bildirgec.org

yönetmen hakkında tüm yazılar

Michael Haneke

queennothing | 12 December 2012 14:13

Michael Haneke, 23 Mart 1942 senesinde Almanya, Münih’te dünyaya geldi. Aktör ve yönetmen Fritz Haneke ile aktris Beatrix von Degenschild’in oğulları olan Haneke, Viyana Üniversitesi’nde felsefe ve psikoloji okudu. 1967 ile 1970 tarihleri arasında Südwestrundfunk’ta çalışan Haneke, oyunculuk ve yönetmenlikle yakından ilgiliydi. İlk yönetmenlik deneyimini 1974 senesinde “After Liverpool” adlı TV filmiyle kazanan Michael Haneke, Hildegard Schmahl ile Dieter Kirchlechner’in rol aldıkları bu 90 dakikalık yapımı Batı Almanya’da çekti. 1976 senesinde ikinci TV filmi “Sperrmüll“ü çeken Haneke, aynı sene Ingeborg Bachmann’ın hikayesinden uyarladığı “Drei Wege zum See“yi çekti. 1979 senesinde “Lemminge, Teil 1 Arkadien” ile devamı olan “Lemminge, Teil 2 Verletzungen”i çeken yönetmen, 1983 senesinde senaryosunu kendi yazdığı “Variation”u çekti. İki sene sonra Peter Rosei’nin kitabından uyarladığı “Wer war Edgar Allan?”ı yöneten Haneke, 1986 senesinde yine TV için “Fräulein”i çekti. Angelica Domröse, Lou Castel ve Bob Anderson’un rol aldıkları bu film, 108 dakika ve siyah-beyazdı.
Bir röportajında, en başarılı bulduğu yönetmenin Abbas Kiarostami olduğunu söyleyen Haneke, 1989 senesinde ilk sinema filmi olan “Der siebente Kontinent“i çekti. Birgit Doll, Dieter Berner ve Leni Tanzer’in rol aldıkları ve İngilizce’ye “The Seventh Continent” olarak çevrilen film, Locarno Uluslararası Film Festivali’nde ödül kazandı.

Stanley Kubrick

queennothing | 01 October 2012 11:38

26 Temmuz 1928, New York, Amerika doğumlu Stanley Kubrick, gelmiş geçmiş en iyi yönetmenlerden biri olma özelliğini taşıyor. Gertrude Nee Perveler ve Jacques Leonard Kubrick’in oğulları olarak Manhattan Hastahanesi’nde dünyaya gelen Kubrick, küçük yaşta babası sayesinde caz müziği aşığı olmuştu. 1934 senesinde, Kubrick 5 yaşındayken doğan kızkardeş Barbara ile aileye bir üye daha eklendi. Müziğe özel bir ilgisi olduğuna inanan Avusturya kökenli Kubrick, davul çalmaya başladı ve geleceğini, profesyonel davuculukta görüyordu. Babasının hediye ettiği fotoğraf makinesiyle dikkat çekici kareler yakalayan Kubrick, yine babasından öğrendiği satranç sayesinde davulcu olmaktan vazgeçti. Okulda fizik dışındaki derslere ilgisi olmadığı gözlemlenen genç adam, okulu bitirir bitirmez zamanını fotoğraf çekmekle geçirir oldu. Bir miktar para karşılığında, yakaladığı kareleri satmayı başaran (New York Daily satın aldı) Kubrick, satış rakamları oldukça yüksek bir dergi olan Look‘un kadrolu elemanı oldu. 4 yıl boyunca Look çatısı altında dünyayı dolaşan Kubrick, 20 yaşına geldiğinde ilk evliliğini gerçekleştirir. 28 Mayıs 1948 tarihinde Toba Metz ile dünyaevine giren Kubrick, Greenwich Village’a taşındıktan sonra New York’ta ikamet eden Museum Of Modern Art‘ın daimi takipçisi haline geldi ve gösterimi yapılan filmleri aralıksız izledi. Zamanla tutkunu haline geldiği filmler, Kubrick’i bambaşka bir yöne doğru çekmekteydi; yönetmenlik.
Arkadaşlarıyla birlikte biriktirdiği parayla, günlüğü 25 dolar olan bir kamera sistemi kiralayan Kubrick, profesyonel sinemacılığa girişini şöyle özetliyor;

Yönetmen Tony Scott yaşamına son verdi

shane | 21 August 2012 13:59

True Romance, Enemy of the State, Top Gun gibi pek çok ünlü filmin yönetmenliğini, yine birçok film ve dizinin yapımcılığını üstlenen başarılı sinema adamı Tony Scott, bir köprüden atlayarak hayatına son verdi. Yine onun gibi üst kalibre bir sinemacı olan Ridley Scott‘ın kardeşi olan Tony Scott, 19 Ağustos 2012’de, Los Angeles’taki Vincent Thomas Köprüsü’nden atlayarak intihar etti. Arabasında ve ofisinde sevdiklerine yazılmış notlar bırakan Scott’ın tedavisi mümkün olmayan bir beyin kanseri hastalığından muzdarip olduğu dedikodusu vardı. 68 yaşındaki Tony Scott’ın daha çok iş çıkaracağı beklenirken gelen bu ani ölüm, sinema dünyası için şüphesiz önemli bir kayba yol açtı.

Andrey Tarkovskiy

queennothing | 07 August 2011 12:05

4 Nisan 1932 tarihinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği üyesi Beyaz Rusya’da dünyaya gelen Andrey Tarkovskiy, başta tekniki açıdan olmak üzere gerek kurgusal gerekse yaklaşım olarak sinema sanatının önemli yönetmenlerinden biridir. Tarkovskiy, filmografisinde az film olmasına rağmen onlarca yönetmene ilham kaynaklığı etmiştir.

Şair ve çevirmen olan Arseny Alexandrovich Tarkovsky ile Maria Ivanova Vishnyakova’nın oğlu olan Tarkovskiy‘nin çocukluğu doğduğu sınırlarda, Yuryevets’de geçti. Beş yaşına gelince babasının orduya girmesi üzerine annesi ve ablasıyla Moskova’ya göç eden yönetmen, Moskova Lisesi’nde okumaya başladı. 15 yaşında gelince tüberküloz teşhisi konulan Tarkovsky, yaklaşık bir sene kadar hastahanede tedavi gördü. Bu zaman dilimi içerisinde yaşadıklarının etkilerini “Zerkalo” (The Mirror) adlı yapımda anlattığını da not olarak ekleyelim. Üniversite öğrenimini Arapça Bölümü’nde tamamlayan Tarkovskiy, ilk filmi için çalışmalara 23 yaşında başladı. “Ubiytsy” adında 19 dakikalık bir kısa film çeken yönetmen, Ernest Hemingway’ın kısa hikayesinden uyarladığı bu eseri Marika Beiku ve Aleksandr Gordon ile tamamladı. 1959 senesinde 45 dakikalık “Segodnya uvolneniya ne budet“i çeken Tarkovskiy, bu eserini de yine Aleksandr Gordon ile birlikte tamamladı. Okul ödevi olduğu için çektiği bu iki kısa filmden sonra 1960 senesinde Irma Raush ile dünyaevine giren usta yönetmen, bir sene sonra ilk önemli eserini, “Katok i skripka“yı çekti. Senaryosu Andrey Konchalovskiy ve S. Bakhmetyeva tarafından yazılan filmde Igor Fomchenko, Vladimir Zamansky, Marina Adzhubei ve Yuri Brusser rol aldı.

Robert Bresson

queennothing | 12 May 2011 09:51

Robert Bresson, Marie Elisabeth ile Leon Bresson’un oğulları olarak 25 Eylül 1901 tarihinde Fransa, Bromont-Lamothe; Puy-de-Dôme’de dünyaya geldi. Le lycée Lakanal Koleji’nde okuyan Bresson, ilk yönetmenlik deneyimini 1934 senesinde çektiği “Les affaires publiques” adlı kısa komedisiyle ediindi. Siyah-beyaz olarqak çektiği 25 dakikalık yapımın senaryosu da yine Bresson tarafından yazıldı. İlk uzun metraj filmini çekmek için tam 9 sene bekleyen Bresson, 96 dakikalık “Les anges du péché”sinin senaryosu için Raymond Leopold Bruckberger ve Jean Giraudoux’dan yardım aldı. Claude Heymann’ın çektiği “Les jumeaux de Brighton” ve Pierre Billon’un çektiği “Courrier Sud”un senaristliğini yapan yönetmen, 1945 senesinde adını büyük ölçüde duyurduğu “Les dames du Bois de Boulogne” adlı yapımı çekti. Denis Diderot’un hikayesinden uyarladığı filmin senaryosunu usta yönetmen Jean Cocteau yazdı. 1951 senesinde “Journal d’un curé de campagne” adlı yapımını çeken Bresson, bu filmi ile Venedik Film Festivali’nde OCIC Ödülü, İtalyan Eleştirmenleri Derneği Ödülü ve Uluslararası Yönetmen Ödülü’nü kazandı.

Bernardo Bertolucci

queennothing | 09 May 2011 12:15

Öğretmen bir anne ile şair bir babanın oğulları olarak 16 Mart 1940 tarihinde İtalya, Parma’da dünyaya gelen Bernardo Bertolucci, İtalyan Sineması için oldukça değerli ve özgün bir yönetmendir. Henüz 15 yaşındayken “Premio Viareggio” adında bir kitap yayınlayan Bertolucci, Roma Üniversitesi’nden mezun oldu. İlk yönetmenlik deneyimini “La commare secca” adlı sinema filmiyle kazanan yönetmen, 90 dakikalık yapımda Francesco Ruiu, Vincenzo Ciccora, Gabriella Giorgelli, Giancarlo De Rosa gibi isimlerle birlikte çalıştı. İtalyan yönetmen Giuseppe Bertolucci‘nin kardeşi, yapımcı Giovanni Bertolucci’nin yeğeni olan Bernardo, 1964 senesinde “Prima della rivoluzione” ile ikinci yönetmenlik deneyimini kazandı. Filmde başrolü eşi Adriana Asti‘ye veren Bertolucci, senaryosunu da kendisi yazdığı bu filmi renkli olarak çekti. 1966 senesinde “Il canale” adlı kısa belgeseli çeken yönetmen, RAI adlı TV kanalı için üç bölümlük “La via del petrolio” adlı belgeseli çekti. 1968 senesinde “Partner.” adlı drama filmini çeken Bertolucci, 1969 senesinde “Amore e rabbia” projesine dahil oldu. 1970 senesinde adını İtalya’ya duyurmasını sağlayan “Il conformista“yı yöneten usta sinemacı, En İyi Senaryo Oscarı’na aday gösterilen bu film için 750.000 Dolar harcadı.

Sidney Lumet hayatını kaybetti

queennothing | 10 April 2011 01:05

Sidney Lumet‘i Sharon Stone’nin başrolünde yer aldığı Gloria, Al Pacino’nun başrollerinde yer aldığı Serpico ve Dog Day Afternoon, Before the Devil Knows You’re Dead ve 12 Angry Men gibi yapımlardan tanıyoruz. 1924, Amerika doğumlu yönetmen, akşam saatlerinde gelen habere göre 9 Nisan Cumartesi günü hayatını kaybetti. 40 yapıma imza atan ve tam 5 defa Oscar’a aday gösterilen 86 yaşındaki Lumet’in ölüm sebebi lenf kanseri olarak açıklandı.

Claude Chabrol

queennothing | 29 March 2011 09:29

24 Haziran 1930 tarihinde Fransa’da dünyaya gelen Claude Chabrol, Fransız Sineması‘nın en önemli akımı olan Yeni Dalga‘nın öncü yönetmenlerinden biridir.

Paris Üniversitesi’nde Farmakoloji Bölümü okuyan Chabrol, Agnès Goute ile düyaevine girdi. Jean-Luc Godard, Eric Rohmer gibi yönetmenlerle tanıştı ve ilk uzun metraj filmi olan “Le beau Serge”yi 27 yaşındayken çekti. 1959 senesinde “Les cousins” ve Stanley Ellin’in romanından uyarlanan “À double tour”u çeken yönetmen, 1960’da “Les bonnes femmes” ile “Les godelureaux”u çekti. 1962 senesinde “Les sept péchés capitaux” ile “L’oeil du malin”i çeken Chabrol, “Landru“, “Les plus belles escroqueries du monde”, Shakespeare uyarlaması olan “Ophélia”, “Le tigre aime la chair fraiche” ve “Paris vu par…” gibi yapımlara da imza attı.

Jean-Luc Godard

queennothing | 08 March 2011 16:34

Hollywood’un kalbi olan ticarete ve II. Dünya Savaşı sonrası çekilen Fransız filmlerine karşı olarak; Dostoyevski, Sartre, Heidegger gibi romancı/ filozofların bahsettiği ‘varoluşçuluk’ olgusu etkisiyle bir grup yönetmen tarafından çıkarılan Yeni Dalga‘nın usta isimlerinden olan Jean-Luc Godard, 3 Aralık 1930 tarihinde, Fransa’nın başkenti Paris’te dünyaya geldi. İsviçreli bir ailenin kızı olan Odile ile doktor Paul Godard’ın oğulları olan Jean, ilköğrenimi Nyon, İsviçre’de tamamladı. 1940 senesinde annesi ile babası boşandıktan sonra tekrar Fransa’ya gelen Godard, 1949 senesinde dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Sorbonne Üniversitesi‘ne girdi.

Sergei M. Eisenstein

queennothing | 07 March 2011 19:11

23 Ocak 1898 tarihinde Sovyet Rusya’da dünyaya gelen Sergey Mikhailovich Eizenshtein; bildiğimiz adıyla Sergei M. Eisenstein, sinema tarihi için oldukça önemli bir yönetmendir. Farklı kurguları, yaratıcı çekim teknikleri ve anlatı estetiğinin büyüleyiciliğiyle bugün hayranı olduğumuz bir çok yönetmene ilham kaynağı olan Eisenstein, 1948 senesinde kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetti.

Yarı Alman, yarı İsveçli Yahudi bir baba (Mikhail Osipovich Eisenstein) ile Rus Ortodoks Kilisesi mensubu bir aileden gelen annenin (Julia Ivanovna Konetskaya) oğulları olarak 23 Ocak 1898 tarihinde Letonya, Riga’da (1991’de bağımsızlaştı) dünyaya gelen Eisenstein, inşaat mühendisliği bölümüne yazıldı. Annesi ile babası boşandıktan sonra askeri okula yazılan yönetmen, babasının desteğiyle 1918 tarihinde Kızıl Ordu’ya girdi.
1920 senesinde Moskova’ya giden Eisenstein, tiyatroda çalışmaya başladı. Sahne arkasında iş öğrenen usta yönetmen, ilk yönetmenlik deneyimini 1923 senesinde çektiği “Dnevnik Glumova” adlı kısa yapımla kazandı. 1925 senesinde ilk uzun metrajı “Stachka“yı çeken Eisenstein, kendisine dünya çapında başarı sağlayan “Bronenosets Potyomkin“i çekti.