bildirgec.org

thriller hakkında tüm yazılar

Le temps du loup (2003)

elizabethtaylor | 11 December 2011 12:08

Avusturyalı yönetmen Michael Haneke‘yi “Funny Games”, “The Seventh Continent”, “Caché” gibi yapımlardan biliyoruz. 2003 senesinde “Le temps du loup“u (Kurdun Günü) çeken yönetmen, Sitges – Catalonian Uluslararası Film Festivali’nde iki ödül kazandı. Başrolünde Fransız aktris Isabelle Huppert‘in rol aldığı filmde yine Fransız aktris Béatrice Dalle ve Fransız sinemacı Patrice Chéreau da rol alıyor. Orjinal süresi 113 dakika olan film, Avusturya’da çekildi.

Açlık Oyunları; The Hunger Games (2012)

elizabethtaylor | 04 December 2011 12:35

Ülkemizde de en çok okunan kitaplar listesinde yer alan bir yazar olan Suzanne Collins’in romanından uyarlanan sinema filmi “The Hunger Games“, “Pleasantville”nin yönetmenliğini de yapmış olan yönetmen Gary Ross tarafından çekildi. Senaryosu yine Ross tarafından yazılan filmde 90’lı yıldız Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Liam Hemsworth, Wes Bentley, Emmy adaylığı bulunan Amerikan aktris Elizabeth Banks, aktör Woody Harrelson, Stanley Tucci, usta aktör Donald Sutherland, Willow Shields, Isabelle Fuhrman, Alexander Ludwig ve Toby Jones gibi isimler rol alıyor.

Ölüm ve Bakire; Death and the Maiden (1994)

queennothing | 03 December 2011 21:32

Fransız yönetmen Roman Polanski‘nin yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Death and the Maiden“, 1994 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Ariel Dorfman’ın oyunundan uyarlanan filmde üç defa Oscar adayı olan Amerikan aktris Sigourney Weaver, Oscar Ödüllü İngiliz aktör Ben Kingsley ve İngiliz aktör Stuart Wilson rol alıyor. Ülkemizde 1996 senesinde “Ölüm ve Bakire” adıyla gösterime giren psikolojik gerilim filmi, 12 Milyon Dolarlık bütçeyle tamamlandı. Özellikle Weaver performansı ile beğeni toplayan yapım, Polanski’nin en iyi filmlerinden biri. Ayrıca bkz; Schubert’in eseri.

Deliverance (1972)

queennothing | 03 December 2011 16:19

Beş defa Oscar’a aday gösterilen İngiliz sinemacı John Boorman‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Deliverance“, 1972 senesinde çekildi. James Dickey’in romanından uyarlanan filmin senaryosu yine James Dickey tarafından yazıldı. Oscar Ödüllü Amerikan aktör Jon Voight ile Amerikan aktör Burt Reynolds‘un başrollerini paylaştıkları filmde aktör Ned Beatty ile aktör Ronny Cox da rol alıyor. En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Düzenleme dallarında Oscar adayı olan filmin orjinal süresi 110 dakikadır.

Drive (2011)

queennothing | 29 November 2011 20:05

Pusher serisinden tanınan Danimarkalı yönetmen Nicolas Winding Refn‘in çekmiş olduğu sinema filmi “Drive”, 2011 senesinde gösterime girdi. James Sallis’in romanından uyarlanan filmin senaryosu Hossein Amini tarafından yazıldı. Oscar adaylığı bulunan Kanadalı aktör Ryan Gosling‘in başrolünde yer aldığı filmde Carey Mulligan, Bryan Cranston, Albert Brooks, Oscar Isaac, Christina Hendricks, Ron Perlman ve Russ Tamblyn gibi isimler de rol alıyor. Bütçesi 15 Milyon Doları aşan filmin çekimleri Los Angeles’ta tamamlandı. Daha şimdiden eleştirmenlerden tam not alan “Drive“, 2011 Oscar Ödülleri konusunda da oldukça iddialı olacağa benziyor.

The Innocents (1961)

queennothing | 27 November 2011 10:54

Usta yazar Henry James’in romanından uyarlanan sinema filmi “The Innocents“, 1995 senesinde yaşamını yitiren İngiliz yönetmen Jack Clayton tarafından çekildi. İki dalda BAFTA adayı olan film, Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’ye de aday gösterildi. 1921 senesinde dünyaya gelen ve oyunculuk kariyeri boyunca altı defa Oscar’a aday gösterilen İngiliz aktris Deborah Kerr‘in başrolünde yer aldığı filmde Peter Wyngarde, Megs Jenkins, Michael Redgrave ve çocuk oyuncular Martin Stephens ile Pamela Franklin rol alıyor. Çekimleri İngiltere’de gerçekleşen 100 dakikalık film, siyah-beyaz olarak çekildi.

Çakal (2010)

queennothing | 22 October 2011 23:55

Yönetmen Erkan Kozan’ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “Çakal“, 2010 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Sertan Telli tarafından yazılan filmde 1985 doğumlu aktör İsmail Hacıoğlu, sinemamızın değerli isimlerinden Erkan Can, Uğur Polat, Cüneyt Türel, Naci Taşdöğen, Damla Sönmez, Haldun Boysan, Turgay Tanülkü, Çetin Altay, Ümit Çırak, Ufuk Bayrak ve Ayhan Eroğlu gibi isimler rol alıyor. Hafiften “Trainspotting” havası veren film, son dönem Türk Sineması’na verilmiş değerli eserlerden biri.

Marnie (1964)

queennothing | 16 October 2011 18:33

İngiliz gerilim sinemasının usta yönetmeni Alfred Hitchcock tarafından çekilen “Marnie”, 1964 senesinde gösterime giren bir gerilim filmidir. Winston Graham’ın kitabından uyarlanan film, Jay Presson Allen tarafından senaryolaştırıldı. Başrollerinde Altın Küre Ödüllü Amerikan aktris Tippi Hedren ile ‘James Bond’ olarak tanıdığımız İngiliz aktör Sean Connery‘nin paylaştıkları filmde Diane Baker, Martin Gabel, Mariette Hartley ve Bruce Dern de rol alıyor. Bütçesi 3 Milyon Doları bulan film, ülkemizde 1966 senesinde gösterime girdi.

Kurosawa’dan “Yôjinbô” (1961)

queennothing | 10 October 2011 18:31

1910 senesinde Japonya’da dünyaya gelen usta sinemacı Akira Kurosawa‘yı “Seven Samurai“, “Ran“, “Uzala Dersu“, “Rashomon” gibi yapımlardan tanıyoruz. 1998 senesinde yaşamını yitiren yönetmenin çektiği “Yôjinbô” (The Bodyguard – Koruma), 1961 senesinde gösterime girdi. Senaryosu Kurosawa ile Ryûzô Kikushima tarafından yazılan filmin müzikleri Masaru Satô tarafından yapıldı. Kostüm tasarımı Yoshirô Muraki tarafından yapılan film, ‘En İyi Kostüm Tasarımı’ dalında Oscar adayı oldu. Tokyo’daki Toho Stüdyoları’nda çekilen “Yôjinbô”da Toshirô Mifune, Tatsuya Nakadai, Takashi Shimura, Yôko Tsukasa gibi isimler rol alıyor.

The Grey (2012)

queennothing | 05 October 2011 23:07

Amerikan yönetmen Joe Carnahan‘ın yönetmenliğini yaptığı sinema filmi “The Grey“, Amerika’da 27 Ocak 2012 tarihinde gösterime girecek. Senaryosu Carnahan ile Ian Mackenzie Jeffers tarafından yazılan filmde Liam Neeson, Dermot Mulroney, James Badge Dale, Frank Grillo, Joe Anderson, Nonso Anozie, Dallas Roberts, Ben Bray, Larissa Stadnichuk, James Bitonti gibi isimler rol alıyor. 34 Milyon Dolarlık bütçeyle Kanada’da çekilen yapımda rol alması için Bradley Cooper ve Michael Biehn düşünülüyordu, ancak sonradan Neeson’da karar kılındı. Petrol sondajında araştırma yapmakla görevli olan bir grubu taşıyan uçağın düşmesiyle başlayan yaşam savaşını konu edinen film, daha şimdiden gerilim severleri heyecanlandırdı.