Misantropen“in yönetmenliğini yaptı.

Tüm bu süreç içerisinde kendisi bir idol, göz, kulak, İsveç’ten sinema sanatına bir miras oldu. 1975 senesine gelindiğinde, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’ dalında Oscar’a aday gösterilen “Trollflöjten“i (Sihirli Flüt) çeken usta yönetmen, 1976 senesinde “Ansikte Mot Ansikte“yi (Yüz Yüze) çekti. Filmin başrolünde yer alan Liv Ullmann, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ dalında Oscar’a aday gösterilirken, Bergman da ‘En İyi Yönetmen’ dalında aday oldu.1977 senesinde “The Serpent’s Egg“i yazıp, yöneten Bergman, bir sene sonra başarılı bir anne – kız draması olan “Höstsonaten“i çekti. Filmin başrol oyuncusu Ingrid Bergman (Bergman’la hiç bir akrabalığı yok) ‘En İyi Kadın Oyuncu’ Oscar’ına aday olurken, yönetmenimiz de ‘En İyi Yönetmen’ dalında Oscar’a aday gösterildi. 1979’da da yine “Fårö-dokument 1979” belgeseli geldi.

Sene 1980 olduğunda “Aus dem Leben der Marionetten“i yöneten Bergman, esasında dizi olarak düşünülen “Fanny Och Alexander“i yönetti. 1983’te “Hustruskolan” , 1984’te “After Repetitionen” ve “Karins Ansikte” belgeseli geldi.1986’da “Fanny och Alexander”in kamera arkası ve ardından “Dom Juan” komedisi geldi. 1986 senesinde “De två saliga” adlı TV filmini çeken yönetmen, ta 1992’ye kadar yönetmenliğe ara verdi.1992 senesinde “Markisinnan De Sade“, 1993’te “Backanterna” ve 1995 senesinde “Sista Skriket“i çeken Bergman, aynı sene eşi Ingrid’i kaybetti.1997 senesinde “Larmar och gör sig till” adlı TV filmini ve 2000’de “Bildmakarna“yı çeken usta yönetmen, 2003 senesinde “Scener ur ett aktenskap”ın devamı olan “Saraband”ı çekti ve yönetmenliği bıraktı.Yalnız başına, Gotlands län; İsveç’te adada yaşayan Ingmar Bergman, 30 Temmuz 2007’de uyurken hayata veda etti.